Do tych urządzeń nie zbliżaj się w trakcie burzy. Zminimalizujesz ryzyko porażenia piorunem

czego nie robić w burzę fot. Adobe Stock, kozorog
Ryzyko porażenia piorunem w domu jest niewielkie, ale nigdy zerowe. Na niektóre sprzęty trzeba szczególnie uważać, ponieważ mogą wywołać przepięcia, co stwarza wyjątkowe niebezpieczeństwo dla osób znajdujących się w pobliżu. Jakich zasad warto trzymać się w trakcie burzy we własnym mieszkaniu?
/ 05.07.2024 19:07
czego nie robić w burzę fot. Adobe Stock, kozorog

Ryzyko porażenia piorunem w trakcie burzy z pewnością jest większe w plenerze na otwartej przestrzeni. Nie należy jednak lekceważyć tego zagrożenia będąc we własnym domu.

Spis treści:

  1. Ryzyko porażenia piorunem w domu
  2. Jakich urządzeń nie używać w burzę?

Ryzyko porażenia piorunem w domu

Dopóki słyszymy grzmoty tuż po błyskach piorunów to znaczy, że burza nadal jest blisko. Specjaliści zaliczają odliczenie w tym celu 30 sekund od ostatniego pioruna do dźwięku uderzenia.
Należy wtedy zostać w domu i pozamykać wszystkie okna oraz drzwi. Nie tylko dlatego, aby woda nie wlewała się do pomieszczenia. Istnieją przypadki, w których przez otwarte okna do domu przedostał się piorun kulisty. Może on gwałtownie zmienić bieg, a nawet eksplodować i zniszczyć nasz sprzęt.

Jakich urządzeń nie używać w burzę?

Aby zmniejszyć ewentualne ryzyko porażenia piorunem, lepiej trzymać się z daleka od urządzeń elektrycznych i metalowych, takich jak: telewizory, sprzęt muzyczny, dekodery, wzmacniacze, a także sprzęty wyposażone w anteny zewnętrzne, znajdujące się na zewnątrz budynku. Z kolei komputery, drukarki, modemy czy zasilacze powinny zostać odłączone od instalacji. Zaleca się również wyłączenie z gniazdek lodówek i zamrażarek na czas burzy, chociaż większość sprzętu AGD jest mniej narażone na przepięcia i raczej nie pracuje w trybie czuwania, w przeciwieństwie do akcesoriów RTV.

Lepiej nie korzystać również z kąpieli w wannie ani pod prysznicem, gdyż woda łatwo przewodzi elektryczność. Zapewnij też bezpieczeństwo swoim zwierzakom i zabierz z balkonu niebezpieczne przedmioty. Możesz czuć się bezpiecznie dopiero wtedy, gdy od ostatniego pioruna do dźwięku grzmotu minie pół godziny.

Czytaj także:
Burza zaskoczyła cię w górach? O tych zasadach mogłeś nie słyszeć, a ratują życie
Nigdy nie popełniaj tego błędu w upały. Eksperci apelują: „To działa, przetestowaliśmy”
Od teraz już nigdy nie zostawisz klucza w drzwiach na noc. Policjanci ostrzegają przed zgubną praktyką

Redakcja poleca

REKLAMA