Złoto we wnętrzu

Złoto nie pasuje do srebra? Być może, ale kto by się tym przejmował? Zwłaszcza teraz, w okresie karnawału...
/ 04.01.2008 17:59

Aktualnie złoto jest jak najbardziej na topie! W końcu mamy karnawał, a to okres, kiedy wszelkie błyszczące materiały i dodatki są jak najbardziej pożądane. Ktoś powiedział, że złota nie należy łączyć ze srebrem? Może i racja, ale kto by się tym przejmował? Złoto świetnie współgra właśnie ze srebrem i wszelkimi połyskliwymi tkaninami. Zaproś karnawał do domu – niech Twoje mieszkanie lśni złotym blaskiem.

Zainspirowana karnawałem i urzeczona złotymi aniołami na firmowej choince, zapragnęłam zmienić swój afrykański salon w pokój, złotem płynący. Tylko jak to zrobić, żeby nie wydać fortuny, a osiągnąć zamierzony cel?

Aby zaspokoić swój kaprys, nie trzeba wymieniać mebli i przemalowywać ścian. Zwykle wystarczy odrobina wyobraźni by pomieszczenie, którym jesteśmy znudzeni, zmienić niewielkim nakładem w całkiem nowe.

Zwykle radzę zacząć od poduszek. Jeśli w naszym salonie ich nie ma, można zainwestować kilka złotych i nabyć tradycyjne „jaśki”, które dzięki zewnętrznej oprawie będą nadawały pomieszczeniu całkiem inny klimat – w zależności od naszego nastroju. Jeśli raz na jakiś czas, zmienimy poszewki na inny kolor – zauważymy, że zmiany wystroju wcale nie trzeba zaczynać od przemalowania ścian. Dziś ubierzmy jaśki karnawałowo – w satynowe powłoczki w kolorze złota, albo taftę. Jeśli mają one spełniać jedynie funkcję dekoracyjną, możemy przewiązać je złotą wstążką, lub doszyć własnoręcznie wykonaną aplikację.

Świeczki – ten drobiazg, nawet jeśli się nie pali, jest świetnym elementem dekoracyjnym. Gdybym mogła, poustawiałabym w domu pełno różnych świeczek i z powodzeniem by zastąpiły wszelkie inne dodatki. Jeśli w swoich świecznikach, nie masz połyskliwych świec, natychmiast schowaj je do szuflady, a w ich miejsce włóż gładkie bądź zdobione świece w różnych odcieniach złota.

Ustawienie świeczników oraz świeczek, to najprostszy sposób, żeby całkowicie odmienić pomieszczenie. Obecnie w sklepach dostępne są tak rozmaite wzory, kształty i rodzaje świeczników, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli dodatkowo wybierzemy piękne świece wykonane np. z aromatycznego wosku, będziemy mogli cieszyć nie tylko oko, ale i zmysł powonienia…

Masz ceramiczny przedmiot, który nie pasuje do całości? Przemaluj go akrylową farbą w sprayu (do kupienia w sklepach z artykułami budowlanymi lub malarskimi), a zyska całkiem nowe oblicze. W ten sposób, udało mi się odmienić wielkie szyszki, które pięknie się prezentowały na świątecznych stroikach. Można w ten sposób zmienić również sztuczne kwiaty, których kolor już dawno wyblakł - zyskasz nie tylko oryginalną dekorację, ale i satysfakcję, że udało Ci się wytworzyć ten klimat samodzielnie.

Nakryj stół lub stolik kawowy (tudzież ławę) lśniącą tkaniną ze złotym wzorem, albo w złotej tonacji. Na takim nakryciu, nawet najbardziej tradycyjna zastawa, będzie wyglądała wyjątkowo i elegancko.

Jeśli posiadasz w domu zasłony - możesz nadać im całkiem nowego charakteru, przez odpowiednie, fantazyjne upięcie, którego zwieńczeniem będzie np. piękna złocona klamra - która też może być klamrą starą, odnowioną dzięki złotej farbie.

Złoto możesz łączyć nie tylko ze srebrem, ale również z bielą oraz beżami i brązem, które w otoczeniu złota wyglądają bardzo wytwornie. Piękną barwę złota dodatkowo wyeksponuje uniwersalna czerń - z nią złoto na pewno będzie się komponowało pięknie!

Karolina Małgorzata Górska
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)