POLECAMY

Idealny kwiat na parapet? Azalia

Są równie atrakcyjne, jak róże. Gdy jednak poznasz ich pielęgnacyjne wymagania, odwdzięczą ci się cudnymi kwiatami.
Idealny kwiat na parapet? Azalia fot. Fotolia
Szukasz pomysłu na ładny kwiat doniczkowy do postawienia na parepecie? Mamy idealną propozycję! Azalia doniczkowa należy do rodziny rododendronów. W XIX wieku została sprowadzona do Europy jako krzew ogrodowy. Wkrótce stała się też przedmiotem eksperymentów ogrodników, którzy wyhodowali odmiany doniczkowe. Bez problemu dostaniemy ją w sklepach zarówno w formie cebuli, jak i kwiatu w doniczce.

Jaką wybrać?

Azalia azalii nie równa, im zdrowszy i okazalszy kwit, tym lepszy efekt na oknie. Szukaj rośliny zwartej, o intensywnie zielonych liściach. Najlepiej, gdy ma jak najwięcej pąków – będą się one sukcesywnie rozwijać, a azalia może wówczas kwitnąć nawet dwa miesiące. Po powrocie do domu nie wstawiaj jej od razu do ogrzewanego pomieszczenia, lecz pozostaw na 2–3 dni w możliwie chłodnym (najlepiej w temp. 10–12 st. C) i półcienistym miejscu, np. na oszklonej werandzie czy w nieogrzewanym pokoju, żeby mogła się spokojnie zaaklimatyzować.

Codzienna pielęgnacja

W jakim miejscu lubi przebywać azalia? Roślina lubi miejsce dość chłodne, jasne, ale nie nasłonecznione. W zbyt ciepłym pokoju albo na południowym parapecie szybko przestaje kwitnąć i zrzuca liście. Nie wolno też dopuścić do nadmiernego przesuszenia gleby. W okresie wzrostu i kwitnienia należy podlewać azalię bardzo obficie letnią, miękką, odstałą (lub przegotowaną i wystudzoną) wodą. Potem można to robić nieco rzadziej, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie na głębokość mniej więcej 2 cm. Jeśli zdarzy nam się przesuszyć roślinę, najlepiej zanurzyć całą doniczkę w misce wypełnionej wodą i pozostawić ją na mniej więcej pół godziny.

Aby ponownie zakwitła

Azalia to roślina, która wypuszcza swoje kwiaty cyklicznie. Im lepiej o nią zadbamy, tym lepiej będzie nam kwitła i cieszyła oko. Po kwitnieniu zasil roślinę 5–6 razy (w odstępie tygodniowym) nawozem dla rododendronów. W maju przenieś ją do ogrodu lub na balkon w półcień. Tam będzie się przygotowywać do następnego okresu kwitnienia. We wrześniu wnieś ją z powrotem do domu i postaw w chłodnym (5–12 st. C), jasnym miejscu. Gdy wypuści pąki, przenieś do pokoju.

napisane na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Świgoń/Przyjaciółka
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)