Tymczasem to dobry pomysł, tym bardziej że teraz nie trzeba skazywać się np. na płytki, bo można dostać czarny parkiet świetnej jakości. Kupuje się półfabrykat, czyli polakierowaną już klepkę, i błyskawicznie układa. Nie potrzeba dyskutować z parkieciarzem o kolorze ani martwić się, że efekt będzie inny, niż zaplanowaliśmy. Producent – niemiecka firma Parador – daje kilkuletnią gwarancję. O tym też warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie.
Na czarnym widać każdy pyłek. Czy podłoga w tym kolorze ma jakieś zalety?
Ma sporo wad. Rzeczywiście trzeba ją często sprzątać, pastować, froterować, to bardzo wymagająca powierzchnia. Poza tym, czerń, jako najciemniejsza z barw, pochłania padające na nią światło, więc należy wiedzieć, jak oświetlić wnętrze z czarną podłogą. W pomieszczeniu z bukową czy sosnową posadzką wystarczy halogen pod sufitem. Czarna klepka domaga się innego traktowania. Światła musimy umieścić niżej i tak je skierować, by odbijały się od jasnych powierzchni. Inaczej zginą. Natomiast istotna zaleta czarnej podłogi polega na tym, że wszystko co jest w innym kolorze, na przykład białe listwy, ściany, półki w bibliotece, wspaniale się od niej odcina. Meble ustawione na czarnej płaszczyźnie wyglądają jak aktorzy na scenie. Zderzenie kontrastujących ze sobą kolorów podkreśla podziały i sprawia, że nic
z niczym się nie zlewa. Kompozycja wnętrza jest bardzo klarowna.
Co zrobić, żeby dom z czarną podłogą nie wyglądał zbyt oficjalnie i chłodno?
Przywieźć czerwony dywan z Istambułu, zawiesić kilka kolorowych lamp, postawić jasny, brązowy fotel. Nie zawsze to, co ciemne przytłacza. Przemyślane, odpowiednio dobrane plamy kolorystyczne dopełniają podstawową czarno-biało kompozycję i sprawiają, że dom przestaje być zimny. Czernią można się bawić i używać jej na wiele sposobów, bo ona pozwala na dużo swobody. Jednak dodając do niej kolory, szczególnie w małym mieszkaniu, trzeba pamiętać o zachowaniu proporcji i starannie komponować kolejne kadry. Warto spróbować – nagrodą będzie eleganckie, trochę tajemnicze, niepowtarzalne wnętrze.
Z architektem Tomaszem Wuczyńskim z pracowni Grupa + rozmawiała Anna Tomiak