galeria, dom, obrazy

Domowa galeria

Ładnie oprawione rysunki dzieci, pamiątkowe zdjęcia czy obrazy mogą być ciekawą ozdobą wnętrza. Poznaj zasady, których powinnaś się trzymać.
/ 07.02.2012 14:57
galeria, dom, obrazy
Wyjmij z szuflad rodzinne "dzieła" sztuki i znajdź dla nich miejsce na ścianie. Jeśli nie masz pomysłu, jak je wyeksponować i pogrupować, skorzystaj z naszych rad.

Spójna całość.
Obrazki, które mają wisieć obok siebie, mogą mieć tę samą wielkość, ale nie muszą. Dobrze jednak, jeśli łączy je tematyka (np. wszystkie przedstawiają krajobrazy lub portrety).

Kształt kompozycji
Najlepiej, jeśli jest zbliżony do prostokąta lub kwadratu. Małe obrazki można również powiesić tak, aby utworzyły owal, ale jest to trudniejsze.

Ramki
Wiszące na tej samej ścianie prace warto oprawić w jednakowe lub podobne ramki, np. utrzymane w tym samym stylu, ale różniące się szerokością i odcieniem. Oprawa naturalnie powinna pasować do obrazu i do wnętrza.

Na jakiej wysokości?
Kolekcję najlepiej powiesić na takim poziomie, aby znajdowała się mniej więcej na wysokości wzroku osoby stojącej.
Nad niskimi meblami. To idealne miejsce na ekspozycję. Dolne krawędzie najniżej wiszących obrazków powinny tworzyć linię prostą. Owalny obrazek stanowi środek kompozycji.
Duża kolekcja. Zanim powiesisz ją na ścianie, pogrupuj prace na podłodze, by znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Na półkach. Taki sposób eksponowania obrazów ułatwia zmianę dekoracji.
Wzdłuż schodów. Powieś rysunki tak, by linia wyznaczona przez ich środki była równoległa do schodów.