Klon czerwony

klon fot. Fotolia
Jesienią liście tego klonu przebarwiają się na nieprawdopodobnie intensywny czerwony kolor. Wygląda wtedy zjawiskowo.
Małgorzata Świgoń / 29.09.2017 04:00
klon fot. Fotolia

Do rodziny klonów (Acer) należy ponad 100 gatunków, które występują głównie w północnej strefie klimatu umiarkowanego północnej półkuli. Wiele z nich pochodzi ze wschodniej Azji. Większość klonów to drzewa lub krzewy o liściach pojedynczych, ułożonych naprzeciwlegle, przeważnie dłoniasto klapowanych. Wydają drobne, owadopylne kwiaty, które rozwijają się równolegle z liśćmi. Owocem jest podwójny skrzydlak przypominający skrzydełka. Bawią się nimi chętnie dzieci – zakładają na nos lub uszy.

Klon czerwony

Ma stożkowatą lub kulistą koronę, osiąga 10 m wysokości i 7 m szerokości. Jego najpiękniejszą ozdobą są liście, które jesienią, już od połowy września, przebarwiają się na piękny czerwony kolor, choć klon czerwony na wiosnę, w marcu, wypuszcza też atrakcyjne czerwone kwiatki. Jest dość dużym drzewem, więc w ogrodzie należy go sadzić pojedynczo lub wybierać nieco mniejsze odmiany. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych, ale toleruje też suche. Nie znosi zalegającej wody w glebie i nadmiaru wapnia.

Klon czerwony Red Sunset Franksred

Ma regularną piramidalną koronę. Dorasta na wysokość 10-15 m. Jesienią jego liście przebarwiają się na intensywny czerwony lub pomarańczowy kolor. Lubi glebę wilgotną, ale toleruje także suchą. Jest to jedna z najładniejszych odmian ze względu na długotrwałe intensywne przebarwienie.

Klon czerwony Scanlon

Wyrasta na wysokość 12 m. Korona o stożkowym pokroju osiąga 4 metry szerokości. Liście we wrześniu przebarwiają się na jaskrawy pomarańczowo-czerwony kolor. Drobne, miododajne kwiaty pojawiają się w marcu lub kwietniu. Najbardziej odpowiada mu stanowisko słoneczne i żyzna stale wilgotna gleba. Nie lubi zasadowego podłoża.

Choroby, które mu grożą

  •  Mączniak prawdziwy. Na liściach, pojawia się mączysty, szarobiały nalot grzybni. Grzyb zimuje na pędach lub w opadłych liściach, a wiosną się odradza. Chorobie sprzyjają częste opady deszczu. Zwalczanie: Discus 500 WG, Amistar 250 SC.
  •  Werticilioza. Liście schną i opadają. Do infekcji dochodzi poprzez rany na korzeniach, dlatego należy unikać sadzenia klonu w miejscu, gdzie rosły chore rośliny. Zarażone pędy należy usuwać. Zwalczanie: Topsin M 500 SC.
  •  Czarna plamistość liści. Wywołują ją bakterie lub grzyby. Na liściach powstają najpierw jasne okrągły plamy, które następnie przybierają kolor żółty, a potem liczne czarne plamki, które szybko się powiększają i zlewają. Porażone części rośliny i opadłe liście należy usuwać. Zwalczanie: Bravo 500 SC, Topsin M 500 SC, Biosept Active.
  • Antraknoza. Liście przybierają jasnozieloną barwę, potem żółkną, brązowieją i usychają. Opadłe liście należy usuwać i palić. Zwalczanie: Topsin M 500, Polyram 70 WG.

Odmiany szczepione

Są dużo niższe, osiągają wysokość 160- 170 cm. Można je sadzić w małych ogrodach. O wysokości rośliny decyduje miejsce szczepienia. Kulista, okrągła korona wyrasta zaledwie kilkadziesiąt cm powyżej tego miejsca. Drzewko wygląda bardzo atrakcyjnie. Ceny sadzonek klonu - od 30 zł.




















 

Redakcja poleca

REKLAMA