Jak prawidłowo ułożyć panele podłogowe

Kupując panele podłogowe często decydujemy się na ich samodzielny montaż. Rozpoczynając prace pamiętajmy o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad ich układania, bowiem podłoga to jeden z najważniejszych elementów wystroju naszych mieszkań i domów.
/ 28.02.2008 00:06
Kupując panele podłogowe często decydujemy się na ich samodzielny montaż. Rozpoczynając prace pamiętajmy o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad ich układania, bowiem podłoga to jeden z najważniejszych elementów wystroju naszych mieszkań i domów.

Przygotowanie podłoża

Panele podłogowe należy układać na odpowiednio przygotowanym podłożu, które powinno być płaskie, twarde i suche. Całą powierzchnię podłogi przykrywamy folią paroizolacyjną, o ile nie zamierzamy montować paneli na podłożu drewnianym, a następnie odpowiednio warstwą podkładową.

- Folia zapewnia izolację przed wilgocią, dlatego jej ułożenie pod panelami jest tak ważne! Pasma foli układamy na całej powierzchni podłogi, tak aby poszczególne części nachodziły na siebie przynajmniej 20cm. Następnie należy zastosować specjalną warstwę podkładową np. piankę, która wyeliminuje ewentualne nierówności i wygłuszy podłogę. Stykające się krawędzie podkładu najlepiej skleić taśmą samoprzylepną, co pozwoli nam uniknąć nachodzenia podkładu na siebie – wyjaśnia Damian Homola, dyrektor handlowy sklepu partnerskiego sieci RuckZuck.

Rozpoczynamy układanie paneli
Panele podłogowe układamy prostopadle do okna w układzie schodowym, z przesunięciem poszczególnych desek względem siebie ok. 20 – 40cm.
- Przed rozpoczęciem prac należy pamiętać o zmierzeniu i przeliczeniu szerokości pomieszczenia, tak aby w końcowym etapie montażu nie okazało się, że szerokość ostatniego rzędu paneli będzie mniejsza niż 5 cm – mówi Damian Homola.

„Pływająca” podłoga
Podłoga ułożona z paneli nie może się bezpośrednio stykać ze ścianami i innymi elementami stałymi pomieszczenia. Panele podłogowe muszą mieć możliwość swobodnego „pracowania”. Służą temu dylatacje – wąskie przerwy pozostawiane na stykach elementów stałych i paneli .

- Przestrzeń między krawędzią paneli, a elementami stałymi powinna wynosić ok. 15 mm. Na czas montażu układamy w tych miejscach tzw. klocki dylatacyjne, które później usuwamy, a powstałe szpary maskujemy listwami przypodłogowymi lub progowymi – wyjaśnia Damian Homola z Sieci RuckZuck.

Kiedy zdecydujemy się na zakup paneli podłogowych i ich samodzielny montaż przestrzegajmy powyższych zasad, a nowa, prawidłowo ułożona podłoga będzie zachwycać niepowtarzalnym wzorem. Możemy oczywiście także skorzystać z pomocy ekipy montażowej. Niektóre sklepy, tak jak ogólnopolska sieć salonów specjalizujących się w sprzedaży podłóg i drzwi RuckZuck, dysponują profesjonalnym zespołem, który na życzenie klienta ułoży panele.

Decydując się na zakup paneli podłogowych lub podłóg drewnianych w salonie RuckZuck możemy mieć pewność, że nabędziemy asortyment najwyższej jakości. Kompetentny personel sklepu pomoże nam dobrać najlepsze dla nas produkty, a fachowa ekipa montażowa, na nasze życzenie, profesjonalnie ułoży panele.

RuckZuck to największa w Polsce sieć sprzedająca podłogi i drzwi. Obecnie liczy ona blisko 100 placówek. Sieć RuckZuck oferuje produkty w cenie producenta. Sklepy RuckZuck położne są w najbardziej korzystnych dla klientów lokalizacjach, z dobrym dojazdem i pojemnymi parkingami.
Firma zapewnia klientom kompleksową obsługę. Fachowe doradztwo przy zakupie oraz usługi w zakresie układania podłóg i montażu drzwi to gwarancja solidności.