Wielkanoc to wyjątkowy moment, do którego warto skrupulatnie i na spokojnie się przygotować. Połączenie pracy, porządków, zakupów i gotowania może być stresujące. Aby tego jednak uniknąć, podpowiadamy jak bezproblemowo i na czas przebrnąć przez wielkanocne przygotowania!
Fot. Depositphotos, blog.stylizimo,dodocraft.blogspot. com
Wielki Tydzień to szczególny czas w życiu rodzinnym. Każdy z domowników, na miarę swych możliwości, włącza się w przygotowania i każdy te święta odbiera na swój sposób. Poza ważnym aspektem religijnym, święta te mają też charakter świecki. Jest to wyjątkowy czas, który możemy wreszcie poświęcić najbliższym i przyjaciołom. Święta wielkanocne sprzyjają zacieśnianiu więzi rodzinnych, nawet w trakcie przygotowań! To również doskonała okazja, aby poświęcić odpowiednio dużo czasu na gruntowne porządki i zadbanie o mieszkanie. Tym bardziej, że Wielkanoc okraszona jest swoistymi tradycjami i cechami - malowaniem pisanek czy barwną dekoracją stołu i mieszkania.
Podpowiadamy jak rozplanować wszystkie niezbędne prace, aby na czas i bez stresu przygotować się do Wielkanocy:
PONIEDZIAŁEK
Poniedziałek, tuż po Niedzieli Palmowej to odpowiedni moment, aby z dużą dozą zorganizowania zabrać się za sprzątanie. Jeżeli do tej pory nie miałyśmy jeszcze czasu dobrze jest poświecić dłuższą chwilę na okna.
Koniecznie przeczytaj: Jak skutecznie myć okna?
Dobre rady: Jak prać firanki?
To odpowiedni moment, aby zrobić to bez zbędnego pośpiechu. Korzystając z okazji warto zadbać również o firanki. Pachnące i białe zawsze pięknie podkreślą odświętność każdego mieszkania. Nie zapominajmy o parapetach i tym co się na nich znajduje. Dobrze jest wykorzystać okazję i przyjrzeć się domowym roślinkom czy nie trzeba ich przestawić, odświeżyć, przyciąć. Dobrze jest również zainwestować w kilka barwnych osłonek na doniczki - to dodatki, które idealnie wkomponują się w wielkanocna aurę.
Fot. Depositphotos, limpiezamantenimientogranada.es
WTOREK
We wtorek warto przyjrzeć się z bliska podłogom. Szczególnie panele potrzebują, by raz na jakiś czas je solidnie wypastować i zaimpregnować. Nie wolno zapomnieć również o dywanach i chodniczkach. To dobry moment, aby porządnie je wytrzepać oraz wyprać. Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze je zostawić na świeżym powietrzu (np. na balkonie) na 2 lub 3 godziny, aby "pooddychały".
Koniecznie zajrzyj: Szybkie triki na porządek w kuchni
Gdy okna i podłogi będą już pięknie lśniły, zabieramy się za mycie dużego AGD- a więc lodówki! Niestety, związku z ilością przygotowywanych potraw, czynność ta jest niezbędna- pozwoli nam na pełną higienę oraz dłuższy "żywot" różnorodnych dań. Szczególnie ważne, aby dokładnie rozmrozić zamrażalnik. W zależności od stopnia szronu i lodu na wszystko należny poświęcić m.in. 2-3 godziny (o ile w domu jest ciepło lub stosujemy dodatkowe ogrzewanie w formie farelki). Wtorek dobrze jest zarezerwować na przygotowanie dekoracji świątecznych oraz na szczegółowe zaplanowanie menu wielkanocnego oraz dokładnie spisanie wszystkich niezbędnych składników planowanych potraw (szczególnie jeśli chcemy uniknąć sklepowych kolejek na ostatnią chwilę). Koniecznie wybierzmy się już na wstępne zakupy. Jeśli czas mamy ograniczony, już teraz kupmy wędlinę oraz mięso. Warto je od razu podzielić i zamrozić.
Fot. spreaddecor, bona.com
ŚRODA
Środę dobrze jest zarezerwować na zaległe porządki. Pamiętajmy, że nasze wielkanocne przygotowania to również półki, szafy i inne schowki, które należny dokładnie przejrzeć i przesegregować, a to również zabierze nam sporo czasu . W kuchni przejrzyjmy zastawę stołową, naczynia i sztuczce. Dziś ustalamy również menu oraz robimy dokładną listę składników. Warto wybrać się na wstępne zakupy, aby uniknąć biegania po sklepach na ostatnią chwilę.
Fot. interiorsbysunday.blogspot.com
WIELKI CZWARTEK
Wielki Czwartek to czas, kiedy porządki powinny skłaniać się już ku końcowi. Sprawdzamy w jakim stanie są obrusy lub bieżniki. Zastanawiamy się nad dekoracją. Ten wiosenny czas to doskonała okazja do tego, aby w aranżacji skupić się również na świeżych kwiatach, które najlepiej zakupić dopiero w sobotę.
Najpiękniejsze są właśnie dekoracje z żywych kwiatów wykonane np. z tulipanów, hiacyntów oraz żonkili. Te wiosenne kwiaty ładnie będą się komponowały z gałązkami drzew, cenionymi baziami, czyli pączkującymi gałązkami wierzby oraz z korą i kolorowymi wydmuszkami. Wygląd dekoracji na Wielkanoc zależy od naszej wyobraźni i inwencji.
Fot. Martha Stewart, lzsu.com
WIELKI PIĄTEK
Wielki Piątek to już początek kuchennych rewolucji. Dobrze jest zacząć od generalnych i ostatecznych zakupów. Jeśli chcemy przebrnąć przez ten świąteczny czas bez stresu, dobrze jest zorganizować zakupy zawczasu. Do gotowania i drobnych, domowych prac, polecam zaangażować całą rodzinę, aby każdy czuł, że zbliżają się święta, które dobrze jest zorganizować razem. Dzięki temu ten czas oczekiwania będzie radosny i spokojny, bez nadmiernej pracy.
To odpowiedni moment na marynowanie mięsa oraz pieczenie niektórych ciast takich jak sernik, babka, mazurek czy makowiec. Gotujemy pierwsze jajka, ozdabiamy i dekorujemy je wedle fantazji. Pod wieczór dobrze jest skompletować wielkanocny koszyczek ze święconką, aby ze spokojem wybrać się na sobotnią mszę.
Fot. designrulz, maxizoo.ie
WIELKA SOBOTA
W Wielką Sobotę, najlepiej z samego rana, dobrze jest kupić pieczywo, świeże owoce i warzywa. Wcześniej, obowiązkowo udajemy się do Kościoła z przygotowaną wcześniej święconką. Po powrocie wykonujemy ostateczne porządki w łazience i kuchni. Dekorujemy mieszkanie. Wystarczy, ozdobić dom dekoracyjnymi akcesoriami z wiosenną nutą, a nabierze on niepowtarzalnego, wielkanocnego klimatu. Polecana jest świeża, soczyście zielona rzeżucha, porcelanowe zajączki, czekoladowe baranki i pomysłowo zdobione jajka. W dalszym etapie przygotowujemy sałatki, mięsa i inne dania.
Fot. cookieriabymargaret.blogspot, thecupcakeblog, mochatini.org
NIEDZIELA WIELKANOCNA
Fot. Depositphotos.com
Koniec! Dziś świętujemy i odpoczywamy. Cieszymy się efektami swojej pracy i bliskością z rodziną! Odpuszczamy porządki i krzątaninę w kuchni. Tego dnia skupiamy się tylko na bliskich. Gdy stół już odświętne przystrojony, pozostaje już tylko zasiadać, zajadać i kontemplować Wielkanoc, nie zapominając oczywiście o świątecznych tradycjach!