Świąteczna oprawa stołu – 5 zasad

Marzy ci się świąteczny stół jak z kolorowych magazynów? Poznaj 5 zasad świątecznej oprawy stołu, a taka aranżacja będzie pod zasięgiem twojej ręki!
/ 23.05.2019 11:35

świąteczna oprawa stołu

fot. Home&You

Stół, przy którym spotykamy się z rodziną i najbliższymi podczas Bożego Narodzenia, ozdobiony jest różnorodnością wyśmienitych potraw, a tym, co podkreśla ich wyjątkowość i wspaniałą atmosferę, jest specjalne świąteczne nakrycie. Warto o nie zadbać odpowiednio wcześnie, aby było staranne, gustowne i wprawiało gości w radosny nastrój.

1. Wybierz kolorystykę świątecznego stołu

W pierwszej kolejności wybierzmy kolorystykę dodatków i styl, w jakim chcemy przyozdobić stół. Mogą to być np.: dekoracje w tradycyjnym połączeniu czerwieni z zielenią, minimalistyczne w kolorze srebra lub szykowne i połyskujące. Ciekawy efekt uzyskamy także zestawiając fioletowe ozdoby z zielonymi czy tworząc stylizację o pastelowych barwach – mówi Hanna Maruta, główna stylistka marki home&you.

2. Sprawdź zastawę i szkło stołowe

Każdy element świątecznego nakrycia dobrze jest zaplanować w najmniejszych szczegółach.  – Kilka dni przed Wigilią sprawdźmy, czy nasza zastawa i szkło stołowe są kompletne, i czy mamy odpowiedni obrus oraz serwetki - mówi Hanna Maruta. Nie róbmy tego w ostatniej chwili, czyli tuż przed kolacją wigilijną.

Zobacz także: 10 bożonarodzeniowych hitów

3. Zaplanuj dodatki tworzące świąteczny nastrój

- Na bożonarodzeniowym stole nie powinno zabraknąć także świec i stroika. Dodatkowym akcentem mogą być np. figurki aniołów ustawione przy każdym nakryciu czy też małe bombki ułożone na igliwiu – podpowiada stylistka home&you. W funkcji dekoracyjnej doskonale sprawdzą się ozdobione lukrem pierniczki. Można je także użyć w roli wizytówek dla gości.

świąteczna oprawa stołu

fot. Home&You

4. Tradycyjna oprawa

Świąteczny stół pełen jest także elementów, które mają swoją symbolikę – jak sianko położone pod obrusem, puste nakrycie lub gwiazda betlejemska. Możemy też zaskoczyć gości nietypowymi pomysłami – np. w otwieraną bombkę włożyć łuskę karpia lub grosik na szczęście, w postawionych do góry nogami kieliszkach umieścić kolorowe bombeczki, a sztućce schować do kieszonki ozdobionej świątecznymi motywami.

5. Żywe rośliny

Podniosły nastrój świątecznego spotkania podkreślą także żywe rośliny – stroik z pachnącej choinki (najlepiej świerka), bukiet z amarylisów czy poinsecja w ozdobnej doniczce. Zadbajmy o choć jeden żywy akcent na naszym świątecznym stole.

Polecamy: Dekorowanie choinki - przydatne triki

Redakcja poleca

REKLAMA