Lilia to rodzaj byliny cebulowatej, która należy do rodziny liliowatych.
Lilie dzielą się na cztery grupy:
- Lilia długokwiatowa (Lilium longiflorum): Ta japońska lilia posiada trąbkowate kwiaty, mocne i blisko osadzone liście oraz słodki zapach. Ze względu na swój biały kolor, kwiaty te często używane są w kompozycjach żałobnych. Lilia długokwiatowa sięga do 1,5 m wysokości i ma zazwyczaj 2 lub 3 kwiaty na łodydze.
- Lilie azjatyckie (Lilium Asian Hybrids): Posiadają nawet po 5 kwiatów na łodygach i mają lekki, przyjemny zapach. Lilie te występują najczęściej w żółtym i pomarańczowym kolorze z ciemnymi kropkami. Ich wysokość wynosi około 1m, są mało wymagające i dobrze tolerują przymrozki.
- Lilie orientalne (Oriental Hybrids): Orientalne odmiany lilii występują w kolorze różowym/fioletowym, białym lub są dwukolorowe. W porównaniu z liliami azjatyckimi mają większe kwiaty i silniejszy zapach. Na ich łodygach znajdują się 4 lub więcej kwiatów.
- Lilium longiflorum x Asian Hybrids: Jak wskazuje nazwa, lilia ta jest skrzyżowaniem dwóch odmian: długokwiatowej i azjatyckiej. Posiada delikatny zapach i po 2 kwiaty na łodydze w kolorze morelowym lub łososiowym. Takie mieszańce mają duże kwiaty o niezwykłych kolorach, które przetrwają nawet 9 dni po wstawieniu do wazonu.
Na rynku można spotkać coraz więcej mieszańców lilii. Najnowszym rodzajem tego kwiatu jest krzyżówka lilii długokwiatowej z orientalną, która występuje w szerokiej palecie kolorów.
Mieszańce lilii orientalnej i trąbkowatej stają się coraz bardziej popularne. Cechuje je wysoka odporność na szkodniki i choroby oraz infekcje grzybiczne. Kwiaty te rosną szybko i posiadają mocne, zielone liście, które są mniej podatne na ataki grzyba Botrytis (szara pleśń). Również ich grube bulwy są odporne na ataki grzyba z rodziny pythiaceae.
Producenci doceniają te kwiaty ze względu na ich szybką uprawę. Odmiany orientalne dojrzewają w ciągu 100 dni, a krzyżówki lilii orientalnej i trąbkowej osiągając odpowiednią długość w ciągu 75 do 80 dni. Ich zaletą jest duża wytrzymałość zarówno w chłodni, jak i po wstawieniu do wazonu.
Najpopularniejsze odmiany Lili:
Stargazer, Mero Star, Siberia, Sorbonne, Pompei, Helvetia, Muscadet, Expression, Tiber, Alma Ata
Historia
Lilie były znane już w starożytności. Rzymianie i Grecy ubierali panny młode w wieńce z lilii, które symbolizowały czystość i owocne życie. W kulturze chrześcijańskiej kwiat ten od zawsze oznaczał miłość i niewinność. Archanioł Gabriel i Najświętsza Maryja Panna wielokrotnie byli przedstawiani z lilią w dłoni.
Kwiat lilii ma także szczególne znaczenie w wielu krajach na całym świecie. Na przykład, od 1179 roku pojawia się na herbach francuskich rodzin królewskich, a w Ameryce lilia długokwiatowa jest narodowym symbolem nadziei.
Lilia candidum, ze względu na swój nieskazitelnie biały kolor, nazywana jest Lilią Najświętszej Maryji Panny (Madonna Lilly) i symbolizuje czystość, niewinność i miłość. Jest to często używany symbol religijny. Współcześnie, lilia coraz częściej kojarzona jest ze śmiercią, ponieważ kwiaty te są powszechnie używane w wieńcach pogrzebowych. Lilie często ozdabiają nagrobki małych dzieci i młodych dziewczyn.
Przechowanie
Lilie należy trzymać w suchym i chłodnym pomieszczeniu o temperaturze od 2 do 5°C. Odżywka dodana do wody na dłużej zapewni świeżość kwiatom i sprawi, że liście będą utrzymywały swój zielony kolor. W tym celu można zastosować preparat Alstromeria & Lily w saszetce lub Chrysal Professional 2 w płynie lub saszetkach. Ważne jest również, żeby przechowywać lilie z dala od przeciągów i owoców, które przyspieszają proces przekwitania.
Pielęgnacja
By cieszyć się liliami jak najdłużej, należy ostrym nożem ukośnie przyciąć końcówkę łodygi i usunąć dolne liście, aby nie były zanurzone w wodzie. Następnie, do chłodnej wody zaleca się dodać odżywkę do kwiatów ciętych np. Chrysal Clear Lily & Alstromeria (jedna saszetka na litr wody). Jeżeli w bukiecie lilie połączono z różami, należy użyć odżywkę Chrysal do róż (Chrysal Clear Rose) zamiast odżywki do lilii i alstromerii.