Przedświąteczne przygotowania - porady, przepisy

Przedświateczne przygotowania - porady, przepisy, zakupy fot. Fotolia
Przedświąteczne przygotowania nie muszą wcale być czasochłonne. Wystarczy, że zaczniesz działać odrobinę wcześniej. Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.
/ 30.05.2019 08:52
Przedświateczne przygotowania - porady, przepisy, zakupy fot. Fotolia
Mimo, że do świąt pozostało jeszcze trochę czasu, to już teraz warto zaplanować poszczególne prace. Dzięki temu ze wszystkim uda Ci się zdążyć na czas i bez stresu.

Zakupy

  • Trwałe produkty. Potrzebne ci będą zapasy mąki i cukru do wypieków, mak, miód i fasola na wigilię. Warto także kupić już majonez, chrzan, koncentrat pomidorowy itp. Zleć to mężowi.
  • Dodatki do ciast, przyprawy do potraw. Kup je sama, bo są lekkie, a poza tym dla większości panów może się to okazać zbyt skomplikowane. Podstawowa lista to: olejki zapachowe, wanilia, przyprawa do pierników, proszek do pieczenia, bakalie, sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, zioła do mięs, bigosu i ewentualnie flaków, jeśli je planujesz.
  • Prezenty. Kup je jak najszybciej. Możesz także zamówić je przez internet. Unikniesz kolejek i naprawdę sporo zaoszczędzisz.

Dom

  • Czyszczenie ścian. Owiń szczotkę suchą ściereczką i przejedź nią po ścianach, aby usunąć pajęczyny i kurz. Zabrudzenia delikatnie umyj lekko wilgotną gąbką i płynem do mycia.
  • Czyszczenie lamp. Poproś męża, aby odkręcił klosze i umył je. Nie zapomnijcie przetrzeć żarówek z kurzu.
  • Sprzątanie w szafie. Pozbądź się rzeczy, których nie nosicie. Zostaw je przy śmietniku lub wrzuć do pojemnika na odzież używaną. Ułóż na półkach woreczki z lawendą.
 

Dom

  • Porządek w kuchennych szafkach. Powyrzucaj przeterminowane produkty, umyj półki, przetrzyj ściereczką zastawę, której będziesz używać w święta.
  • Akcja: świąteczne ozdoby. Sprawdź, czy lampki działają. Jeśli nie, mąż zdąży je jeszcze naprawić. Znajdź czas, by zrobić z dziećmi nowy łańcuch na choinkę albo szopkę z piernikowego ciasta.

Kulinaria

  • Czas na uszka do barszczu. Są dość pracochłonne, więc najlepiej rób je partiami przez kilka dni. Ciasto (50 dag mąki, szklanka ciepłej wody, 3 żółtka, 2 łyżki oleju, szczypta soli) obłóż farszem z ugotowanych suszonych grzybów, zmielonych i podsmażonych na oleju z posiekaną cebulą. Gotowe wrzuć do wrzątku na 2 minuty, odcedź, osusz, polej olejem i zamroź.
  • Ugotuj pierogi. Bardzo dobrze zniosą zamrażanie. Do kapusty z grzybami dodaj nieco oleju lnianego lub rzepakowego – farsz będzie miał znacznie lepszy smak. Oczywiście o pomoc w lepieniu poproś dzieci. Ugotowane pierogi polej olejem, ułóż pojedynczą warstwą na tacy, zamroź, po czym przełóż do szczelnie zamykanego pojemnika.
  • Przygotuj ciasto na piernik staropolski. 50 dag miodu podgrzej z kostką masła i szklanką cukru, ostudź. Dodaj 1 kg mąki, 4 jajka, 2 czubate łyżeczki sody rozpuszczonej w 100 ml mleka, 1/2 łyżeczki soli oraz 2 opakowania przyprawy do piernika. Ciasto wyrób, przełóż do szklanego lub kamiennego naczynia, przykryj ściereczką i odstaw w chłodne miejsce aż do 20–21 grudnia.

Redakcja poleca

REKLAMA