Biedronka azjatycka fot. Adobe Stock

Biedronka azjatycka - zwalczanie, preparaty, domowe sposoby

Biedronka azjatycka różni się od tej, którą znamy, kolorem skrzydeł. Biedronka azjatycka to szkodnik, który może żerować w sadach i winnicach. Do zwalczania biedronki azjatyckiej stosuje się konkretne preparaty.
/ 31.08.2020 09:05
Biedronka azjatycka fot. Adobe Stock

Od kilku lat mówi się o swoistej pladze biedronki azjatyckiej. Ten gatunek owada uważany jest za inwazyjny, w dodatku jej ukąszenie może wywołać groźną reakcję alergiczną.

Spis treści:

  1. Biedronka azjatycka - zwalczanie
  2. Biedronka azjatycka a polska - różnice
  3. Czy ukąszenie biedronki azjatyckiej boli?

Biedronka azjatycka - zwalczanie

Najskuteczniejsze będą preparaty do zwalczania biedronki azjatyckiej, działające również na inne, podobne owady. Domowe sposoby na zwalczanie biedronki azjatyckiej ograniczają się do uniemożliwiania owadom osiedlenia się w domu i w ogrodzie.

Osobniki wabią się wzajemnie zapachem, zatem pozostawienie kilku biedronek w zagłębieniu rynny albo na tarasie sprawi, że wkrótce pojawi się ich więcej. 

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje środków do zwalczania biedronki azjatyckiej. Mogą mieć postać:

  • oprysku na biedronkę azjatycką,
  • płytki odstraszającej owady,
  • preparatu w sprayu na biedronkę azjatycką.

Jak wygląda biedronka azjatycka?

Nie wiesz, czym różni się biedronka azjatycka od siedmiokropki? Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) ma wielkość zbliżonej do tej, jaką osiąga biedronka siedmiokropka. Długość jej ciała to ok. 5 - 8 mm, cechuje się zmiennym ubarwieniem pokryw skrzydeł (od żółtego, przez pomarańczowe, czerwone, aż po czarne).

Biedronka azjatycka może posiadać od 0 do 23 kropek. Żywi się głównie mszycami, ale żeruje także na nadgryzionych owocach.

Rocznie wydaje do 5 pokoleń, jesienią szuka miejsca do przezimowania. Skupiska biedronki azjatyckiej są bardzo liczne, mogą składać się nawet z kilku tysięcy osobników.

Czy ukąszenie biedronki azjatyckiej boli?

Biedronka azjatycka jest obecna w Polsce od co najmniej 20 lat, ale ponieważ zasięg tego gatunku wciąż się rozszerza, notuje się coraz więcej przypadków ukąszeń. To może być groźne, jeśli okaże się, że osoba ukąszona ma alergię na biedronkę azjatycką.

Pierwszy przypadek alergii spowodowanej ukąszeniem przez tego owada w Polsce odnotowano w 1998 roku. Ukąszenie może być bardzo bolesne. Miejsce ukąszenia może swędzieć i być zaczerwienione.

Niebezpieczne są zawarte w hemolimfie biedronki metoksypyrazyny. Na skórę mogą przedostać się np. podczas rozgniecenia chrząszcza lub gdy owad poczuje się zagrożony.

Objawami reakcji alergicznej na biedronkę azjatycką mogą być:

  • pokrzywka,
  • astma,
  • obrzęk naczynioruchowy,
  • alergiczne zapalenie spojówek.

Biedronka azjatycka może być groźna, jeśli alergeny znajdą się w pobliżu dróg oddechowych człowieka lub zwierzęcia (biedronka azjatycka może ukąsić także psa). Wówczas konieczne może być leczenie farmakologiczne, a także dożylne podanie zastrzyku sterydowego (w celu zmniejszenia obrzęku) czy doustnie - wapna.

Jesienią biedronki masowo wędrują w tereny górzyste, a w czasie ich przesiedlenia możemy obserwować je w swoich domach – szczególnie często umiejscawiają się w okolicach okien, na przykład przy framugach, ale też futrynach. Trafiają tam, ponieważ szukają ciepłego miejsca do zimowania. Aby zapobiegać ich wlatywaniu do domów, warto założyć w oknach siatki.

To też może cię zainteresować:Ukąszenie osy - objawy, postępowanie, pierwsza pomoc w przypadku alergiiUgryzienie komara - domowe sposobyCo robić, gdy ugryzie mucha końska?Jak wygląda ugryzienie pająka i co robić, gdy do niego dojdzie?Jak wygląda ugryzienie kleszcza?