Podrzucam pod krzaczki hortensji i cieszę się pięknymi kwiatami aż do jesieni. Ten nawóz działa lepiej niż fusy z kawy
Nawóz do hortensji z płatków owsianych to w pełni naturalny sposób na to, by pobudzić roślinę do wzrostu. Odpowiednio stosowany dostarczy tym pięknych krzewom ważnych składników mineralnych, dzięki czemu utrzymają kwitnienie aż do późnych jesiennych miesięcy. Sposób przygotowania tej domowej odżywki jest bardzo prosty. Wystarczy wykorzystać to, co masz w kuchennej szafce i podrzucić pod krzaczki hortensji.

Hortensja bukietowa oraz ogrodowa to piękne kwiaty, które są stosunkowo łatwe w uprawie. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, a jedną z przyczyn zastoju w kwitnieniu jest brak substancji odżywczych. Aby roślina bujnie się rozrosła potrzebuje nawożenia. W tym celu możesz wykorzystać popularny składnik śniadań. Płatki owsiane bo o nich mowa mają w sobie cenne dla rośliny składniki odżywcze, dzięki którym nawet ta najbardziej zmarniała może wrócić do pełnej okazałości.
Jak przygotować nawóz do hortensji z płatków owsianych?
Domowy nawóz jest banalnie prosty w przygotowaniu. Wystarczy połączyć ze sobą 3 składniki i tak zrobioną mieszanką podlewać krzaczki rośliny. Ta prosta mieszanka pobudzi ją do kwitnienia.
Składniki nawozu:
- dwie łyżeczki zmielonych płatków owsianych,
- dwie łyżeczki biohumusu albo wermikompostu,
- 1 litr wody.
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i odstawić na co najmniej 24 godziny. Po tym czasie odżywcza mieszanka jest gotowa do użycia. Nie trzeba rozcieńczać jej dodatkową porcją wody. Nawóz z płatków owsianych można stosować od wiosny do lata. Warto robić to regularnie raz w tygodniu.

Zalety owsianego nawozu do hortensji
Płatki owsiane są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Okazuje się, że można wykorzystać je również w ogrodnictwie. Dzięki zawartości fosforu, azotu i potasu wpływają pozytywnie na kondycję roślin i przyspieszają ich rozrost. Oprócz tego oddziałują na samą glebę. Dzięki połączeniu ich z wodą ziemia wokół hortensji zwiększa zdolność do utrzymywania wilgoci na wyższym poziomie. A to bardzo dobrze wpływa na hortensję, która na przesuszoną glebę reaguje brakiem kwitnienia oraz zahamowaniem wzrostu.
Odpowiedź na pytanie, dlaczego hortensje nie kwitną można odnaleźć nie tylko w braku stosowania odpowiednich nawozów. Bardzo częstym powodem jest również przegapienie terminu podcinania krzaczków. Wczesna wiosna to odpowiednia pora na przycinanie hortensji bukietowej, ponieważ wówczas roślina nie rozwinęła jeszcze liści. A jeśli chodzi o odmianę ogrodową w tym przypadku należy wstrzymać się z tym zabiegiem, ponieważ krzew wypuszcza pąki pod koniec letnich miesięcy.
Należy też pamiętać o regularnym podlewaniu, obok płynnego nawozu z płatków owsianych, hortensję trzeba nawadniać wlewając wodę pod roślinę i unikać zalewania liści oraz kwiatów.