mech na trawniku fot. Adobe Stock, ImagESine

Jak zlikwidować mech na trawniku? Sprawdzą się domowe, tanie sposoby, takie jak... ocet. Zobacz, jak szybko pozbyć się mchu

Mech na trawniku może być prawdziwym utrapieniem. Rozrasta się jak szalony i burzy pieczołowicie pielęgnowaną trawę przed domem. Możesz go kosić do woli, a on i tak będzie wracał. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się go raz na zawsze. Wykorzystaj gotowe nawozy albo domowe sposoby.
/ 09.04.2023 05:37
mech na trawniku fot. Adobe Stock, ImagESine

Jak zlikwidować mech na trawniku? Jeśli bardzo przeszkadza ci jego obecność albo mech mocno się rozrósł, możesz wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów. Przede wszystkim nie wyrywaj go ręcznie - efekt może być odwrotny, a zatem mech będzie jeszcze mocniej narastał. Nie ma też sensu nadmierne wykaszanie go. Zamiast tego zadziałaj domowymi lub chemicznymi środkami.

Spis treści:

  1. Mech na trawniku: o czym świadczy?
  2. Jak zlikwidować mech na trawniku?

Mech na trawniku: o czym świadczy?

Mech pojawia się na trawniku najczęściej wtedy, kiedy odczyn gleby staje się bardziej kwaśny. Kiedy wartość pH spada poniżej lub utrzymuje się na poziomie 5.5, mech zaczyna bujnie się rozrastać, uzyskując najlepsze do tego warunki. Dodatkowo sprzyja mu mocno zbita, niezdrenowana ziemia oraz duża wilgotność.

Warto pamiętać też, że mech lubi miejsca zacienione, więc jeśli większa część trawnika ukryta jest przed bezpośrednim słońcem, może on pojawić się pomiędzy źdźbłami. Także kiedy niedokładnie oczyszczasz trawnik po koszeniu, zalegające resztki mogą stanowić doskonałe warunki wzrostu dla chwastów, w tym też mchu.

jak zlikwidowac mech na trawniku

fot. Mech na trawniku/Adobe Stock, schulzie

Jak zlikwidować mech na trawniku?

Sposoby na pozbycie się mchu z trawnika mogą być różne, w zależności od przyczyny, dla której się pojawia. Jeśli powodem jest zbyt mocno zbita, zakwaszona ziemia, konieczne będzie zastosowanie drenażu oraz nawozów opartych na wapnie, które neutralizuje kwaśne pH.

Warto sięgnąć także po preparaty chwastobójcze, które będą bezpieczne dla trawnika. Pamiętaj, aby przed zastosowaniem oprysków z tego typu środków bardzo mocno skosić trawę. Im krótsza będzie, tym bardziej wyeksponowany będzie mech, przez co łatwiej będzie do niego dotrzeć. Oprysk najlepiej przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia, bo wtedy mech jest jeszcze bardzo mały.

Nawóz na trawnik z mchem

Popularnym sposobem na skuteczne pozbycie się mchu z trawnika jest nawóz przygotowany z siedmiowodorowego siarczanu żelaza. Jest to substancja, która rozpuszcza się w wodzie i bardzo skutecznie usuwa nawet mocno rozrośnięty mech. Pamiętaj jednak, aby nawóz ten stosować tylko na trawie, a nie na mchu, który np. przebija się przez cement czy kostkę. Preparat może nieodwracalnie zabarwić chodnik.

ocet na mech na trawniku

fot. Co zrobić z mchem na trawniku/Adobe Stock, aRTI01

Domowe sposoby na mech na trawniku

Jeśli nie chcesz sięgać po chemiczne środki, możesz poradzić sobie z mchem na trawniku przy pomocy roztworu octu oraz wody (w proporcji 1:1). To naturalny środek chwastobójczy, jednak nie ma szczególnie skutecznego działania. Spowalnia wzrost mchu i pomaga go nieco zwalczyć, jednak nie zatrzyma jego wzrostu i da raczej krótkotrwały efekt.

Czytaj także:
Jak pozbyć się chwastów z trawnika?
Domowy środek na chwasty
5 roślin doniczkowych, które bardzo trudno zabić