Wrzosy - tajemniczy urok jesieni

Te piękne rośliny to niewątpliwa oznaka zbliżającej się jesieni. Ich charakterystyczne kwiaty sprawiają, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Oto wrzosy - królowie jesiennej aury.
/ 10.09.2013 09:04

Te piękne rośliny to niewątpliwa oznaka zbliżającej się jesieni. Ich charakterystyczne kwiaty sprawiają, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Oto wrzosy - królowie jesiennej aury.

Wrzosy - urok jesieni

Fot. Depositphotos

Choć jesienne, to zupełnie nie przypominają szarych, smutnych roślin sugerujących, że zbliża się jesienna monotonia. Dzięki swoim barwnym kwiatom stanowią niesamowitą dekorację, zarówno ogrodu, tarasu jak i parapetu. Doskonale czują się również w większości wnętrz, a co najważniejsze, cieszą oko, bez intensywniejszej pielęgnacji, a więc są nie tylko urokliwe, ale również wyjątkowo mało absorbujące.

Te dekorujące krzewiki potrafią osiągać wysokość nawet pól metra, a w wyjątkowo sprzyjających warunkach dochodzą nawet do 80 cm. Ich niesamowity urok sprawia, że są piękną dekoracją zarówno w ogrodzie jak i w domu. Nie przeszkadzają im odczuwalne skoki temperatur, dlatego z powodzeniem radzą sobie zarówno w gruncie jak i w doniczkach.

Wrzosy - tajemniczy urok jesieni

Warto jednak pamiętać, że nie lubią przesadnej pielęgnacji. Tylko w momencie zasadzenia warto je obficie podlewać, w późniejszym etapie, jeśli temperatura jest umiarkowana, wystarczy podlać je 2 razy w tygodniu. Najpopularniejsze są barwy purpurowe, lawendowe czy fioletu. W sklepach ogrodniczych spotkamy również odmiany o innych, ciekawych kolorach liści - odcienie czerwieni, złota, srebra.

Wrzos stanowi również atrakcyjną dekorację, która doskonale komponuje się z roślinami posiadającymi ozdobne owoce, takie jak irga, ognik, trzmielina, różanecznik czy pieris. Dla kontrastu możemy zestawić go również z niskimi iglakami.

Wrzosowe ciekawostki!

  • Co ciekawe, obserwując pierwsze wrzosy, możemy przypuszczalnie określić jak intensywna będzie zima. W zależności od tego, czy kwiaty rozwijają się w pierwszej kolejności w dolnej, czy górnej części, można określić jak będzie wyglądał okres jesienno-zimowy. Jeśli zakwitną w górnej części powinniśmy się spodziewać, że silne przymrozki nadejdą dopiero na przełomie grudnia i stycznia. Jeśli natomiast zaczną kwitnąć od dołu, ciepłe kurtki przydadzą się już we wrześniu.
  • Nasi przodkowie uznawali wrzosy za magiczne rośliny, którymi odpędzali złe duchy, a nawet wywoływali deszcz. Wrzos do dziś stosowany jest w produkcji kadzideł oraz przy produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych.
  • Wrzos stanowi nie tylko element dekoracyjny, posiada również właściwości prozdrowotne. Wywar z jego kwiatów łagodzi stany zapalne, reumatyczne, antybakteryjne i działa moczopędne.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/22.09.2013 18:06
Piękne :)