Hydroponika to inaczej "uprawa roślin w wodzie" bez wykorzystania klasycznych doniczek z ziemią. Przedstawiamy nietypowy sposób uprawy roślin domowych.
Fot. cocoponics, ehowhome. com
Oczywiście, określenie tego rodzaju jest pewnego rodzaju przenośnią, ponieważ jak dobrze wiemy, jeżeli roślinę umieścimy bezpośrednio w wodzie, jej korzenie z czasem zaczną gnić. W uprawie hydroponicznej korzenie rośliny znajdują się w naczyniu wykonanym z tworzywa sztucznego, wypełnionym obojętnym podłożem. Idealnie sprawi się przy tym drobne kamienie, keramzyt z wodą i specjalnymi odzywkami.
Naczynie w którym sobie naszą roślinkę umieścimy, wraz ze wskaźnikiem pokazującym optymalny poziom wody, znajduje się w naczyniu zewnętrznym, które wypełnione jest wodą z dodatkiem składników pokarmowych. W tym sposobie uprawy idealnie odnajdą się rośliny lubiące dużo wilgoci, metodę tą można jednak zastosować w zasadzie do uprawy wszystkich roślin domowych, a nawet sukulentów.
Jak już wspominałam, do takiej uprawy nadaje się większość roślin doniczkowych, ze szczególnym uwzględnieniem naszych ulubionych paproci i kaktusów. Jednak najlepiej, na początek zakupić rośliny ze specjalnym przeznaczeniem do takiej uprawy. Jeśli będziemy mieć problem z zakupem takich roślin w naszej kwiaciarni (szczególnie w mniejszych miejscowościach) możemy poeksperymentować z naszymi zdrowymi i młodymi ziemnymi roślinkami, mogą to być np. trzykrotki, scindapsusy czy cibory .W tym celu korzonki rośliny (na pół godziny) zanurzamy w wodzie w temperaturze pokojowej. Nie zapomnijmy o opłukaniu korzeni do czysta. Fot. hydroponicsnutrients.com
Wskazówki:
- Pojemnik wewnętrzny może być wykonany z tworzywa sztucznego. Musi mieć otwory przepuszczające wodę i pozwalające przerastać korzeniom rośliny i również na tyle małe, aby nie wysypywał się przez nie granulat, w którym umieścimy roślinę. Kształt pojemnika, również nie jest bez znaczenia. Najlepsze pojemniki zewnętrzne to naczynia kuliste lub cylindryczne .W naczyniach o takim kształcie znajduje się odpowiednia ilość miejsca dla rozrastających się korzeni rośliny (wyrastających poza pojemnik wewnętrzny) oraz pożywki rozpuszczonej w wodzie. Dobrze jest również jeżeli pojemnik zewnętrzny jest wyposażony w otwór umożliwiający uzupełnianie wody. Jeżeli nasz pojemnik takiego otworu nie posiada, wodę będziemy uzupełniać poprzez wskaźnik poziomu wody lub ewentualnie, wlewając bezpośrednio na materiał wypełniający.
-
Po umieszczeniu pojemnika wewnętrznego w pojemniku zewnętrznym, pojemnik wewnętrzny nie powinien dotykać dna. Musi być zatem nieco płytszy niż pojemnik zewnętrzny.
-
Podłoże, którym wypełnimy pojemnik wewnętrzny, musi zapewnić mocne osadzenie rośliny w doniczce i umożliwić dostęp powietrza do korzeni rośliny. Jeśli nie chcemy zastosować keramzytu, zakupmy specjalny granulatu wypełniający do uprawy hydroponicznej, dzięki czemu zwiększymy szanse na powodzenie uprawy.
- Aby roślina rosła, poza wodą, musimy zapewnić jej odpowiednie ilości innych składników odżywczych. Najlepiej zastosować specjalne tabletki, zawierające granulowany nawóz rozpuszczalny.
- Po raz pierwszy, odżywkę umieszczamy po około 2 do 3 tygodniach od posadzenia ukorzenionych roślin. Jeżeli sadziliśmy sadzonki nie ukorzenione, nawóz stosujemy, gdy pojawią się pierwsze korzonki. Pożywkę należy w całości wymieniać co około 6 tygodni. Fot. rgbstock.com
- Należy pamiętać o dbaniu o pojemniki, szczególnie przy stosowaniu odżywki . W tym celu naczynie wewnętrzne wyjmujemy z zewnętrznego i kilkakrotnie przepłukujemy wodą materiał wypełniający naczynie wewnętrzne. Oczyszczamy również naczynie zewnętrzne, jeżeli osadził się na nim osad. Osad usuwamy szczoteczką, a następnie naczynie płuczemy gorącą wodą. Nową pożywkę wlewamy bezpośrednio do naczynia zewnętrznego (lub na jego dnie umieszczamy tabletkę nawozową) i do czasu wymiany pożywki na nową do roztworu dolewamy jedynie czystą wodę, aby zapewnić odpowiedni jej poziom.
Plusy:
- W związku z faktem, iż roślina znajduje się z specjalnym nasiąkniętym podłożu oszczędzany na podlewaniu, a więc dłuższy wyjazd obejdzie się bez interwencji rodziny w celu "podlania kwiatków" i ich ewentualnego przelania lub przesuszenia.
- Hydroponika jest praktycznie sterylną uprawą i w związku z tym jest doskonała do pomieszczeń, w których musi być utrzymany wysoki poziom czystości, np. w biurach czy przychodniach.
- Ogródek hydroponiczny nie wymaga specjalnego podłoża do uprawy roślin, a dawkowanie odżywek jest łatwiejsze niż w przypadku uprawy doniczkowej.
- Takie roślinki robią wrażenie i przyciągają oko. Są niezwykle egzotyczne i efektowne.
Wady:
-
Przy takim rodzaju uprawy musimy się liczyć z kosztami, zakupu specjalnych pojemników do uprawy roślin w wodzie, specjalnego podłoża i nawozów, a także roślin odpowiednio przygotowanych, aby nadawały się do takiej formy uprawy.
Szybki kurs sadzenia rośliny Hydroponicznej:
- Na dno przykładowo szklanego wazonu wsypujemy dokładnie umyte kamyczki lub keramzyt.
- Następnie wsypujemy otoczaki na grubość warstwy to 4-5 cm.
- Kolejną warstwę stanowi węgiel drzewny, który ma za zadanie ochronić wodę przed zakwaszeniem.
- Na węgiel drzewny wsypujemy drobne kamyki mniej więcej do 2/3 wysokości szklanego wazonu i wlewamy pojemnika wodę (1/3 wysokości) wraz z odżywką do roślin hydroponicznych.
- W tak przygotowanym podłożu umieszczamy korzenie roślinki i zasypujemy je pozostałymi kamykami i gotowe. Fot. thefullwiki.org
- Cieszymy się z pięknej i orginalnej ozdoby naszego mieszkania!