Jak segregować śmieci? fot. Fotolia

Jak segregować śmieci

Bądź eko i płać mniej za wywóz śmieci! Mamy dla ciebie kilka prostych wskazówek!
/ 26.07.2013 08:57
Jak segregować śmieci? fot. Fotolia
Segregacja śmieci wytwarzanych w naszych domach to ostatnio temat numer jeden. Nie tylko z powodu idei dbania o środowisko, w którym żyjemy. Często przecież, mimo jasnych rozporządzeń, nie wiemy do końca, jak mamy te śmieci segregować. Oto kilka podpowiedzi.

Jak segregować śmieci?


  1. Jeśli na twoim osiedlu nie ma jeszcze specjalnych pojemników pozwalających na rozdzielenie odpadów, spróbuj sama segregować śmieci w domu. Najłatwiej będzie, jeśli zakupusz cztery pojemniki na śmieci i każdy z nich przeznaczysz do innego celu. Do pierwszego pojemnika może lądowć plastik, do drugiego papier, trzeciego - szkło, a do czwartego inne, pozostałe śmieci.
  2. Jeżeli nie masz w domu zbyt dużo miejsca na trzy pojemniki na śmieci, wydziel po prostu jeden oddzielny na tzw. frakcję suchą i wrzucaj tam papier, szkło oraz plastik. Podczas wyrzucania śmieci uda ci się łatwo je posegregować już przy ogólnych koszach na śmieci.
  3. W twoim domu rządzą maluchy? Je też warto nauczyć segregacji śmieci! Jak to zrobić? Do każdego z pojemików na śmieci możesz zakupić worek w innym kolorze np. czerwony do papieru, zielony do plastiku, niebieski do szkła i czarny do pozostałych odpadów. Dzieci z pewnością szybko zapamiętają, do którego z worków należy wrzucać odpowiednie śmieci.

Segregacja śmieci - co jeszcze powinnaś wiedzieć?

  • Zanim zaczniesz segregować śmieci dowiedz się w swojej gminie, na ile frakcji należy sortować odpady.
  • Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym koniecznie zapytaj w gminie, czy musisz kupić pojemiki na śmieci, czy może gmina przejmie ten obowiązek (i w jakim ewentualnie zakresie).
  • Złóż w gminie deklarację, że członkowie twojego gospodarstwa domowego będą segregować śmieci - wówczas zapłacisz mniej za ich wywóz i utylizację.


Zobacz także: