POLECAMY

Co siedzi pod kołdrą? 8 obrzydliwych rzeczy, które kryją się w materacach i pościeli

W łóżku spędzamy nawet połowę swojego życia. Lepiej wymieniać pościel częściej niż do tej pory.
Co siedzi pod kołdrą? 8 obrzydliwych rzeczy, które kryją się w materacach i pościeli fot. Fotolia

W łóżku spędzamy nawet połowę swojego życia. Wygodna poduszka i ciepła kołdra to podstawa. Warto zadbać o to, by było nam możliwie jak najbardziej komfortowo podczas snu. A nie da się tego zrobić bez odpowiedniego dbania o czystość materaca i pościeli.

Czy wiecie, że kołdry i poduszki zużywają się tak samo, jak inne przedmioty codziennego użytku? I nie tyle ważna jest ich regularna wymiana, co odpowiednio częste pranie. Materac w ciągu 10 lat użytkowania potrafi zwiększyć swoją wagę aż dwukrotnie! Zastanawiałyście się, co gromadzi się w jego wnętrzu przez ten cały ten czas?

Jak dbać o materac?

  • Kosmetyki – nawet jeśli bardzo dokładnie zmyjemy makijaż, nie unikniemy przedostawania się do wnętrza materaca jego resztek. Ale to jeszcze nic. Co z ulubionym olejkiem do włosów, którego używamy codziennie przed zaśnięciem, żeby rano były zdrowe i błyszczące? No właśnie.
  • Zarodniki grzybów – puch i pościel syntetyczna mogą zawierać do 4 do 17 różnych rodzajów grzybów. Wszystkie powodują powstawanie astmy i alergii.
  • Jedzenie – śniadania w łóżku są przyjemne, ale okruchy, które po nim zostają, przedostają się do materaca, tworząc pożywkę dla grzybów i bakterii.
  • Bakterie – skórne, ustne, fekalne oraz te z genitaliów. Bakterie przedostają się z naszego ciała do materaca, a wśród nich m.in. gronkowe i paciorkowce.
  • Pot – ludzie w trakcie snu produkują aż 100 litrów potu rocznie, przez co w materacu tworzą się wprost idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii.
  • Alergeny – twój materac zawiera w sobie kurz, roztocza i sierść zwierząt, czyli rzeczy powodujące powstawanie astmy i alergii.
  • Naskórek – ludzkie ciało pozbywa się aż 500 milionów komórek skóry dziennie. Gromadzą się w materacu stanowiąc pożywkę dla mikrobów.
  • Chemikalia – materace oraz pościel złej jakości mogą zawierać w sobie plastyfikatory, środki zmniejszające palność oraz izocyjaniany, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/7 miesięcy temu
Dobrze zdać sobie sprawę z tego, co "siedzi" w materacach. Dlatego polecamy rozwiązanie stosowane w materacach PlantPur - materac nawierzchniowy, który można w całości odpiąć i wyprać w pralce, pozbywając się wszystkich zanieczyszczeń.
/rok temu
z reguły wszystko można wyprać i pokrowiec z materaca i pościel, nie wiem jak z taką puchową (słyszałam, że są specjalne pralnie), na szczęście nie mam tego problemu, kupiłam sobie pościel antyalergiczną z Sembella, którą można normalne wyprać, także przyjemnie się płożyć w czystym, pachnącym łóżeczku:)