Ananasy fot. Adobe Stock

Ananasy – jak je sadzić i hodować w doniczce

Słodkie soczyste ananasy to owoce rośliny z rodziny bromeliowatych. Rosną na polach np. w Brazylii, Kostaryce, w Chinach, na Filipinach. My możemy też mieć swojego ananasa - w doniczce. No i rzecz jasna w szklarni, jeśli ktoś ją ma. Oto kilka rad jak go hodować.
Barbara Lasota / 18.03.2019 16:55
Ananasy fot. Adobe Stock

Pierwsze ananasy, zdaniem historyków, dotarły do Europy w XVII wieku. Kilkadziesiąt lat później Anglicy, a po nich zamożni ludzie w innych krajach, zaczęli je uprawiać w szklarniach. Do takich entuzjastów ananasów należał też brat naszego ostatniego króla, Kazimierz Poniatowski. Jego szklarnie z ananasami znajdowały się w warszawskich ogrodach Frascati i dawały ponoć 5 tysięcy owoców rocznie.

Obecnie każdy, kto lubi mieć egzotyczne ciekawe rośliny w doniczkach, może posadzić ananasa. Niektóre odmiany mają dekoracyjne paskowane liście i stanowią ciekawą ozdobę mieszkania. Poza tym można rzeczywiście doczekać się własnego owocu.

Ananasy – jak zdobyć tę roślinę

Niewielkie rośliny ananasa, nawet już z zawiązanym owocem można czasem kupić w dużych centrach ogrodniczych, w Obi w dziale "Ogród", w Leroy Merlin, w internetowych sklepach ogrodniczych. Cena: 45 – 70 zł.
Ale można także zrobić samemu sadzonkę z pióropusza liści znajdującego się na owocu ananasa kupionego w sklepie spożywczym do zjedzenia.

Przepis na własną sadzonkę

  • Odetnij delikatnie pióropusz czyli inaczej koronę zdrowych liści znajdującą się nad owocem razem z małym kawałkiem owocu. Usuń miąższ, bo jego obecność powodowałaby gnicie.
  • Zostaw tak przygotowaną sadzonkę co najmniej na kilka godzin (nawet na dobę), aby lekko przeschła.
  • Posadź do doniczki. Warto postarać się o ozdobną doniczkę ceramiczną, w egzotycznym, np. meksykańskim stylu. Gdy ze środka pióropusza zaczną wyrastać nowe listki, to znak, że roślina ukorzeniła się i dobrze się czuje w warunkach jakie zostały jej stworzone. Stare liście zaczną zamierać.

Co lubi ananas

Rosnące w tropikach ananasy mają zawsze ciepło (temperatura nie spada poniżej 20 st.C), dużo słońca i odpowiednią wilgotność powietrza. Podobne warunki trzeba im zapewnić w domu lub w szklarni.

  • Najlepsze miejsce. Doniczkę trzeba ustawić na parapecie południowego okna lub od strony południowo-zachodniej. Latem można wynieść ananasa na taras, balkon lub do ogrodu. Rozeta liści rośliny szeroko się rozrasta, więc wokół powinno być sporo miejsca.
  • Podłoże. Sadzonkę sadzimy do ziemi zmieszanej z piaskiem w proporcji 1:1. Potem, gdy roślina się rozrośnie, przesadza się ją do żyznej gleby, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.
  • Podlewanie. Ananasy lubią wilgoć, ale z umiarem. Najlepiej podlewać wtedy, gdy ziemia na wierzchu lekko obeschnie. Nigdy woda nie powinna stać w podstawce. Nie należy też dopuszczać do sytuacji, gdy z braku wilgoci przeschną korzenie, bo wtedy ananas zmarnieje. Wodę leje się na podłoże lub do rozety liści.
  • Nawożenie. Latem podlewamy ananasy nawozem do roślin kwitnących co 2 tygodnie. Stosujemy połowę dawki proponowanej przez producenta. Można odżywkę wlać bezpośrednio do podłoża lub na rozetę liściową.

Dekoracyjne trawy ozdobne do ogrodu i na balkon

Co szkodzi ananasom w doniczce

Rośliny te są wrażliwe na przeciągi, a jednocześnie sprzyja im świeże powietrze. Zatem mieszkanie trzeba często wietrzyć, ale jesienią i zimą ananasy zdejmujemy z parapetu i osłaniamy. Szkodzi im także suche powietrze, jakie zwykle panuje w mieszkaniu zimą. Dobrze jest korzystać z nawilżacza i zraszać ananasa.

Gdy nie chce zakwitnąć

Jeśli roślina jest okazała, ma piękny pióropusz liści, a minęły już 2 lata i nie zakwitła, warto jej pomóc. Wykorzystujemy do tego dojrzałe jabłko, które wydziela etylen. Kroimy jabłko na pół, połowę kładziemy na podłożu (płaską rozkrojoną częścią), a drugą połowę na rozecie liści. Nakrywamy ananasa folią, ale niezbyt szczelnie. Wydzielany etylen powinien spowodować pojawienie się pierwszych kwiatów w ciągu miesiąca. Wtedy usuwamy folię i jabłko. Roślina w pełni zakwitnie za ok.4 miesiące. Potem, przy dobrym nasłonecznieniu pojawi się owoc.  

Czas dojrzewania owocu

Kupiony w doniczce ananas z małym owocem urośnie i dojrzeje mniej więcej po roku. Natomiast roślina uzyskana z własnej sadzonki wyda smaczny owoc po 2 -3 latach. Dojrzałość owocu sprawdza się, naciskając oczko. Jeśli wypłynie trochę soku, to znaczy, że ananas jest już smaczny. Po zebraniu owocu roślina nadaje się do wyrzucenia. Możemy tylko pobrać nową sadzonkę i ukorzenić.

Przeczytaj także:
Jagody goji -jak je uprawiać w ogrodzie
5 roślin ogrodowych, które wyglądają pięknie także zimą
Co posadzić w ogródku, w którym jest mało słońca
Niskie krzewy ozdobne do niewielkiego ogrodu