Uprawa ananasa w doniczce nie jest wcale trudna, ale musisz znać kilka przydatnych patentów. Co zrobić, żeby ananaso owocował?

jak uprawiać ananas w doniczce fot. Adobe Stock, larisikstefania
Ananasy w doniczce może przyjąć się nawet w polskich warunkach. To jedne z najsmaczniejszych owoców świata. Rosną w ciepłej Ameryce Południowej, ale też w Chinach, Tajlandii, na Hawajach. My możemy je uprawiać w doniczkach. Zimą na parapecie, w szklarni lub w ogrodzie zimowym, a latem w ogrodzie lub na balkonie.
Barbara Lasota / 03.07.2024 19:55
jak uprawiać ananas w doniczce fot. Adobe Stock, larisikstefania

Pierwsze ananasy, zdaniem historyków, dotarły do Europy w XVII wieku. Kilkadziesiąt lat później Anglicy, a po nich zamożni ludzie w innych krajach, zaczęli je uprawiać w swoich szklarniach. Do takich entuzjastów ananasów należał też brat naszego ostatniego króla, Kazimierz Poniatowski. Jego szklarnie z ananasami znajdowały się w warszawskich ogrodach Frascati i dawały ponoć 5 tysięcy owoców rocznie.

Obecnie każdy, kto lubi mieć egzotyczne ciekawe rośliny w doniczkach, może posadzić ananasa. Niektóre odmiany mają dekoracyjne paskowane liście i stanowią ciekawą ozdobę mieszkania. Poza tym można rzeczywiście doczekać się własnego owocu.

Spis treści:

 1. Jak zdobyć ananasy pod uprawę?
 2. Co lubi ananas w doniczce?
 3. Czego nie lubi ananas w doniczce?
 4. Co zrobić, gdy ananas w doniczce nie kwitnie?

Jak zdobyć ananasy pod uprawę?

Niewielkie rośliny ananasa, nawet już z zawiązanym owocem można czasem kupić w dużych centrach ogrodniczych, niektórych hipermarketach, w internetowych sklepach ogrodniczych. Ich cena waha się od 45 do 70 złotych.

Możesz także zrobić samemu sadzonkę z pióropusza liści znajdującego się na owocu ananasa kupionego w sklepie spożywczym do zjedzenia. Jej wyhodowanie "od zera" na pewno przyniesie ci mnóstwo satysfakcji.

Kupiony w doniczce ananas z małym owocem urośnie i dojrzeje mniej więcej po roku. Natomiast roślina uzyskana z własnej sadzonki wyda smaczny owoc po 2 -3 latach. Dojrzałość owocu sprawdza się, naciskając oczko. Jeśli wypłynie trochę soku, to znaczy, że ananas jest już smaczny. Po zebraniu owocu roślina nadaje się do wyrzucenia. Możemy tylko pobrać nową sadzonkę i ukorzenić.

Przepis na własną sadzonkę ananasa

Sadzonka z pióropusza jest dość łatwa do wyhodowania. Wystarczy oczyścić pióropusz, lekko go podsuszyć, a następnie ukorzenić w wodzie lub bezpośrednio w gruncie.

 • Odetnij delikatnie pióropusz czyli inaczej koronę zdrowych liści znajdującą się nad owocem razem z małym kawałkiem owocu. Usuń miąższ, bo jego obecność powodowałaby gnicie.
 • Zostaw tak przygotowaną sadzonkę co najmniej na kilka godzin (nawet na dobę), aby lekko przeschła.
 • Posadź do doniczki. Warto postarać się o ozdobną doniczkę ceramiczną, w egzotycznym, np. meksykańskim stylu. Gdy ze środka pióropusza zaczną wyrastać nowe listki, to znak, że roślina ukorzeniła się i dobrze się czuje w warunkach jakie zostały jej stworzone. Stare liście zaczną zamierać.

ananas w doniczce

fot. Ananas w doniczce: uprawa/Adobe Stock, zhennyzhenny

Co lubi ananas w doniczce? Podstawowe wymagania

Rosnące w tropikach ananasy mają zawsze ciepło (temperatura nie spada poniżej 20 st.C), dużo słońca i odpowiednią wilgotność powietrza. Podobne warunki trzeba im zapewnić w domu lub w szklarni. Doskonale poradzą sobie w domu, ale także na oszklonych balkonach i w przydomowych tunelach foliowych, w szczególności ogrzewanych.

 • Najlepsze miejsce. Doniczkę trzeba ustawić na parapecie południowego okna lub od strony południowo-zachodniej. Latem można wynieść ananasa na taras, balkon lub do ogrodu. Rozeta liści rośliny szeroko się rozrasta, więc wokół powinno być sporo miejsca.
 • Podłoże. Sadzonkę sadzimy do ziemi zmieszanej z piaskiem w proporcji 1:1. Potem, gdy roślina się rozrośnie, przesadza się ją do żyznej gleby, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
 • Podlewanie. Ananasy lubią wilgoć, ale z umiarem. Najlepiej podlewać wtedy, gdy ziemia na wierzchu lekko obeschnie. Nigdy woda nie powinna stać w podstawce. Nie należy też dopuszczać do sytuacji, gdy z braku wilgoci przeschną korzenie, bo wtedy ananas zmarnieje. Wodę leje się na podłoże lub do rozety liści.
 • Nawożenie. Latem podlewamy ananasy nawozem do roślin kwitnących co 2 tygodnie. Stosujemy połowę dawki proponowanej przez producenta. Można odżywkę wlać bezpośrednio do podłoża lub na rozetę liściową.

jak posadzić ananasa

fot. Uprawa ananasa w doniczce/Adobe Stock, lermont51

Czego nie lubi ananas w doniczce?

Rośliny te są wrażliwe na przeciągi, a jednocześnie sprzyja im świeże powietrze. Zatem mieszkanie trzeba często wietrzyć, ale jesienią i zimą ananasy zdejmujemy z parapetu i osłaniamy. Szkodzi im także suche powietrze, jakie zwykle panuje w mieszkaniu zimą. Dobrze jest korzystać z nawilżacza albo zwykłej buteleczki z atomizerem i zraszać ananasa.

Dodatkowo ananas, choć roślina ciepłolubna, nie toleruje mocnego nasłonecznienia i bezpośrednich promieni słonecznych. Mocne słońce może spalić wrażliwe liście rośliny, szczególnie w przypadku młodych sadzonek.

Co zrobić, gdy ananas w doniczce nie kwitnie?

Jeśli roślina jest okazała, ma piękny pióropusz liści, a minęły już 2 lata i dotąd jeszcze nie zakwitła, warto jej nieco pomóc. Wykorzystaj do tego dojrzałe jabłko, które podczas stopniowej fermentacji wydziela etylen.

Przekrój jabłko na pół, połowę wyłóż na podłożu (płaską rozkrojoną częścią), a drugą połowę na rozecie liści.

Nakryj ananasa folią, ale niezbyt szczelnie. Wydzielany etylen powinien spowodować pojawienie się pierwszych kwiatów w ciągu miesiąca. Wtedy usuń folię i jabłko. Roślina w pełni zakwitnie za ok.4 miesiące. Potem, przy dobrym nasłonecznieniu pojawi się owoc. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.03.2019.

Czytaj także:
Jagody goji -jak je uprawiać w ogrodzie
5 roślin ogrodowych, które wyglądają pięknie także zimą
Co posadzić w ogródku, w którym jest mało słońca
 

Redakcja poleca

REKLAMA