dziewczynka ścieli łóżko fot. Fotolia

Nie ścielisz łóżka? To nie lenistwo, tylko bardzo zdrowy nawyk! Dlaczego?

Jeśli do tej pory to robiłaś, po przeczytaniu tego tekstu na pewno już nie będziesz ścielić łóżka!
Weronika Kwaśniak / 15.12.2016 05:55
dziewczynka ścieli łóżko fot. Fotolia

Niepościelone łóżko od zawsze jest synonimem niechlujstwa. Jeśli masz niezapowiedzianych gości, co robisz w pierwszym odruchu? Oczywiście - błyskawicznie ścielisz łóżko. Wtedy, nawet pomimo ogromnego bałaganu dookoła, pokój momentalnie wydaje się choć trochę sprzątnięty.

Chyba każdej z nas rodzice powtarzali w dzieciństwie, że pościeli nie sprzątają tylko flejtuchy. Ile z nas przestrzega tego w dorosłym życiu, pozostaje inną kwestią. Według najnowszych badań rację mają jednak ci, którzy nie słuchają mamy i pozostawiają łóżko niepościelone!

Jak to możliwe?

Okazuje się, że osoby zawsze ścielące łóżko, są narażone na poważne konsekwencje zdrowotne!

Nie od dziś wiadomo, że nawet często zmieniana pościel jest wymarzonym zakątkiem dla roztoczy i innego rodzaju alergenów.

Co ciekawe jednak, pozostawienie niepościelonego łóżka, pomaga pozbyć się większości z tych nieproszonych gości. Jakim cudem?

Powietrze i światło są największym wrogiem bakterii, wirusów i roztoczy. Nawet pranie nie pomoże się ich pozbyć tak skutecznie, jak dopływ promieni słonecznych.

Jeśli rano pościelisz swoje łóżko, stwarzasz małym żyjątkom idealne warunki nie tylko do bytowania, ale również do rozmnażania się. Gdy w nocy chociaż odrobinę się spocisz, staranne złożenie pościeli uniemożliwi jej wyschnięcie, a wtedy... brrr! Wieczorem położysz się w siedlisku roztoczy i bakterii. Aby zginęły, niezbędne jest światło dzienne i powietrze.

Ścielenie łóżka jest więc szczególnie niezalecane, jeśli cierpisz na astmę lub alergię. Wtedy bezwzględnie powinnaś każdego rana pozostawiać pościel niezłożoną.

Czytając ten artykuł, wiele z was poczuje pewnie cichą satysfakcję. Okazuje się, że to co od zawsze przeczuwałyśmy, ma naukowe uzasadnienie - i to związane z samymi korzyściami zdrowotnymi!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/01.03.2019 00:28
Co za glupoty. Pościel, gdy leży tak cały dzień nieschowana łapie roztocza itd. Schowanie pościeli zmniejsza ten efekt. A co do powietrza i słońca to warto przynajmniej raz w tygodniu wywietrzyć pościel np na balkonie, szczególnie w mroźne dni. I warto zmieniać często poszewki