Prace ogrodowe na jesień

Jeśli chcemy, aby nasz ogród zachwycał mimo jesiennej aury, koniecznie zadbaj o niego już teraz! Podpowiadamy również jakie prace dobrze wykonać, aby należycie przygotować ogród do pierwszych chłodów.
/ 05.09.2013 13:01

Jeśli chcemy, aby nasz ogród zachwycał mimo jesiennej aury, koniecznie zadbaj o niego już teraz! Podpowiadamy również jakie prace dobrze wykonać, aby należycie przygotować ogród do pierwszych chłodów.

Jesienny niezbędnik do ogrodu

Fot. Depositphotos

Okres powakacyjny to najbardziej pracowity moment dla każdego ogrodnika. Jak zwykle o tej porze, pracy będzie mnóstwo. Nie dość, że to najlepszy moment do sezonowych zbiorów, to do tego czas rozpocząć batalię z ogrodowymi zaległościami po lecie. Zmiana pogody, a więc niska temperatura, obfite deszcze i duże wahania atmosferyczne to znak, że czas przygotować nasze rośliny do  zimowej hibernacji i zadbać o prace pielęgnacyjne i porządkowe ogrodu. Odpowiednio zadbany ogród będzie doskonale zabezpieczony na nadejście zimy, a dodatkowo ułatwi nam rozpoczęcie sezonu wiosennego.

Podstawowe prace ogrodowe na jesień:

Jesienny niezbędnik do ogrodu

  • W ogródkach warzywno-owocowych, to intensywny okres plonów. Jeśli w naszym ogrodzie hodujemy warzywa i owoce - zbieramy je i selekcjonujemy. Przy czym, dokładnie oglądamy stan naszych drzew i krzewów. Jeśli rośliny tego wymagają podcinamy gałęzie, dzięki temu nieco się zregenerują.
  • To również najlepszy okres do zasadzenia oraz przesadzania drzew i krzewów. Jeśli zasadzimy je teraz,  to jeszcze przed wiosną zdarzą się swobodnie zakorzenić, co znaczono poprawi ich wzrost.
  • To również doskonały okres wykopywania cebulek mieczyków oraz lilii. Nie zapomnijmy, że będą wymagały dokładnego oczyszczenia i wysuszenia przed włożeniem ich do pojemnika, w którym przeczekają na ponowne zasadzenie. Obowiązkowo przechowujemy w ciemnym miejscu w temperaturze ok. 5-8⁰C.
  • Gdy pojawią się już pierwsze przymrozki wykopujemy karpy dalii. Nie wolno jednak zapomnieć, aby były przechowywane w suchym miejscu z dobrą wentylacją, ponieważ zamknięte w szczelnym worku bardzo szybko ulegną procesom gnilnym.
  • W okresie jesiennym dobrze jest również wyłożyć rośliny ściółką. Pozwoli ona zabezpieczyć rośliny przez zbliżającym się mrozem, chwatami, a w okresie wiosennym zatrzymają wilgoć w podłożu i uchronią korzenie roślin przed przegrzaniem.
  • Jeszcze przed rozpoczęciem zimy, koniecznie podcinamy wszystkie pnące rośliny. Dzięki temu, wraz z nadejściem wiosny szybko się rozkrzewią się oraz jeszcze piękniej zakwitną na wiosnę.
  • Obowiązkowo zabezpieczamy oczko wodne Po spuszczeniu wody, pamiętajmy o zabezpieczeniu roślin oraz sprzętu ogrodniczego.

Fot. web.uvic.ca.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)