Co oznaczają symbole na metkach?

Dla zachowania wysokiej jakości ubrań, ważny jest odpowiedni sposób ich czyszczenia. Oto podpowiedzi jak szybko i trafnie odczytywać symbole na metkach.
/ 28.02.2013 07:34

Dla zachowania wysokiej jakości ubrań, ważny jest odpowiedni sposób ich czyszczenia. Oto podpowiedzi jak szybko i trafnie odczytywać symbole na metkach.

Co oznaczają symbole na metkach?

Przed przystąpieniem do prania warto starannie przeanalizować symbole znajdujące na metkach, dzięki nim łatwiej posegregujemy pranie. Niektóre znaki są mało popularne i mogą sprawiać trudności, dlatego przedstawiam krótki instruktarz odczytywania metek.

Żelazne zasady prania:

  • Przed przystąpieniem do prania odzieży należy upewnić się, czy dana tkanina nie jest przeznaczona tylko do czyszczenia chemicznego. Taką odzież bezpieczniej oddać do pralni chemicznej, niż eksperymentować w domu lub skonsultować się z zaprzyjaźnionym pracownikiem pralni.
  • Podczas segregowania odzieży, najistotniejsze są oznaczenia związane z odpowiednią temperaturą prania. Na metce zawsze znajdziemy najniższą zalecaną temperaturę prania, np. 30 lub 40ºC. Jeżeli zostanie ona przekroczona, ubranie ma pełne prawo się zbiec lub odbarwić.
  • Należy pamiętać, że jeżeli ubrania są lekko zabrudzone, mogą być prane w niższej temperaturze niż określona na metce.
  • Najbezpieczniej prac tkaniny kolorowe w maksymalnej temperaturze 60ºC oraz stosować delikatne proszki (niektóre są tak silne, że już w 40ºC odbarwiają materiał) uchronią przed szybkim wyblaknięciem.
  • Do tkanin delikatnych warto zamienić proszek na delikatny, nie ingerujący w strukturę materiału, płyn do prania.

Koniecznie przeczytaj: Pranie kolorowych ubrań

Suszenie:

  • Jeśli stosujemy suszarkę bębnową, bardzo ważna jest temperatura zalecana przez producenta odzieży, oznaczoną na metce ilością kropek (dwie kropki – niska temperatura, jedna kropka – normalna temperatura). Niektóre materiały, oznaczone „przekreślonym kwadratem”, nie nadają się do suszenia w automatycznej suszarce.
  • Ubranie suszone w domu lub na balkonie musi być równomiernie rozłożone, aby proces przebiegał jednolicie, a ubrania nie były przesadnie pogniecione. Odzież suszona na świeżym powietrzu nie powinna być wystawiona na promienie słoneczne, ponieważ może to skutkować szybkim wyblaknięciem kolorów.
  • Aby zabezpieczyć ubranie dobrze jest przekręcić odzież na drugą stronę, co ochroni ją przed niszczeniem.
  • Pozycja suszenia- szczególnie ważna w przypadku tkanin, z których nie można dokładnie odwirowywać wody np. wełniane swetry. Suszymy je w pozycji poziomej, co sugeruje nam pozioma kreska na metce. Unikniemy w ten sposób rozciągnięcia i zniekształcenia materiału.

Prasowanie:
Na metkach znajdziemy również informację dotyczące prasowania odzieży. W przypadku tkanin bawełnianych dopuszczalne są zazwyczaj najwyższe temperatury prasowania. Przy tkaninach delikatnych, które łatwo mogą ulec zniszczeniu, warto zapoznać się ze wskazaniami producenta.

Oto najpopularniejsze symbole znajdujące się na metkach:

Co oznaczają symbole na metkach?

Co oznaczają symbole na metkach?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)