Byliny o pięknych liściach i ogromnej ilości odmian. Idealna nawet dla początkujących ogrodników. Najwięcej przyjemności sprawia hodowla własnych, niepowtarzalnych okazów.
Można je sadzić w leśnych ogrodach, na cienistych rabatach i w pojemnikach. W maju już czarują urodą swoich różnorodnych w kształcie i kolorze liści.
Liście najważniejsze
Występują we wszystkich odcieniach zieleni, z kremowymi brzegami i smugami. Szczególnie cenne i urodziwe bywają stalowe, niebieskoszare, srebrzysto niebieskie i żółte. Jednobarwne lub barwnie pręgowane. Blaszki liściowe mają bogatą fakturę, mogą być silnie pofałdowane, lub pomarszczone, lśniące lub matowe. Zdobią ogród od połowy wiosny do połowy jesieni. Dzwonkowate kwiaty, białe lub w odcieniach fioletu pojawiają się latem nad kopułą liści.
Własna odmiana
Roślina pochodzi z Japonii, Chin i Korei. Obecnie zarejestrowano 1500 odmian. Różnią się nawet wielkością : od miniaturowych do bardzo wysokich. (ok. 1m). Roślina ładnie rozrasta się na boki. Można zostawić ją na wiele lat bez opieki.
Przygotowywanie sadzonek
Wiosną lub jesienią możemy dzielić karpy i obsadzać nimi różne części ogrodu. Łatwo rozmnażają się z nasion nie powtarzają jednak cech rośliny macierzystej. Ciekawostką dla ogrodnika jest to, że wyhodowana roślina jest inna, ale równie piękna. W ten prosty sposób możemy tworzyć własne odmiany. Udaje się na każdej glebie. Deszczowa pogoda sprawia, że wyższa niż w przypadku suchej wiosny. Funkia zasługuje na pochwałę również dlatego, że jest odporna na szkodniki i choroby. Jej urodziwa i niekłopotliwa.