Co można, a czego nie powinnaś zmywać w zmywarce?

Zmywarka jest bez wątpienia jednym z najlepszych wynalazków w historii! Ułatwia życie, dzięki niej oszczędzamy wodę i nasz czas. Jeśli chcesz, by zmywarka posłużyła ci na długie lata i nie narobiła szkód twojej ukochanej porcelanowej filiżance, musisz pamiętać o jednej, ważnej zasadzie. Jakiej? Sprawdź sama!
5 miesięcy temu
co_mozna_zmywac_w_zmywarce fot. Adobe Stock

Co można myć w zmywarce?

Sekretem do długowieczności zmywarki oraz naszych naczyń jest wiedza, które rzeczy możemy w niej zmywać, a które można myć tylko ręcznie. Zacznijmy najpierw od tego co można do niej spokojnie włożyć.

  • naczynia ze zwykłego szkła (talerze, szklanki, kubki) 
  • naczynia żaroodporne
  • standardowe sztućce 
  • większość garnków 
  • plastikowe pojemniki - możemy je umyć w zmywarce tylko wtedy gdy posiadają odpowiednie oznaczenie (bez niego ryzykujemy, że pojemniki zdeformują się pod wpływem wysokiej temperatury urządzenia). 

To najbardziej oczywiste przedmioty, które możemy zmywać w zmywarce. Zobacz też listę nieoczekiwanych rzeczy, które śmiało możesz tam wyczyścić, zmieniając program zmywania. 

Co jeszcze można wyczyścić w zmywarce? Zdziwisz się!

  • półki z lodówki 
  • plastikowe grzebienie
  • plastikowe zabawki dziecka

Sposób na idealnie czyste naczynia

Pamiętaj, by przed włożeniem naczyń do zmywarki dokładnie usunąć resztki jedzenia. W przeciwnym razie, może się zatkać filtr lub przewód odpływowy. Naczynia układaj w taki sposób, by wzajemnie się nie dotykały oraz włóż je do specjalnych koszy, dostosowanych do wielkości przedmiotów. Dla idealnej czystości naczyń, warto korzystać tylko ze sprawdzonych i wielofunkcyjnych tabletek myjących. Tabletki Sunlight Expert Extra Power zawierają funkcję soli i nabłyszczacza, naturalny ekstrakt z cytryny dla świeżego zapachu,  skuteczny wybielacz oraz środki czyszczące, które pozwalają na skuteczne usuniecie tłuszczu śladów po kawie i herbacie itp. Twoje naczynia będą lśnić!

 

Czego i dlaczego nie można zmywać w zmywarce?

Delikatne naczynia

Porcelana, ręcznie malowana ceramika, kryształowe kieliszki mogą zostać uszkodzone przez wysoką temperaturę, myjące detergenty lub resztki jedzenia.


Drewniane przedmioty

Deski, pałeczki, noże i widelce wykonane z drewna nie mogą znaleźć się w twojej zmywarce! Dlaczego? Ponieważ drewno pod wpływem wody pęcznieje i pęka, a w efekcie naczynia nie nadają się już do dalszego użytku.


Naczynia aluminiowe i teflonowe

W zmywarce aluminiowe sztućce mogą zmienić kolor na nieestetyczny i bury, a teflonowa powłoka straci swoje „nieprzywierające” właściwości. 

 

Materiał powstał we współpracy z marką Sunlight