Czyszczenie złota cz. II

Czyszczenie złota cz. II
Panie powinny pamiętać, że biżuteria nie lubi lakieru do włosów i perfum, także kremy nienajlepiej działają na nasze ozdoby. Zabójstwem dla biżuterii jest codzienne życie, zwłaszcza zmywanie naczyń.
/ 31.07.2009 10:34
Czyszczenie złota cz. II

Częstym grzechem jest spanie w biżuterii. Oczywiście wielu drobiazgom to nie zaszkodzi, jednak nikogo nie powinno zdziwić, że po przebudzeniu delikatna kolia na naszej szyi w czasie snu zdeformowała się lub uszkodziła. Silne detergenty również źle wpływają na biżuterię. Także wysoka temperatura – w saunie lub na plaży – poza poparzeniem ciała może sprawić, że kamień oprawiony w metal przebarwi się lub straci blask. Biżuterię powinniśmy zdejmować wchodząc pod prysznic, czy myjąc włosy. Jak zatem dbać o piękno złotej biżuterii?

Sok z cebuli

Złote wyroby jubilerskie odzyskają swój wspaniały blask po posmarowaniu sokiem z cebuli. Po kilku godzinach należy wypolerować biżuterię miękkim materiałem.

Sok z cytryny

Zabrudzoną złotą biżuterię należy zamoczyć w soku z cytryny i pozostawić w nim na kilka godzin. Sok z cytryny można zastąpić kwaskiem cytrynowym. Następnie należy delikatnie wypolerować biżuterię. Po zakończeniu polerowania należy biżuterię umyć w ciepłej wodzie z mydłem i dokładnie wysuszyć.

Biżuteria pozłacana

Pozłacana biżuteria ma cienką warstwę złota, trzeba więc uważać, aby jej nie zetrzeć. Dlatego unikamy energicznego czyszczenia szczotką czy jakimkolwiek proszkiem, natomiast przechowując ją w szkatułce zawijamy w cienką bibułkę. Można myć takie wyroby w letniej, mydlanej wodzie lub czyścić szmatką zwilżoną roztworem soli kuchennej (słoną wodą a nie mokrą solą) lub w soku z cytryny. Po wyczyszczeniu, biżuterię należy ponownie umyć w ciepłej wodzie z mydłem i dokładnie wysuszyć.

W przypadku biżuterii pozłacanej należy szczególnie uważać, aby nie spryskać jej perfumami. Może to doprowadzić do odbarwienia biżuterii.