W łóżku spędzamy nawet połowę swojego życia. Wygodna poduszka i ciepła kołdra to podstawa. Warto zadbać o to, by było nam możliwie jak najbardziej komfortowo podczas snu. A nie da się tego zrobić bez odpowiedniego dbania o czystość materaca i pościeli.
Czy wiecie, że kołdry i poduszki zużywają się tak samo, jak inne przedmioty codziennego użytku? I nie tyle ważna jest ich regularna wymiana, co odpowiednio częste pranie. Materac w ciągu 10 lat użytkowania potrafi zwiększyć swoją wagę aż dwukrotnie! Zastanawiałyście się, co gromadzi się w jego wnętrzu przez ten cały ten czas?
- Kosmetyki – nawet jeśli bardzo dokładnie zmyjemy makijaż, nie unikniemy przedostawania się do wnętrza materaca jego resztek. Ale to jeszcze nic. Co z ulubionym olejkiem do włosów, którego używamy codziennie przed zaśnięciem, żeby rano były zdrowe i błyszczące? No właśnie.
- Zarodniki grzybów – puch i pościel syntetyczna mogą zawierać do 4 do 17 różnych rodzajów grzybów. Wszystkie powodują powstawanie astmy i alergii.
- Jedzenie – śniadania w łóżku są przyjemne, ale okruchy, które po nim zostają, przedostają się do materaca, tworząc pożywkę dla grzybów i bakterii.
- Bakterie – skórne, ustne, fekalne oraz te z genitaliów. Bakterie przedostają się z naszego ciała do materaca, a wśród nich m.in. gronkowe i paciorkowce.
- Pot – ludzie w trakcie snu produkują aż 100 litrów potu rocznie, przez co w materacu tworzą się wprost idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii.
- Alergeny – twój materac zawiera w sobie kurz, roztocza i sierść zwierząt, czyli rzeczy powodujące powstawanie astmy i alergii.
- Naskórek – ludzkie ciało pozbywa się aż 500 milionów komórek skóry dziennie. Gromadzą się w materacu stanowiąc pożywkę dla mikrobów.
- Chemikalia – materace oraz pościel złej jakości mogą zawierać w sobie plastyfikatory, środki zmniejszające palność oraz izocyjaniany, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.