Prace w ogrodzie w kwietniu

Kwiecień pozwala nam odczuć już pierwsze promienie słońca. Dzięki czemu nie tylko my budzimy się do życia, ale również nasz ogród, dlatego niezwykle ważne jest, aby umiejętnie o niego zadbać. Przedstawiamy listę niezbędnych prac do wykonania w kwietniu.
/ 18.04.2013 07:51

Kwiecień pozwala nam odczuć już pierwsze promienie słońca. Dzięki czemu nie tylko my budzimy się do życia, ale również nasz ogród, dlatego niezwykle ważne jest, aby umiejętnie o niego zadbać. Przedstawiamy listę niezbędnych prac do wykonania w kwietniu.

Kalendarz ogrodnika na kwiecień

Kwiecień to niezwykle ważny miesiąc w ogrodzie.To idealny czas dla wszystkiego co ma rosnąc i dojrzewać przez cały letni sezon. Tym bardziej, że to odpowiedni czas, aby odpracować jeszcze zimowy marzec, który, ze względu na kapryśną pogodę, nie pozwolił nam należycie zadbać o ogród. Czas nadrobić zaległości, a więc do dzieła!

W tym miesiącu nie będzie czasu na ogrodową nudę, ponieważ lista prac do wykonania jest wyjątkowo długa. Aby w pełni cieszyć się efektami swojej pracy niezbędny będzie dobry pran i przemyślana strategia. Jeśli obawiamy się o naszą efektywność, warto poszukać pomocy u rodzinnych "ogrodników" z doświadczeniem, dla których pomoc przy zakładaniu rabaty kwiatowej może być doskonałą okazją do relaksu i przyjemnie spędzonego czasu wśród bliskich.

 

Pielęgnacja trawników

Kalendarz ogrodnika na kwiecień

Fot. lgyardservices.com  

Jeśli w marcu się nam nie udało, to najwyższy czas, aby przyjrzeć się trawnikowi. Warto jednocześnie pamiętać, że kwiecień to bardzo dobry okres na zakładanie nowych trawników. Gleba charakteryzuje się wówczas dużą wilgotnością co bez wątpienia pozytywnie wpłynie na kiełkowanie nasion.

Zwróć uwage na ślimaki - to ostatni drzwonek na to, aby szybko i łatwo ograniczyć ich ilośc w przyszlości, szczególnie jesli planujemy zasadzić warzywa.

 • Rozpoczynając analizę trawnika warto w pierwszej kolejności sprawdzić jakie szkody wyrządziła nam zima i na tej podstawie ocenić jakie prace będą jeszcze niezbędne.
 • Następnie wygrabiamy zeschłe fragmenty traw oraz mech i inne zimowe pozostałości.
 • Przeprowadzamy wertykulację, która pozwoli glebie nieco się rozpulchnić , umożliwiając tym samym korzeniom trawy lepszy wzrost.
 • Jeśli trawnik tego wymaga - uzupełniamy jego braki rozsiewając nasiona na odpowiednio spulchnioną glebę. W tym przypadku bardzo ważne jest przeczesanie ubytków grabiami ogrodniczymi.
 • Następnie zasilamy trawnik kompostem lub mieszankami nawozowymi.
 • Kosimy gdy trawnik osiągnie wysokość 10 cm.
 

Pielęgnacja drzew i krzewów

Kalendarz ogrodnika na kwiecień

Fot. ehow.com

 • W tym miesiącu możemy jeszcze dosadzić "zaległe" drzewa i krzewy kupione z odkrytym korzeniem. Należy zwrócić szczególną uwagę na starannie przygotowane podłoże, ponieważ rośliny pozostaną na tym samym stanowisku nawet przez wiele lat.
 • Rozkładamy kompost niezbędny dla prawidłowego wzrostu drzew i krzewów i mieszamy go widłami ogrodniczymi z warstwą gleby.
 • Usuwamy zeschnięte i schorowane gałęzie drzew i krzewów.
 • Zaraz po ich zakwitnięciu przycinamy krzewy. Pozwoli to poprawić pokrój rośliny, pobudzając ją do wytwarzania nowych pędów.
 

Sadzenie roślin ozdobnych

Kalendarz ogrodnika na kwiecień

Szykujemy podłoże dla kwiatów - gdy przygotowaliśmy już glebę pod nowe sadzonki,  spulchniamy ją delikatnie widłami ogrodniczym, dodajemy, obornik, kompost oraz torf. Dobrze jest również dosypać długo działające naturalne nawozy mineralne, wykonane głównie ze sproszkowanych skał, pamiętając aby uwzględnić nasze warunki glebowe w ogrodzie.

Nastepnie przechodzimy do sadzenia roślin:

 •  W tym okresie szczególnie polecamy nasiona kwiatów jednorocznych, takich jak: nagietek, rezeda, czarnuszka, kosmos oraz łyszczec.
 • To również dobry moment na wysadzenie roślin pnących, polecamy: groszek pachnący, powoje oraz grykę.
 • Pięknie zaprezentuje się również lwia paszcza, aksamitek oraz cynia.
 • Sadzimy ozdobne byliny: pierwiosnki, dzwonki, złocienie, omiegi, serduszka okazałe, liliowce, , ostróżki, floksy, goździki, maki oraz astry. Dobrze jest wysadzać je w dni pochmurne i wilgotne.
 • Pod koniec kwietnia należy posadzić również rośliny cebulowe i bulwiaste: mieczyki, liliowce oraz irysy holenderskie.
 

Zakładanie ogrodu warzywnego

Kalendarz ogrodnika na kwiecień

Fot. garden.lovetoknow.com

 

 • Decydując się na wysianie warzyw, podobnie jak w przypadku rabatek kwiatowych, w pierwszej kolejności należy zadbać o glebę, aby dostarczyć jej niezbędnych substancji odżywczych.
 • Następnie wysiewamy większość roślin jednorocznych przyprawowych - rzeżuchę, portulakę, trybulę, koper ogrodowy oraz dwuletnich jak pietruszkę, kminek, chrzan. W kwietniu warto również wysiewać wieloletnie zioła: melisę cytrynową, pysznogłówkę, lawendę czy tymianek.
 • Pamiętamy przy tym, aby ciepłolubne zioła takie jak bazylia i majeranek nadal trzymamy na parapecie lub w szklarni, ponieważ ze względu na jeszcze dużą różnice dobową temperatur mogą szybko zmizernieć.
 • Następnie wysiewamy nasiona warzyw dobrze odnajdujących się w niskich temperaturach, będzie to marchew, rzepa, słonecznik, burak ćwikłowy, pietruszka, cebula, groch, bób, koper, rzodkiewka, oraz sałata.
 • W przypadku sadzenia truskawek, pamiętajmy, aby je umiejętnie odchwaszczać i subtelnie okopać.
 • Pod koniec miesiąca można sadzić pod osłonami zahartowane już pomidory i ogórki.