Przycinam perukowiec w tym okresie i nowe pędy rosną jak szalone. Kiedy ciąć perukowiec i jak go uformować?

perukowiec cięcie fot. Adobe Stock, Maksims
Kiedy ciąć perukowiec, aby dobrze się rozwijał i wypuszczał nowe pędy? Najlepiej zrobić to wczesną wiosną, ale tylko wtedy, kiedy przymrozki nie są już tak silne. Możesz wykonać cięcie formujące, aby z czasem uzyskać kulisty kształt krzewu albo klasyczne cięcie odmładzające, polegające na skracaniu starych pędów.
/ 20.02.2024 05:48
perukowiec cięcie fot. Adobe Stock, Maksims

Cięcie perukowca najlepiej jest wykonać na przedwiośniu, kiedy przymrozki nie są już tak drastyczne, a temperatury w ciągu dnia najczęściej sięgają powyżej zera. Ważna jest także pogoda - musi być to pochmurny, ale ciepły dzień. Jeśli chcesz uformować perukowiec w kulę, musisz poświęcić na to minimum 2 lata. Jeśli krzew rośnie swobodnie, wystarczy wykonać tylko cięcie odmładzające i korygujące.

Spis treści:

  1. Perukowiec: cięcie jesienią czy wiosną?
  2. Jak ciąć perukowiec?
  3. Jak formować perukowiec?

Perukowiec: cięcie jesienią czy wiosną?

Cięcie perukowca jesienią nie jest dobrym pomysłem i zdecydowanie warto poczekać do przedwiośnia. Cięcie krzewów zawsze odrobinę osłabia roślinę, dlatego perukowiec może po prostu obumrzeć, jeśli świeżo przycięte pędy zostaną narażone na jesienne przymrozki, opady śniegu oraz niskie temperatury.

Przycinanie krzewów przed wiosną jest dużo bezpieczniejsze i niesie za sobą wiele korzyści. Drzewko będzie mieć czas na regenerację i szybciej wypuści nowe, zdrowe pędy. Perukowiec można przycinać już w lutym, a w przypadku nieco bardziej mroźnego przedwiośnia - najpóźniej pod koniec marca.

Zobacz też: co przycinać w lutym

cięcie perukowca jesienią

fot. Perukowiec cięcie wiosenne/Adobe Stock, IhorStore

Jak ciąć perukowiec?

Przycinanie perukowca przeprowadza się w bezsłoneczny dzień i w ciepłym tygodniu, aby nie było ryzyka silnych przymrozków. Przy pomocy ostrego sekatora usuń pędy o mniej więcej 1/3 długości. Obetnij także wilki, czyli pędy, które rosną pionowo do góry lub na boki i wyraźnie wystają ponad cały pokrój krzewu. Na sam koniec usuń pędy krzyżujące się, aby lekko prześwietlić roślinę.

Każdy pęd przycina tak, aby zachować na nim przynajmniej jeden zawiązujący się pąk kwiatowy.

Jak odmłodzić perukowiec?

Cięcie odmładzające perukowca warto przeprowadzić raz na 2-3 lata. Wówczas usuń kilka zbędnych pędów z wnętrza krzewu, aby prześwietlić go i wpuścić do środka więcej słońca. Przytnij też tzw. pędy krzyżowe, czyli te, które nadmiernie przecinają się z innymi, utrudniając ich wzrost.

Podczas cięcia odmładzającego usuń także wszystkie stare i suche pędy, które niepotrzebnie pobierają składniki mineralne z gleby, nawozów czy wody.

Jak formować perukowiec?

Cięcie formujące wykonaj wtedy, kiedy chcesz, aby twój perukowiec miał kształt kuli lub inną formę. Roślina ta szybko się rozkrzewia, dlatego jeśli nie będziesz jej formować, możesz stworzyć dekoracyjny żywopłot.

Jeśli chcesz zacząć formować krzew "od zera", zacznij od wybrania najsilniejszego pędu i przytnij pozostałe pędy tuż przy ziemi. W kolejnych latach stopniowo przycinaj odrastające gałęzie, celując w kształt kuli lub łezki. Cały proces może trwać 2-3 lata. W następnych sezonach wystarczy już tylko cięcie odmładzające i lekkie formowanie korony.

kiedy ciąć perukowca

fot. Przycinanie perukowca/Adobe Stock, AlexanderDenisenko

Czytaj także:
Jak przycinać róże na wiosnę?
Kiedy przycinać forsycję?
Te rośliny lubią letnie przycinanie
 

Redakcja poleca

REKLAMA