Słonecznik czyli Helianthus – helios oznacza słońce, a anthos – kwiat. Słoneczniki wywodzą się z Ameryki. Nazwa związana jest z tym, że ich ogromne kwiatostany przypominają tarczę słoneczną.
Ruch tego kwiatu przypomina pozorny ruch słońca tzn. rano tarcza skierowana jest na wschód, a wieczorem na zachód. W nocy tarcza słonecznika wraca do wschodniej pozycji. Największym producentem oleju tłoczonego z nasion słonecznika jest Rosja.
Nasiona słonecznika zawierają 35-40% tłuszczu, dużo białka i skrobi. Kwiaty słonecznika mają działanie przeciwgorączkowe. Zewnętrznie kwiat słonecznika zwyczajnego stosuje się na krwawe wybroczyny, na urazy, stłuczenia, krwiaki, siniaki, w stanach zapalnych skóry oraz trądziku. Olej słonecznikowy tłoczony na zimno działa oczyszczająco na układ krążenia.
Słoneczniki to również ozdoby naszych ogródków działkowych. Wysokie odmiany słonecznika służą jako ozdoby, a przy okazji ich ziarna są smaczną przekąską. W ogrodzie słonecznikom należy wybrać miejsce ciepłe i nasłonecznione. Rośliny te lubią każdą ziemię. Ważne tylko, aby gleba była dobrze przepuszczalna.
Należy pamiętać o tym, aby nie uprawiać słoneczników zbyt blisko innych roślin, ponieważ korzenie słoneczników wydzielają do gleby substancje hamujące wzrost. Na koniec o jeszcze jednej właściwości słoneczników. Służą one do oczyszczania gleb z toksycznych substancji tzn. ołowiu, arsenu i uranu. Uprawiane w takich miejscach rośliny pobierają toksyczne substancje. Następnie zbiera się słoneczniki i utylizuje w bezpieczny sposób.