Tak samo ważna jest właściwie poprowadzona instalacja elektryczna, od której zależy funkcjonalność pomieszczeń. Zapraszamy na spacer po typowym wnętrzu, w czasie którego dokonamy przeglądu kolejnych elementów oświetlenia.
Łazienka
Łazienka to miejsce troski o wygląd domowników oraz przestrzeń, gdzie można się zrelaksować po długim i stresującym dniu. Niezwykle ważna jest tu odpowiednia liczba punktów świetlnych. Wersja podstawowa zakłada jedno źródło światła górne i dodatkowe lampy umiejscowione w okolicach lustra. Te ostatnie należy instalować na wysokości wzroku, aby ich blask rozproszony mlecznym kloszem padał równolegle na twarz bez stref niedoświetlenia i cieni. Wybierając żarówki lub świetlówki kompaktowe, weźmy pod uwagę wielkość pomieszczenia, kolor ścian (ciemne pochłaniają światło) i liczbę luster, których tafle rozjaśniają wnętrze.
Należy pamiętać, że w miejscach narażonych na działanie wilgoci wykluczone jest montowanie osprzętu elektrycznego o przypadkowych parametrach. – Gniazda i łączniki łazienkowe powinny być bryzgoszczelne i spełniać normę IP 44 lub wyższą. Dobrze, gdy są dodatkowo wyposażone w klapkę zabezpieczającą przed strumieniem wody – radzi Sławomir Szotek, specjalista z firmy Kontakt-Simon.
Łącznik światła zainstalować można nie tylko we wnętrzu, ale także poza łazienką, w korytarzu. Wtedy wybór urządzeń rozszerza się o te o niższym stopniu ochrony IP, w tym także o ściemniacze umożliwiające stworzenie intymnej atmosfery w czasie kąpieli.
Kuchnia
Kuchnia przez wielu uznawana jest za serce domu, ponieważ jednoczy domowników w czasie rodzinnych posiłków i wspólnego przyrządzania potraw. Powinna cechować się zarówno funkcjonalnością, jak i estetyką. Jeśli chodzi o oświetlenie, niezbędne minimum stanowi tu górne źródło światła uzupełnione o dodatkowe punkty zlokalizowane nad blatem roboczym i zlewem. W niewielkich kuchniach idealnie sprawdzają się lampy o regulowanej wysokości, które doświetlają całe wnętrze lub w razie potrzeby wyłącznie stół. Wyposażmy je w mleczne żarówki, by zbyt ostre światło nie raziło współbiesiadników.
Pokój dziecięcy
Podstawą w pokoju dziecięcym jest światło górne, które powinno zostać uzupełnione o oświetlenie boczne oraz lampkę przy łóżku (niezastąpioną w czasie czytania bajek) i na biurku (w przypadku starszych dzieci). Na rynku pojawiają się innowacyjne rozwiązania, na przykład świetlówka „dwa w jednym” wyposażona dodatkowo w diodę LED. Może ona pełnić funkcję oświetlenia głównego lub stanowić delikatny akcent świetlny, lekko rozjaśniający mrok. To idealne rozwiązanie dla maluchów odczuwających lęk przed zasypianiem w całkowitej ciemności. Interesującymi produktami są też specjalne naklejki fluorescencyjne oraz mieniące się w ciemnościach kontakty, które nie tylko zapewniają bajkowy efekt, lecz także dają poczucie bezpieczeństwa śpiącym maluchom.
Nie zapomnijmy o maksymalnym wykorzystaniu światła słonecznego. Biurko należy zlokalizować przy oknie w taki sposób, aby cień piszącej ręki nie padał na zeszyt, a refleksy światła nie pojawiały się na monitorze komputera.
Salon
Wybór oświetlenia do salonu jest wyjątkowo bogaty: możemy zamontować różnego rodzaju żyrandole, lampy, plafony czy kinkiety odpowiadające charakterowi wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na dodatkowe zastosowanie w pomieszczeniu światła architektonicznego bądź umieszczenie lampek w szklanych gablotkach, starajmy się nie przesadzać z liczbą punktów świetlnych. W tym przypadku warto też zastąpić standardowe żarówki oszczędnymi diodami LED.
Korytarz
Długie korytarze lub klatki schodowe wymagają właściwego oświetlenia. Jeśli nie chcemy przejmować się włączaniem światła, możemy zainwestować w łączniki z czujnikiem ruchu. Gdy w pomieszczeniu nikogo nie ma, wyłączają one światło po upływie zaprogramowanego czasu. Doświetlić korytarz można także poprzez zainstalowanie w dachu świetliku.
wroona