Pierwsze ananasy, zdaniem historyków, dotarły do Europy w XVII wieku. Kilkadziesiąt lat później Anglicy, a po nich zamożni ludzie w innych krajach, zaczęli je uprawiać w swoich szklarniach. Do takich entuzjastów ananasów należał też brat naszego ostatniego króla, Kazimierz Poniatowski. Jego szklarnie z ananasami znajdowały się w warszawskich ogrodach Frascati i dawały ponoć 5 tysięcy owoców rocznie.
Obecnie każdy, kto lubi mieć egzotyczne ciekawe rośliny w doniczkach, może posadzić ananasa. Niektóre odmiany mają dekoracyjne paskowane liście i stanowią ciekawą ozdobę mieszkania. Poza tym można rzeczywiście doczekać się własnego owocu.
Spis treści:
- Jak zdobyć ananasy pod uprawę?
- Co lubi ananas w doniczce?
- Czego nie lubi ananas w doniczce?
- Co zrobić, gdy ananas w doniczce nie kwitnie?
Jak zdobyć ananasy pod uprawę?
Niewielkie rośliny ananasa, nawet już z zawiązanym owocem można czasem kupić w dużych centrach ogrodniczych, niektórych hipermarketach, w internetowych sklepach ogrodniczych. Ich cena waha się od 45 do 70 złotych.
Możesz także zrobić samemu sadzonkę z pióropusza liści znajdującego się na owocu ananasa kupionego w sklepie spożywczym do zjedzenia. Jej wyhodowanie "od zera" na pewno przyniesie ci mnóstwo satysfakcji.
Kupiony w doniczce ananas z małym owocem urośnie i dojrzeje mniej więcej po roku. Natomiast roślina uzyskana z własnej sadzonki wyda smaczny owoc po 2 -3 latach. Dojrzałość owocu sprawdza się, naciskając oczko. Jeśli wypłynie trochę soku, to znaczy, że ananas jest już smaczny. Po zebraniu owocu roślina nadaje się do wyrzucenia. Możemy tylko pobrać nową sadzonkę i ukorzenić.
Przepis na własną sadzonkę ananasa
Sadzonka z pióropusza jest dość łatwa do wyhodowania. Wystarczy oczyścić pióropusz, lekko go podsuszyć, a następnie ukorzenić w wodzie lub bezpośrednio w gruncie.
- Odetnij delikatnie pióropusz czyli inaczej koronę zdrowych liści znajdującą się nad owocem razem z małym kawałkiem owocu. Usuń miąższ, bo jego obecność powodowałaby gnicie.
- Zostaw tak przygotowaną sadzonkę co najmniej na kilka godzin (nawet na dobę), aby lekko przeschła.
- Posadź do doniczki. Warto postarać się o ozdobną doniczkę ceramiczną, w egzotycznym, np. meksykańskim stylu. Gdy ze środka pióropusza zaczną wyrastać nowe listki, to znak, że roślina ukorzeniła się i dobrze się czuje w warunkach jakie zostały jej stworzone. Stare liście zaczną zamierać.
fot. Ananas w doniczce: uprawa/Adobe Stock, zhennyzhenny
Co lubi ananas w doniczce? Podstawowe wymagania
Rosnące w tropikach ananasy mają zawsze ciepło (temperatura nie spada poniżej 20 st.C), dużo słońca i odpowiednią wilgotność powietrza. Podobne warunki trzeba im zapewnić w domu lub w szklarni. Doskonale poradzą sobie w domu, ale także na oszklonych balkonach i w przydomowych tunelach foliowych, w szczególności ogrzewanych.
- Najlepsze miejsce. Doniczkę trzeba ustawić na parapecie południowego okna lub od strony południowo-zachodniej. Latem można wynieść ananasa na taras, balkon lub do ogrodu. Rozeta liści rośliny szeroko się rozrasta, więc wokół powinno być sporo miejsca.
- Podłoże. Sadzonkę sadzimy do ziemi zmieszanej z piaskiem w proporcji 1:1. Potem, gdy roślina się rozrośnie, przesadza się ją do żyznej gleby, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
- Podlewanie. Ananasy lubią wilgoć, ale z umiarem. Najlepiej podlewać wtedy, gdy ziemia na wierzchu lekko obeschnie. Nigdy woda nie powinna stać w podstawce. Nie należy też dopuszczać do sytuacji, gdy z braku wilgoci przeschną korzenie, bo wtedy ananas zmarnieje. Wodę leje się na podłoże lub do rozety liści.
- Nawożenie. Latem podlewamy ananasy nawozem do roślin kwitnących co 2 tygodnie. Stosujemy połowę dawki proponowanej przez producenta. Można odżywkę wlać bezpośrednio do podłoża lub na rozetę liściową.
fot. Uprawa ananasa w doniczce/Adobe Stock, lermont51
Czego nie lubi ananas w doniczce?
Rośliny te są wrażliwe na przeciągi, a jednocześnie sprzyja im świeże powietrze. Zatem mieszkanie trzeba często wietrzyć, ale jesienią i zimą ananasy zdejmujemy z parapetu i osłaniamy. Szkodzi im także suche powietrze, jakie zwykle panuje w mieszkaniu zimą. Dobrze jest korzystać z nawilżacza albo zwykłej buteleczki z atomizerem i zraszać ananasa.
Dodatkowo ananas, choć roślina ciepłolubna, nie toleruje mocnego nasłonecznienia i bezpośrednich promieni słonecznych. Mocne słońce może spalić wrażliwe liście rośliny, szczególnie w przypadku młodych sadzonek.
Co zrobić, gdy ananas w doniczce nie kwitnie?
Jeśli roślina jest okazała, ma piękny pióropusz liści, a minęły już 2 lata i dotąd jeszcze nie zakwitła, warto jej nieco pomóc. Wykorzystaj do tego dojrzałe jabłko, które podczas stopniowej fermentacji wydziela etylen.
Przekrój jabłko na pół, połowę wyłóż na podłożu (płaską rozkrojoną częścią), a drugą połowę na rozecie liści.
Nakryj ananasa folią, ale niezbyt szczelnie. Wydzielany etylen powinien spowodować pojawienie się pierwszych kwiatów w ciągu miesiąca. Wtedy usuń folię i jabłko. Roślina w pełni zakwitnie za ok.4 miesiące. Potem, przy dobrym nasłonecznieniu pojawi się owoc.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.03.2019.
Czytaj także:
Jagody goji -jak je uprawiać w ogrodzie
5 roślin ogrodowych, które wyglądają pięknie także zimą
Co posadzić w ogródku, w którym jest mało słońca