Jeśli chcemy, aby nasz ogród zachwycał mimo jesiennej aury, koniecznie zadbaj o niego już teraz! Podpowiadamy również jakie prace dobrze wykonać, aby należycie przygotować ogród do pierwszych chłodów.
Fot. Depositphotos
Okres powakacyjny to najbardziej pracowity moment dla każdego ogrodnika. Jak zwykle o tej porze, pracy będzie mnóstwo. Nie dość, że to najlepszy moment do sezonowych zbiorów, to do tego czas rozpocząć batalię z ogrodowymi zaległościami po lecie. Zmiana pogody, a więc niska temperatura, obfite deszcze i duże wahania atmosferyczne to znak, że czas przygotować nasze rośliny do zimowej hibernacji i zadbać o prace pielęgnacyjne i porządkowe ogrodu. Odpowiednio zadbany ogród będzie doskonale zabezpieczony na nadejście zimy, a dodatkowo ułatwi nam rozpoczęcie sezonu wiosennego.
Podstawowe prace ogrodowe na jesień:
- W ogródkach warzywno-owocowych, to intensywny okres plonów. Jeśli w naszym ogrodzie hodujemy warzywa i owoce - zbieramy je i selekcjonujemy. Przy czym, dokładnie oglądamy stan naszych drzew i krzewów. Jeśli rośliny tego wymagają podcinamy gałęzie, dzięki temu nieco się zregenerują.
- To również najlepszy okres do zasadzenia oraz przesadzania drzew i krzewów. Jeśli zasadzimy je teraz, to jeszcze przed wiosną zdarzą się swobodnie zakorzenić, co znaczono poprawi ich wzrost.
- To również doskonały okres wykopywania cebulek mieczyków oraz lilii. Nie zapomnijmy, że będą wymagały dokładnego oczyszczenia i wysuszenia przed włożeniem ich do pojemnika, w którym przeczekają na ponowne zasadzenie. Obowiązkowo przechowujemy w ciemnym miejscu w temperaturze ok. 5-8⁰C.
- Gdy pojawią się już pierwsze przymrozki wykopujemy karpy dalii. Nie wolno jednak zapomnieć, aby były przechowywane w suchym miejscu z dobrą wentylacją, ponieważ zamknięte w szczelnym worku bardzo szybko ulegną procesom gnilnym.
- W okresie jesiennym dobrze jest również wyłożyć rośliny ściółką. Pozwoli ona zabezpieczyć rośliny przez zbliżającym się mrozem, chwatami, a w okresie wiosennym zatrzymają wilgoć w podłożu i uchronią korzenie roślin przed przegrzaniem.
- Jeszcze przed rozpoczęciem zimy, koniecznie podcinamy wszystkie pnące rośliny. Dzięki temu, wraz z nadejściem wiosny szybko się rozkrzewią się oraz jeszcze piękniej zakwitną na wiosnę.
- Obowiązkowo zabezpieczamy oczko wodne Po spuszczeniu wody, pamiętajmy o zabezpieczeniu roślin oraz sprzętu ogrodniczego.
Fot. web.uvic.ca.