Jak posadzić gości przy stole?

By w pełni zadbać o odpowiednią oprawę wigilijnej kolacji, warto wcześniej zaplanować wszystkie jej elementy, w tym również odpowiednie ulokowanie gości przy stole. Przypadkowe zajmowane miejsc, może doprowadzić do niepotrzebnych niesnasek lub neurotycznej atmosfery, dlatego zadbajmy o dobra atmosferę przy stole.

By w pełni zadbać o odpowiednią oprawę wigilijnej kolacji, warto wcześniej zaplanować wszystkie jej elementy, w tym również odpowiednie ulokowanie gości przy stole. Przypadkowe zajmowane miejsc, może doprowadzić do niepotrzebnych niesnasek lub neurotycznej atmosfery, dlatego zadbajmy o dobrą atmosferę przy stole.

Jak posadzić gości przy stole?

Dobry gospodarz powinien starannie zaplanować, w jaki sposób usadzi swoich gości przy wigilijnym stole. Przypadkowe zajmowanie miejsc nie jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie, że goście zwykle mają z tym problem. Przez niedobrane sąsiedztwo można popsuć atmosferę całego wieczoru, a tego z pewnością chcemy uniknać, szczególnie w tak szczególnej chwili jak Boże Narodzenie.

Priorytetową zasadą przy lokowaniu naszych gości do stołu jest pamiętanie o "najważniejszych" miejscach honorowych, co w wielu wypadkach pozwala na uniknięcie sytuacji, w której ktoś poczuje się urażony. Mogą to być rodzice czy wyjątkowy gość. Miejsca tzw. wylotowe (najbliżej wyjścia z pomieszczenia) rezerwujemy dla nas, gospodarzy, aby swobodnie móc wynosić lub donosić potrawy.

Ważna zasada:

Pamiętajmy, że każdy gość powinien mieć możliwość swobodnego ruchu przy stole. Ta zasada obowiązuje zarówno podczas konsumpcji, jak i podczas rozmowy przy kończącej wieczór kawie, czy drinku. W tym celu należy przede wszystkim zapewnić odpowiednią przestrzeń, którą określi ustawienie krzesła i zastawy przy stole.

Unikajmy przesadnego ścisku krzeseł i potraw na stole:

  • Osobie siedzącej wzdłuż stołu potrzeba 60 cm na swobodny obrót wzdłuż osi ciała.
  • Osobie siedzącej u szczytu stołu przypada najwięcej przestrzeni.

Dzieci przy świątecznym stole nie powinny siedzieć na kolanach rodziców, tylko na osobnym miejscu jak każdy gość. Fotelik wygodnie jest postawić w narożu tak, aby siedząca tuż obok mama mogła swobodnie karmić maluszka prawą ręką. W dobrym tonie jest, by sąsiedztwo przy stole darzyło się wzajemną sympatią i dobrej znajomości. To też doskonałe rozwiązania na inne rodzinne spotkania, nie tylko na Boże Narodzenie.

Pamiętajmy:

Aby zadbać o odpowiednią oprawę stołu. Jego dekoracja i rozlokowanie potraw może być nie lada wyczynem, ale przy odrobinie inwencji efekt z pewnością zadowoli każdego gościa.
Pamiętajmy również, że święta nie powinny odbywać się tylko przy stole. Dla lepszego samopoczucia i trawienia, nie zapominajmy o spacerze. Ważne jest również odpowiednie ulokowanie wnętrza, w którym odbywa się kolacja.

Koniecznie zadbajmy nie tylko o stół, ale o krzesła, kanapy, sofy czy wygodne fotele. Staną się doskonałą lokalizacją do zmiany miejsca.  Szczegolnie jeśli goście zapragną odejść na chwile od stołu i odpocząć od biesiadnej atmosfery. Przy tej okazji przekonamy się, że forma kącika wypoczynkowego nie jest bez znaczenia dla budowania więzi. Jedna duża kanapa określa siedzenie w szeregu, co skutecznie utrudnia rozmowę. Lepszym rozwiązaniem jest postawienie na kilka siedzisk, zrezygnowanie z dużej kanapy na rzecz małej oraz kilku foteli, najlepiej modułowych, które można swobodnie przesuwać i zmieniać ich położenie. Siedziska kierujemy w stronę choinki lub kominka, którym w świąteczne dni warto zastąpić telewizor. To dobre zastępstwo za spędzenie całego wieczoru przy stole. Dodatkowo zadba o dobre relacje, atmosferę i samopoczucie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)