Jak wybrać rośliny na skalniak?

Stwórz niepowtarzalne kompozycje w swoim ogrodzie!
/ 08.05.2014 15:49

Rośliny na skalniak powinny cieszyć oko o każdej porze roku. Dlatego warto zapoznać się z zasadami, które pozwolą nam je wybrać.

Jak wybrać rośliny na skalniak?

fot. Fotolia

Zaplanowanie wyglądu naszego ogródka skalnego wymaga wielu przygotowań oraz odpowiedniego planu. Najważniejsze jednak, aby na początku pracy zdecydować, czy skalniak będzie stanowił jeden z elementów naszego ogrodu czy jego całość. Drugą ważną rzeczą jest wielkość ogrodu skalnego – w zależności od jego rozmiaru wybierzemy odpowiednie rośliny na skalniak.

Zasady wyboru roślin na skalniak ogrodowy:

1. Aranżujemy skalniak tak, aby rosnące na nim rośliny były ozdobne o każdej porze roku.

a) Rośliny iglaste są zielone przez cały rok – warto o tym pamiętać.

b) Nie zapominajmy, że rośliny liściaste zmieniają barwę w zależności od pory roku. Będą więc stanowiły ciekawy kontrast dla iglaków.

2. Skalniak to górski motyw w ogrodzie, dlatego ładnie prezentują się tu rośliny opierające się o skały, płotki czy murki.

3. Wybór roślin uzależniony jest głównie od materiału skalnego, zaciemnienia, bliskości oczka wodnego czy strumyka, wilgotności, rodzaju gleby, wielkości skalniaka.

Najlepsze rośliny na skalniak:

Rozchodniki

Rozchodniki kwitną w miesiącach letnich. Dużym ich plusem jest fakt, że bez problemu znoszą wystawienie na słońce. Nie mają też wygórowanych wymagań. Świetnie sprawdzają się jako wypełnienie przestrzeni między kamieniami – jako darń. Polecamy rozchodnik ostry, biały oraz okazały.

Rośliny iglaste

Rośliny iglaste na skalniak charakteryzują się tym, że większość z nich jest zielona przez cały rok. Co ważne, wiele z nich to miniaturowa wersja występujących w lasach gatunków drzew i krzewów. Do wyboru mamy cały szereg odmian pięknych roślin, przeznaczonych do ogrodów skalnych np.: jodłę balsamiczną, cyprisik groszkowy, sosnę górską, jodłę koreańską, jałowiec łuskany lub płożący czy świerk biały.

Rośliny liściaste

Rośliny liściaste sadzone na skalniakach to głównie niskie krzewy. Z powodu zmiany koloru liści w zależności od pory roku, urozmaicają w znakomity sposób nasz ogródek skalny. Które będą najlepsze? Polecamy różne odmiany Berberys Thunberga, irgę poziomą, Rosa Nazomi, szczodrzeniec położony, wrzosiec, różanecznik czy azalia japońska. Wiele z tych roślin posiada również wielokolorowe kwiaty.

Rośliny cebulkowe

Świetnie preznetują się obok bylin. Do skalniaka wybieramy karłowate rośliny cebulowe np. cebulicę syberyjską, krokus wiosenny, hiacynt, szafirek armeński i groniasty, przebiśniegi czy czosnek białawy.

Uwaga!

Na skalniaku możesz posadzić również zioła. Przeznacz im jedną z części swojego ogródka skalnego i ciesz się ich świeżością przez całe lato!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)