Żywica epoksydowa – jak stosować? Poznaj jej właściwości i ceny!

Żywica epoksydowa fot. Adobe Stock
Są wnętrza, w których żywica epoksydowa na podłodze wygląda świetnie. To głównie mieszkania w stylu loftowym, ale nie tylko. Tę żywicę dodaje się też do wielu farb i lakierów stosowanych na trudne do pomalowania powierzchnie.
Barbara Lasota / 01.04.2019 00:09
Żywica epoksydowa fot. Adobe Stock

Żywica epoksydowa jest produktem syntetycznym. W sprzedaży jest jednoskładnikowa i jako preparat dwuskładnikowy do wymieszania. Kiedyś stosowano ją głównie w halach wystawienniczych, zabezpieczano posadzki betonowe w garażach, uszczelniano kadłuby jachtów itp. Tworzy bowiem bardzo trwałe powłoki. Obecnie też ma takie zastosowanie, ale wkroczyła również na salony.

Żywica epoksydowa – właściwości

Oferowane żywice mają niską zawartość szkodliwych lotnych związków organicznych. Po utwardzeniu nie wydzielają toksycznych substancji. Wykańcza się tym produktem podłogi, ale także zalewa szczeliny w drewnie, gruntuje podłoża betonowe pod powłoki i posadzki epoksydowe lub poliuretanowe, wykonuje lustrzane powłoki 3D, uszczelnia popękane tarasy. Można ją barwić specjalnymi barwnikami. Producenci dodają ją do farb i lakierów.

Jest lepką cieczą (stąd nazwa żywica) lub ma postać ciała stałego rozpuszczalnego w ketonach i węglowodorach aromatycznych. Gdy się ją utwardzi, tworzy wodoszczelną powłokę, odporną na mycie, szorowanie, uderzenia i na wiele substancji chemicznych. Żywica epoksydowa ma zdolność odprowadzania ładunków elektrostatycznych. Co ważne, idealnie wiąże się z wieloma podłożami, w tym z betonem.

Zastosowanie żywicy epoksydowej w mieszkaniu

Posadzki z żywicy epoksydowej dawniej stosowano – dla wygody – np. w kotłowni, w garażu lub w innych pomieszczeniach gospodarczych. Obecnie modne są posadzki z żywicy w salonie czy w kuchni, zwłaszcza w nowoczesnym wnętrzu w loftowym stylu. Najczęściej barwi się stosowaną na posadzkę żywicę epoksydową na biało lub na jasny odcień szarości.

Taka jasna podłoga, na dodatek bez spoin, optycznie powiększa wnętrze. Kto lubi, może dodać do żywicy barwnik, zatopić w niej trochę piasku kwarcowego lub paski folii. W ten sposób powstanie dekoracyjna podłoga, wg indywidualnego projektu. Zupełnie inna niż podłoga z paneli lub parkiet. Żywica epoksydowa może być kładziona na ogrzewanie podłogowe.

Żywica epoksydowa jako dwa składniki

W sprzedaży są lakiery epoksydowe składające się z żywicy epoksydowej i utwardzacza. Krótko mówiąc, kupuje się dwa opakowania i bardzo starannie miesza zawartość w proporcjach, jakie zaleca producent.

Blaty kuchenne laminowane - jak wybrać odpowiedni do kuchni

Jak zrobić posadzkę z epoksydu?

W wykonywaniu posadzek z żywicy epoksydowej specjalizują się firmy. Nie jest to bowiem proste i lepiej samemu nie wykonywać tej pracy. Żywicę rozprowadza się wałkiem lub raklą z metalu. Efekt końcowy zależy od w dużej mierze od równego podłoża. Poza tym ważne, aby na podłoże nałożyć kilka bardzo cienkich warstw żywicy. Przed nałożeniem kolejnej, poprzednia musi dobrze wyschnąć. Tylko posadzkę z żywicy epoksydowej np. w garażu możemy zrobić sami, malując betonowe podłoże żywicą gruntującą i farbą epoksydową. Koszt to ok.15 zł za metr kwadratowy.

Ile kosztuje żywica epoksydowa?

Niestety, żywica epoksydowa nie jest tania. A zatem nie jest to pomysł na tanią podłogę. Raczej na ekskluzywną. Oblicza się,że koszt wykonania 1m kw. posadzki z tego materiału (preparat i robocizna) wynosi co najmniej 150 zł. Jest to porównywalne z dobrymi panelami, nawet drewnianymi.

Przeczytaj także:
Jak wybrać trwały i pasujący do wnętrza dywan?
Panele podłogowe - rozmowy o domu - polki.pl
Jak wybierać meble do salonu, aby stworzyć ciekawe wnętrze?

Redakcja poleca

REKLAMA