Róże
Niekwestionowane królowe bukietów. Przed włożeniem kwiatów do wody warto zastosować specjalną odżywkę stworzoną z myślą o tych kwiatach - Chrysal Clear Rosa – dostępną w wielu kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. To przedłuży żywot kwiatów o wiele dni. Zanim włożymy kwiaty do wazonu, skróćmy łodygi o dwa centymetry. Róża należy do kwiatów najbardziej wrażliwych na blokowanie się systemu naczyniowego. Tworzące się w stojącej w wazonie wodzie bakterie i glony blokują końce łodyg, którymi pobierana jest woda. Wodę należy wymieniać codziennie.
Należy też zostawić kolce. Usunięcie kolców z kwiatu przyspiesza jego więdniecie, pozbawia kwiaty zapachu oraz zmiękcza liście. Jeżeli musimy usunąć kolce zróbmy to bardzo delikatnie, jedynie do potrzebnej wysokości i odłamując je. Nie używajmy noży ani nożyczek - metal jest zabójcą kwiatów.
Astry, chryzantemy, maki
Opalanie łodyżek takim kwiatom jak astry, chryzantemy, czy maki przedłuża ich trwałość w wazonie. Dzieje się tak za sprawą mleczka, które zbiera się w miejscu przecięcia łodygi i tworzy tam wodoodporną warstwę. Opalając łodyżki nad płomieniem zahamujemy wydzielanie mleczka, a kwiat będzie bez problemu pobierał wodę.
Polecamy: Jak skomponować bukiet w letnim nastroju?
Lilie
Lilie zachowują świeżość przez ok. 7-14 dni od ścięcia. Aby przedłużyć ich żywotność należy regularnie usuwać brudzące pylniki. Usunięcie pylników pozwoli nam dłużej cieszyć się widokiem tych kwiatów.
Usuwając je, pamiętajmy o ostrożności – pyłkiem z lilii bardzo łatwo jest zabrudzić ubranie, a plamy są szczególnie trudne do usunięcia.
Inne sposoby przedłużenia żywotności kwiatów ciętych
Niezależnie od odmiany, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na przedłużenie życia ciętych kwiatów. Przede wszystkim pamiętajmy by codziennie wymieniać wodę w wazonie i lekko podcinać łodyżki (najlepiej pod kątem 75 stopni). W sklepach ogrodniczych można kupić odżywki przedłużające trwałość kwiatów ciętych. Odżywki te zawierają substancje odżywcze i substancje zwiększające pobieranie wody oraz zapobiegające gniciu.
Zobacz też: Materiały używane w bukieciarstwie
Zamiast gotowych odżywek możemy dodać do wody aspirynę, co zapobiega rozmnażaniu się mikroorganizmów i przedłuża trwałość kwiatów. Podobne właściwości ma miedź. Metal ten zabija bakterie gnilne, które niszczą łodygi kwiatów.
Nie wolno nam zapominać o przechowywaniu kwiatów we właściwym miejscu. Kwiaty cięte lubią chłód, zaciemnienie oraz lekko wilgotne powietrze, dlatego nigdy nie stawiajmy wazonu na pełnym słońcu ani przy grzejniku. Zastosowanie się do wyżej wymienionych rad powinno pozwolić nam cieszyć się widokiem ulubionych kwiatów znacznie dłużej.