Ekologiczne zakupy - oszczędzanie

Oszczędne ekologiczne zakupy fot. Fotolia
Jeśli wynosisz do śmietnika dużo odpadów to znaczy, że powinnaś pomyśleć o oszczędniejszym prowadzeniu domu.
Barbara Lasota / 28.08.2014 05:00
Oszczędne ekologiczne zakupy fot. Fotolia
Bez wielu rzeczy, które są w domu, a na które poszło sporo pieniędzy, dałoby się żyć. Chociażby bez naczyń i sprzętów wyjmowanych z kuchennej szafki raz w roku lub wcale. Bywa także, że kupujemy coś, co szybko się zużywa. Wprawdzie za niewielkie pieniądze, ale gdy niebawem trzeba kupić nową rzecz, to oszczędność jest mocno problematyczna. Nie warto także kupować przedmiotów za ładnie opakowanych. Kosztują więcej, a opakowanie ląduje w koszu. Mocno dyskusyjne jest kupowanie wody w butelkach.

Jak robić ekologiczne i oszczędne zakupy?

  1. Nie kupuj siatek przy okazji każdych zakupów. Warto wyrobić w sobie nawyk chodzenia do sklepu z własną siatką. Postaraj się kupić lub uszyć trwałą torbę, z mocnej tkaniny, aby służyła co najmniej kilka miesięcy. Wprawdzie reklamówki kosztują 10–40 gr, a trwalsza siatka kilka złotych, ale i takich wydatków warto unikać, bo w skali roku uzbiera się minimum kilkanaście złotych.
  2. Zrezygnuj z foliowych woreczków na drugie śniadanie. Owinięte w papier śniadaniowy kanapki możesz przecież wkładać do torebek foliowych w które pakowane jest pieczywo w piekarni lub zielenina w warzywniaku.  
  3. Możesz się obejść bez papierowych ręczników. Możesz mieć jedno opakowanie, by wykorzystać w sytuacji wyjątkowej, jednak na co dzień pomyśl, czy nie warto wrócić do używania w kuchni bawełnianych lub lnianych ściereczek. Jedno opakowanie papierowych ręczników kosztuje ok. 6 zł. Jeśli używasz ich często, ta ilość wystarczy najwyżej na tydzień.
  4. Nie warto kupować tanich, mocno rozcieńczonych detergentów. Oszczędność jest pozorna. Bardziej opłaca się kupić skoncentrowany detergent - wystarcza zwykle na dłużej niż dwa kiepskiej jakości, a kosztuje mniej niż one.
  5. Nie kupuj mięs, wędlin, ryb sprzedawanych na styropianowych lub plastikowych tackach lub pakowanych w tekturowe pudełka. Zazwyczaj taka żywność kosztuje więcej niż ważona w sklepie, a po przyniesieniu do domu opakowanie musisz wyrzucić.
  6. Zrezygnuj z soczków, mlecznych napojów fermentowanych w małych opakowaniach. Oczywiście poza wyjątkowymi sytuacjami (np. podróż). Gdy kupujesz je do domu, wybierz duże opakowanie - zapłacisz mniej (np. w przeliczeniu na litr) i mniej będzie też śmieci.
  7. Nie opłaca się kupować złej jakości urządzeń, pościeli, mebli. Szybko się zepsują, będziesz musiała wyrzucić i znów wydać pieniądze na nowy model.
  8. Zrezygnuj z wody w butelkach. Jeśli nie masz przekonania do wody ze swojego kranu, kup dzbanek filtrujący. Wymienny filtr do niego, który wystarcza na miesiąc, kosztuje 18–20 zł. Zakładając, że zużywasz w domu jedną butelkę wody dziennie, miesięczne wydatki na nią wynoszą ok. 60 zł. Przestawiając się na filtrowanie, oszczędzisz 40 zł.

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani domu".Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA