Nakrycie stołu

Na wszystkie okazje czy to święta, wesela, urodziny czy tez bardziej kameralne jak spotkania ze znajomymi warto zadbać, aby stół wyglądał schludnie i pięknie. Gustownie zastawiony stół na pewno zachęci gości do zajęcia miejsca przy stole i spożycia przy nim posiłku.
/ 07.09.2007 13:52

Na wszystkie okazje czy to święta, wesela, urodziny czy tez bardziej kameralne jak spotkania ze znajomymi warto zadbać, aby stół wyglądał schludnie i pięknie. Gustownie zastawiony stół na pewno zachęci gości do zajęcia miejsca przy stole i spożycia przy nim posiłku.

Przede wszystkim należy pamiętać, że nakryty stół powinien mieć przez cały czas przyjęcia efektowny wygląd. Powinien harmonizować z wystrojem wnętrza i stanowić punkt skupiający uwagę obecnych. Niezależnie od koloru obrus musi być zawsze świeży, nieskazitelnie czysty i dokładnie wyprasowany, również serwetki powinny być nienagannie czyste i ładnie złożone. Pamiętać też trzeba o kwiatach, rozstawionych w małych niskich wazonikach nie przesłaniających widoku gościom, oraz o tym, że zużyte naczynia powinny być w porę uprzątnięte, a okruchy pieczywa itp. usuwane. Płomyki świec ze starego lichtarza stworzą nastrój, jakiego nie da żadne nowoczesne oświetlenie.

Stół nie powinien być przeładowany zastawa. Ta sama uwaga dotyczy półmisków, na których nie należy rozkładać na raz zbyt dużej ilości plastrów mięsa, wędlin itp. Brzegi półmisków powinny być wolne i nie poplamione sosami. Wielkość talerzy musi być dobrana do rodzaju potrawy, jej ilości i wielkości poszczególnych porcji. Jeśli podajemy zakąski, na płytkich talerzach ustawiamy mniejsze. Aby uniknąć podawania półmisków przez całą długość stołu, dobrze przygotować po dwa półmiski z tymi samymi potrawami i ustawić je na przeciwległych krańcach stołu.

Kanapki układa się na półmisku rzędami a nie stertami, gdyż te z dolnych warstw zwykle się uszkadzają i tracą efektowny wygląd. Ponieważ w większości przypadków przekąski ustawia się na stole wcześniej, trzeba zwrócić specjalną uwagę na ładne i gustowne udekorowanie półmisków i talerzy z przekąskami. Jako materiału dekoracyjnego należy używać przede wszystkim części tych produktów, z. których danie (potrawa) zostały sporządzone. Półmiski i salaterki dekorować można np. zielonym groszkiem, czerwoną papryką, grzybkami, pomidorami, rzodkiewką, plasterkami ogórków, gotowanej marchwi, jajek na twardo, cytryny, a także liśćmi sałaty, gałązkami pietruszki, kopru, porów oraz gęstym majonezem lub innym sosem.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/10.02.2010 18:46
Potrzeba mi więcej informacji o nakrywaniu stołu sniadaniowego. Potrzebne jest to na lekcje.
/21.12.2009 19:36
potrzebuje dokladny opis do nakrycia stolu na sniadanie ( rozmieszczenie sztucców , prodoktow i wogole ). bo jutro na lekcji nakrywamy i chce aby bylo idealnie wiec prosze o propsty ladny sposob nakrycia stolu na sniadanie.,
/06.11.2009 14:25
ale lolowate nakrycia!!! __ ___ | _ | | |__| |
POKAŻ KOMENTARZE (1)