Wygląda egzotycznie i pysznie, ale mało kto wie, że może być trująca. Zobacz, kiedy ta roślina może być niebezpieczna

szkarłatka jadalna fot. Adobe Stock, flafabri
Szkarłatka jadalna to roślina, która jest piękną ozdobą ogrodu, ale może być trująca. Zawiera groźne dla zdrowia saponiny, dlatego należy ją uprawiać w taki sposób, aby nie zagrażała dzieciom ani zwierzętom domowym. W niektórych kulturach spożywa się młode pędy i owoce, ale może skończyć się to tragicznie.
/ 20.07.2024 05:52
szkarłatka jadalna fot. Adobe Stock, flafabri

Szkarłatka jadalna (Phytolacca americana) to roślina, która wzbudza zainteresowanie zarówno zapalonych ogrodników, jak i amatorów-działkowiczów. Z jednej strony jest ceniona za swoje piękne, dekoracyjne owoce i zastosowania kulinarne, z drugiej budzi kontrowersje ze względu na potencjalne zagrożenia dla zdrowia. Zobacz, jak ją uprawiać i kiedy jest trująca.

Spis treści:

  1. Jak wygląda szkarłatka jadalna?
  2. Czy szkarłatka jadalna jest trująca?

Jak wygląda szkarłatka jadalna?

Szkarłatka jadalna to roślina wieloletnia, która może osiągać nawet 3 metry wysokości. Ma duże, owalne, jasnozielone liście o gładkich brzegach. Kwitnie latem, od czerwca do sierpnia, wypuszczając drobne kwiaty w białym albo jasnoróżowym kolorze, zebrane w długie, cylindryczne grona.

Na przełomie lata i jesieni pojawiają się także charakterystyczne, ciemnofioletowe, niemal czarne jagody zebrane w grona. Ze względu na swoje imponujące rozmiary i efektowne owoce, szkarłatka jest często uprawiana jako roślina ozdobna w ogrodach.

szkarłatka jadalna jak wygląda

fot. Szkarłatka jadalna/Adobe Stock, Oleh Marchak

Czy szkarłatka jadalna jest trująca?

Szkarłatka jadalna zawiera różne związki chemiczne, w tym saponiny i alkaloidy, które mogą być toksyczne. Spożywanie jej na surowo może prowadzić do zatrucia, objawiającego się nudnościami, wymiotami, biegunką, a w skrajnych przypadkach nawet poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Zjedzenie szkarłatki czasem może skończyć się nawet śmiercią.

Dlaczego więc nazywamy ją jadalną? Niekiedy są używane w medycynie naturalnej do produkcji nalewek leczniczych, syropów, etc. Nie należy jednak robić tego w domu bez specjalistycznej wiedzy. Niektórzy sądzą, że wystarczy odpowiednio przegotować młode pędy oraz owoce, aby straciły swoje toksyczne właściwości, niestety nie jest to tak proste. Lepiej nie ryzykować własnym zdrowiem ani życiem.

Dojrzałe jagody są często używane do produkcji barwników, czasem także do produkcji wina i galaretek, jednak proces przetwarzania musi być bardzo dokładny, aby usunąć toksyczne związki. Nigdy nie rób tego samodzielnie ani nie korzystaj z produktów przygotowanych przez domorosłe zielarki z sąsiedztwa.

Szkarłatkę trzymaj także z dala od zwierząt domowych i dzieci. Jest łatwa w uprawie i może być ciekawym dodatkiem do ogrodu, jednak musisz zawsze pamiętać o jej toksycznych właściwościach.

czy szkarłatka jadalna jest trująca

fot. Szkarłatka jadalna może być bardzo toksyczna/Adobe Stock, kateej

Czytaj także:
Domowe sposoby na zaparcia
Jak działa kwiat lipy na zdrowie?
Domowe sposoby na ból głowy

Redakcja poleca

REKLAMA