Przed tegorocznymi upałami wybierz dobry parasol ogrodowy. Przyda się też na balkonie

Dzięki niemu możesz korzystać z ogrodu, tarasu lub balkonu niezależnie od kaprysów aury.
Barbara Lasota / 9 miesięcy temu
Jak wybrać parasol ogrodowy fot. Adobe Stock

Parasol ogrodowy, dobrze dobrany, chroni przed nadmiarem słońca, a także przed tym, co może spaść z drzewa na głowę. Pozwala też pozostać na powietrzu podczas niewielkiego deszczu. Różnice między modelami są spore. Różnią się wielkością, rodzajem materiału, kształtem, konstrukcją, podstawą. Niektóre modele parasoli ogrodowych mają otwór wentylacyjny i ma on większe znaczenie niż myślisz.

Wielkość parasola ogrodowego

Na to zwykle zwracamy uwagę, zanim jeszcze ocenimy jakość materiału i konstrukcję parasola ogrodowego. Wielkość (czyli średnicę) trzeba dopasować do miejsca. Jest to więc sprawa bardzo indywidualna. Najwięcej jest modeli o średnicy: 3, 4 i 5 m. Ale są też i tzw. połówki, czyli np. 3,5 m, 4,5 m.

Ma znaczenie rodzaj tkaniny

Materiał z jakiego uszyty jest parasol ogrodowy, który chcesz kupić powinien być gęsto tkany, bo taki jest mocniejszy, łatwiej go czyścić i bardziej chroni przed upałem. Zwracaj też uwagę czy łączenia są starannie obszyte. Im łączeń (szwów) jest mniej, tym lepiej, bo każde takie miejsce osłabia konstrukcję parasola. Warto wiedzieć, że niektóre modele parasoli ogrodowych uszyte są z tkanin mających zdolność odbijania promieni UV i impregnowanych, łatwych do czyszczenia. To droższe modele, ale naprawdę dobrej jakości. Niektóre parasole mają zrobiony w tkaninie otwór wentylacyjny. Dzięki niemu są bardziej odporne na silny wiatr. Ale nawet takie trzeba składać, gdy widzimy, że nadciąga duża wichura.

Konstrukcja parasola ogrodowego

Może być z drewna lub metalu z elementami z tworzywa sztucznego. Każda się sprawdzi, jeśli będzie solidna.

Podstawa parasola ogrodowego

Jeśli kupujesz parasol ogrodowy, który ma stać całe lato w jednym miejscu, powinien mieć ciężką, kamienną podstawę. Efektowne i bardzo trwałe są granitowe (można kupić w cenie od 100 zł), ale sprawdzają się też betonowe. Wszystko zależy od stylu ogrodu i kącika wypoczynkowego. Mniejszy model parasola ogrodowego, często przenoszony, może mieć lżejszą podstawę. Na ogół są one wykonane z tworzywa,  sypie się do nich piasek, by były stabilne.

Kształt parasola ogrodowego

Dominują modele okrągłe parasoli, ale są też prostokątne, lub ścięte z jednej strony. Często te ostatnie bardzo sprawdzają się na balkonie, bo można je dopasować do elewacji i bardziej ochronić przed słońcem skrzynki z roślinami i siebie, gdy akurat zażywamy relaksu na balkonie.   

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)