Jak wybrć lodówkę turystyczną fot. Fotolia

Lodówka turystyczna - jak wybrać

Dopasuj ją do swoich potrzeb!
/ 19.07.2013 09:51
Jak wybrć lodówkę turystyczną fot. Fotolia
Lodówka turystyczna to niezbędny przedmiot podczas wycieczek czy biwaków. Wie o tym każdy, kto choć raz wybrał się w podróż postanawiając, że nie spustoszy ona portfela. Na rynku dostępne są przeróżne modele lodówek turystycznych. Jak jednak wybrać taką, która w pełni będzie odpowiadała naszym potrzebom?

Jak wybrać lodówkę turystyczną?


Wybierając lodówkę turystyczną należy przede wszystkim zastanowić się, do jakich podróży będzie nam ona potrzebna. Jeśli jedziemy na dłuszą wycieczkę samochodową, warto zainwestować w większą lodówkę zasilaną energią z akumulatora samochodowego. Jeżeli jednak stawiamy na kilkugodzinny, aktywny wypoczynek na rowerze, zwykła torba termiczna powinna nam wystarczyć.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując lodówkę turystyczną?

  • Ile godzin nasza żywność będzie przechowywana.
  • Jaki typ żywności chcemy przetransportować - mięso, warzywa, sos, lody, napoje itp.
  • Czy potrzebujemy lodówki utrzymującej zarówno niską jak i wysoką temperaturę.

Jeśli już odpowiemy sobie na te wszystkie pytania, musimy zastanowić się, która z dostępnych na rynku lodówek jest najbardziej dopasowana do naszych potrzeb. W sklepach znajdziemy:

1. Torby termiczne


Nadają się na krótkie wycieczki rowerowe, pikniki czy kilkugodzinne wypady za miasto czy na plażę. Główną ich cechą jest fakt, że są lekkie i niewielkie. Żywność w nich przechowywana utrzymuje pożądaną temperaturę do 2 godzin po zapakowaniu.

2. Lodówki na wkłady chłodzące


Jest to plastikowy pojemnik, izolujący swoje wnętrze od otoczenia warstwą pianki poliuretanowej lub styropianem. Główną zasadą używania tego typu lodowki turystycznej jest wcześniejsze zamrożenie w normalnej lodówe wkładu chłodzącego. Po zmrożeniu wkładamy go do specjalnej przegrody. Lodówka utrzymuje niską temperaturę do 12 godzin od włożenia wkładu.

3. Lodówki absorpcyjne (z agregatem NH4) - na gaz


Lodówkę turystyczną tego typu chłodzi amoniak. Zwykle posiada ona również możliwość zasilania z sieci lub samochodowej zapalniczki. Jest to sprzęt nadający się na długie podróże - mogą chłodzić nawet do 240 godzin. Najczęściej można spotkać je w samochodach transportowych np. tirach.

4. Lodówki elektryczne


Lodówki elektryczne mogą działać na wiele sposobów. Mogą być zasilane z zapalniczki samochodowej, sieci, mogą mieć przestrzeń przeznaczoną na wkłady. Co więcej, technologia termoelektryczna, zastosowana w budowie tego typu lodówki sprawia, że mże ona utrzymywać zarówno wysoką jak i niską temperaturę. Jest to bardzo wydajny i wielofunkcjyny choć drogi sprzęt. Najczęściej lodówek turystycznych tego typu używa się podczas długich podróży np. kilkudniowego rejsu jachtem.