kiedy przycinać pomidory fot. Adobe Stock, jovinko

Jak i kiedy przycinać pomidory: dlaczego warto obcinać liście i kiedy jest odpowiedni moment, żeby obciąć czubki krzaka?

Jak i kiedy przycinać pomidory, aby bujnie kwitły i owocowały? Bardzo ważne jest regularne obrywanie liści, szczególnie od spodu. Dzięki temu krzew będzie się dobrze rozrastał. Dodatkowo pamiętaj to tzw. ogłowieniu pomidorów. Polega to na obcięciu ich czubka, aby nie piął się do góry, a zaczął krzewić się na boki.
/ 26.05.2023 05:47
kiedy przycinać pomidory fot. Adobe Stock, jovinko

Przycinanie pomidorów to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który dodatkowo wspiera wzrost i owocowanie krzewu. Warto przeprowadzać go regularnie, czasem nawet kilkanaście razy w ciągu sezonu. Najważniejsze jest przycinanie pomidorów z wierzchu, a także regularne obrywanie listków. Zobacz, jak się za to zabrać.

Spis treści:

  1. Kiedy przycinać pomidory?
  2. Jak ciąć pomidora?
  3. Kiedy obciąć czubki pomidorów?
  4. Czy trzeba obrywać liście pomidorów?

Kiedy przycinać pomidory?

Nie ma jednego terminu przycinania pomidorów. Należy robić to regularnie, przez cały okres rozrostu i kwitnienia. Kiedy pomidory zaczną się mocno krzewić, warto przycinać gałązki, na których nie rozwijają się kwiaty, a także obrywać listki od spodu.

Przycinanie nie tylko sprawi, że roślina będzie bujniej kwitła, ale także zadbasz o to, aby nie rozrastała się nadmiernie i nie zabierała przestrzeni innym roślinom, w tym także pozostałym pomidorom. Z tego powodu, że krzew ten jest bardzo ekspansywny, pamiętaj, żeby pomidory sadzić w dużych odstępach od siebie.

Jak ciąć pomidora?

Pomidory przycinaj w taki sposób, aby nie usunąć pędów, na których już rozwijają się kwiaty, nawet pojedyncze. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby przycinać "nieużytkowane" gałązki, aby nie pobierały wody i składników odżywczych.

Dzięki temu wszystkie minerały mogą być transportowane do pozostałych części rośliny, a to z kolei sprawia, że pomidory bardzo bujnie kwitną i wydają duże, soczyste owoce.

kiedy obcinać czubki pomidorów

fot. Kiedy przycinać pomidory/Adobe Stock, New Africa

Kiedy obcinać czubki pomidora?

Obcinanie czubków to tzw. ogłowienie pomidorów. Poprzez ucinanie wierzchołka krzewu sprawiasz, że roślina zaczyna rozrastać się na boki, dzięki czemu ma możliwość wydania większej ilości kwiatów. Pomidory wyrosną ogromne, jeśli dostaną odpowiednią ilość składników odżywczych. Krzew nie powinien rosnąć w górę, szczególnie pod koniec sezonu.

Jeśli będzie wypuszczać nowe gałązki oraz kwiaty, nie zdąży wytworzyć owoców przed pierwszymi przymrozkami. Zamiast więc rozkrzewiać pomidory, zadbaj o to, aby składniki odżywcze trafiały do kwiatów i owoców, które już są na pędach.

Czy trzeba obrywać liście pomidorów?

Bardzo ważnym zabiegiem jest obrywanie młodych liści, które wyrastają, kiedy pomidory już mocno kwitną. Dzięki temu — ponownie — roślina będzie "pompować" składniki odżywcze oraz wodę w pędy, na których już rozwijają się owoce.

Obrywaj także liście, które rosną od spodu i dotykają ziemi. Nie są do niczego potrzebne, a dodatkowo mogą zacząć gnić w kontakcie z wilgotnym podłożem (pomidory potrzebują bardzo dużo wody — podlewaj je raz lub dwa razy dziennie). Po odpowiednim przycięciu krzewu pamiętaj, aby regularnie stosować nawóz do pomidorów. Dzięki temu będziesz cieszyć się ogromną ilością owoców!

jak i kiedy obcinać liście pomidorów

fot. Przycinanie pomidorów/Adobe Stock, Надежда Урюпина

Czytaj także:
Jakie pomidory są najzdrowsze?
Jak hodować pomidory w doniczce?
Ile pomidorów można jeść dziennie?