Moskitiera fot. Adobe Stock

Moskitiera - niepozorna, ale skuteczna broń przeciwko owadom!

Moskitiera to idealne rozwiązanie zabezpieczające przed wlatywaniem owadów do mieszkania. Założona na okna lub drzwi jest solidną tarczą, przez którą nic się nie przedrze!
Wioletta Górecka / 18.06.2019 12:22
Moskitiera fot. Adobe Stock

Latem trudno o zamknięte okna w pomieszczeniach. Ich otwieranie wiąże się jednak z wlatywaniem i wchodzeniem różnych owadów, insektów i pajęczaków - much, komarów, biedronek, pająków czy os. Jak rozwiązać ten problem? Wystarczy założyć moskitierę! To rozwiązanie tanie i proste, a także bardzo skuteczne. 

Na skróty:

  1. Moskitiery - co to jest?
  2. Z czego są wykonane?
  3. Moskitiery na okno
  4. Moskitiery na drzwi

Czym jest moskitiera?

Moskitiera to cieniutka siatka o maleńkich oczkach, którą rozciąga i mocuje się na oknach i drzwiach. Jest praktycznie niewidoczna, wbrew obawom wielu osób nie zabiera więc powietrza. Stanowi za to skuteczną ochronę przed wlatywaniem owadów - po prostu odbijają się od niej! 

Istnieje kilka sposobów mocowania moskitier:

  • na rzep samoprzylepny (przykleja się go do ramy okna lub drzwi)
  • na ramce (montowane najczęściej po zewnętrznej stronie okna)
  • rolowane w kasecie (tak, jak rolety). 

Żaden z tych sposób nie jest inwazyjny - nie zniszczy więc ramy okna ani drzwi! 

Moskitierę można zakładać także na łóżko czy łóżeczko lub wózek dziecięcy. Doskonale przepuszcza powietrze, nie ma więc obaw przed duchotą!

Moskitierafot. Adobe Stock

Zobacz więcej na temat moskitier ramkowych!

Z czego wykonana jest siatka?

Siatki, z których wykonane są moskitiery, to najczęściej włókno szklane, pokryte dodatkowo warstwą PCV. Dzięki temu są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia - także te powodowane przez zwierzęta domowe. 

Dzięki temu jest również łatwa do utrzymania w czystości - siatkę wystarczy umyć pod bieżącą wodą lub wyszorować szczoteczką (w zależności od sposobu jej mocowania). 

Moskitiery na okno

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są moskitiery zakładane na zewnętrzną ramę okna. Takie siatki są bardzo tanie (koszt to zwykle ok. 8-15 zł za sztukę), jednak trzeba je zdjąć na zimę - klej z rzepu samoprzylepnego nie wytrzyma mrozów. Na nowy sezon trzeba więc zaopatrzyć się w nowy zestaw.

Moskitiera okienna może być montowana na aluminiowej ramce, którą zaczepia się o zewnętrzną ramę okna. To rozwiązanie nieco droższe, jednak raz założona konstrukcja przetrwa bezpiecznie kilka sezonów. Zakładasz raz i masz spokój na kilka lat!

Moskitiera na drzwi

Podobnie, jak w przypadku moskitier zakładanych na okno, te na drzwi również można montować na samoprzylepnym rzepie lub aluminiowej ramce. Moskitiera na drzwi balkonowe pozwoli na spokojny sen przy otwartym balkonie, zaś ta założona na drzwi wejściowe do altanki czy namiotu na działce uchroni przed obecnością owadów!

Zobacz więcej na temat owadów!
Jak odstraszyć natrętne owady? Oto kilka sposobów! 
Te owady są pożyteczne - nie przeganiaj i nie zabijaj ich, jeśli zamieszkały w twoim ogródku!