Halogeny we wnętrzu

Planując samodzielnie rozmieszczenie punktów świetlnych, musimy brać pod uwagę rodzaj światła wymagany w danym pomieszczeniu. Czy będzie to światło jasne, ostre pozwalające dobrze czytać i pracować. Może to też być światło rozproszone, delikatne, ułatwiające relaks. Należy zastanowić się również w jakim stylu, jest lub będzie urządzone pomieszczenie.
/ 14.05.2008 22:36
Planując samodzielnie rozmieszczenie punktów świetlnych, musimy brać pod uwagę rodzaj światła wymagany w danym pomieszczeniu. Czy będzie to światło jasne, ostre pozwalające dobrze czytać i pracować. Może to też być światło rozproszone, delikatne, ułatwiające relaks. Należy zastanowić się również w jakim stylu, jest lub będzie urządzone pomieszczenie.
Halogeny we wnętrzu
Po prostu zrób to sam
Samodzielny montaż oświetlenia halogenowego może wykonać zdolny majsterkowicz. Należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Po pierwsze trzeba wiedzieć że reflektorki halogenowe są źródłem światła niskonapięciowym, tzn. pracują zasilane napięciem 12V. Oznacza to, że nie należy ich podłączać bezpośrednio do sieci (może powstać zwarcie). Do zasilania żarówek halogenowych stosuje się transformatory. Mają one różne gabaryty i różną moc. W kompletnych oprawach oświetleniowych umieszczane są w podstawie lampki biurowej, we wtyczce sieciowej lub też w przypadku opraw podsufitowych w osłonie. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielny montaż halogenów należy do nich dobrać odpowiedni transformator. Jego moc, która musi być co najmniej równa a najlepiej większa od łącznej mocy zasilanych lampek. Przy mocy równej transformator może się nagrzewać i przy kontakcie z materiałami łatwo palnymi wywołać pożar. Gdy np. montujemy trzy halogeny z których każdy ma moc 20W to zasilający je transformator powinien mieć moc co najmniej 60W (3x20W), a optymalnie 80W. Przy instalowaniu oświetlenia halogenowego należy bardzo uważać by nie pomylić uzwojeń transformatora - pierwotnego z wtórnym. Trzeba uważnie sprawdzać oznaczenia fabryczne uzwojeń transformatora.
Żarówki halogenowe wytwarzają w trakcie świecenia dużą ilość ciepła, dlatego też wybierając miejsce ich montażu trzeba unikać miejsc w których wysoka temperatura opraw mogłaby zaszkodzić. Instalując halogeny w łazience lub innych wilgotnych pomieszczeniach, należy zaopatrzyć się w oprawy wodo- lub bryzgoszczelne. Przy instalacji halogenów na poddaszach najlepiej jest odizolować je od warstwy ocieplającej (folią aluminiową).

Żarówki halogenowe mogą dawać różne efekty świetlne. Zależnie od ukształtowania zwierciadła krąg światła będzie miał większą lub mniejszą średnicę, a odbłyśnik nada oświetleniu barwę. Przy pomocy takich żarówek łatwo wydobędziemy różne elementy pomieszczenia.

Ciekawym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest halogenowy system linkowy. Składa się on z trzech elementów: linek metalowych (konstrukcja jak i przewody zasilające), punktów świetlnych (żarówki halogenowe z odbłyśnikami umieszczane na metalowych wysięgnikach w dowolnym punkcie linek) i transformatora. Każdy z elementów można kupić osobno i w dowolny sposób całość zmontować lub też kupić w komplecie do samodzielnego montażu. System ten dobrze komponuje się każdym pomieszczeniu. WyHalogeny we wnętrzugodniejszy w zastosowaniu jest szynowy system halogenowy. Można go umieścić w każdym miejscu sufitu, czy ściany, albo częściowo oddalić od podłoża. Dzięki temu można całkowicie rozjaśnić pomieszczenie, albo podkreślić światłem jego fragmenty. Reflektorki halogenowe w nowoczesnym systemie szynowym można przesunąć w dowolne miejsce szyny. Ten rodzaj oświetlenia pasuje głównie do nowoczesnego wystroju wnętrz.
Najnowsze trendy w urządzaniu wnętrz nakazują oświetlać pomieszczenia przy użyciu dużej ilości drobnych źródeł światła - kinkietów, lamp bocznych, stojących. Ciekawy efekt daje lampa świecącą światłem odbitym od sufitu.

Bardzo ważne jest aby stosować specjalne typy żarówek. Najbardziej popularne żarówki tzw. dichroiczne nie nadają się do montażu w sufitach podwieszanych, ponieważ emitują ciepło do tyłu, czyli podgrzewają sufit. Najlepsze są żarówki typu ALU, kierujące ciepło do przodu, najczęściej bez szybki przedniej. Pozwala to na bezpieczną eksploatację bez ryzyka uszkodzenia sufitu lub przewodów zasilających.

Montażu halogenków z włącznikami schodowymi
Przedpokój wielkości około 16 m2, instalacja z dwoma włącznikami schodowymi. Pozwala to na niezależne włączanie oświetlenia w dwóch końcach korytarza. Jeżeli użyta zostanie instalacja 12V to dobrze aby przewód zasilający miał przekrój 2,5mm2 , a połączenie przebiegało równolegle od oprawy do oprawy w rurce karbowanej (peszel). Wszystkie połączenia powinny być wykonane starannie gdyż przy tym napięciu płynie duży prąd (dlatego wymagany jest taki duży przekrój). Jeżeli zostanie dobrana instalacja 230V to przewód powinien mieć 1mm2, połączenie pozostaje bez zmian. Nie należy zapominać o dobrej wentylacji opraw.

Jeżeli odległość między halogenami i transformatorem jest zbyt wielka lub pierwszy halogen świeci jaśniej od ostatniego (spadek napięć). Należy pociągnąć trzy przewody od transformatora i połączyć w trzech punktach tak jak na połączeniu A Wtedy można użyć przewodu o grubości 1,5mm² ponieważ są trzy doprowadzenia. (1,5mm²x3=4,5mm²)

Tekst pochodzi z serwisu

Redakcja poleca

REKLAMA