Jak hodować rośliny bez ziemi?

Hydroponika to inaczej "uprawa roślin w wodzie" bez wykorzystania klasycznych doniczek z ziemią. Przedstawiamy nietypowy sposób uprawy roślin domowych.

Hydroponika to inaczej "uprawa roślin w wodzie" bez wykorzystania klasycznych doniczek z ziemią. Przedstawiamy nietypowy sposób uprawy roślin domowych.

Jak hodować rośliny bez ziemi?

Fot. cocoponics, ehowhome. com

Oczywiście, określenie tego rodzaju jest pewnego rodzaju przenośnią, ponieważ jak dobrze wiemy, jeżeli roślinę umieścimy bezpośrednio w wodzie, jej korzenie z czasem zaczną gnić. W uprawie hydroponicznej korzenie rośliny znajdują się w naczyniu wykonanym z tworzywa sztucznego, wypełnionym obojętnym podłożem. Idealnie sprawi się przy tym drobne kamienie, keramzyt z wodą i specjalnymi odzywkami.
Naczynie w którym sobie naszą roślinkę umieścimy, wraz ze wskaźnikiem pokazującym optymalny poziom wody, znajduje się w naczyniu zewnętrznym, które wypełnione jest wodą z dodatkiem składników pokarmowych. W tym sposobie uprawy idealnie odnajdą się rośliny lubiące dużo wilgoci, metodę tą można jednak zastosować w zasadzie do uprawy wszystkich roślin domowych, a nawet sukulentów.

Jak hodować rośliny bez ziemi?

Jak już wspominałam, do takiej uprawy nadaje się większość roślin doniczkowych, ze szczególnym uwzględnieniem naszych ulubionych paproci i kaktusów. Jednak najlepiej, na początek zakupić rośliny ze specjalnym przeznaczeniem do takiej uprawy. Jeśli będziemy mieć problem z zakupem takich roślin w naszej kwiaciarni (szczególnie w mniejszych miejscowościach) możemy poeksperymentować z naszymi zdrowymi i młodymi ziemnymi roślinkami, mogą to być np. trzykrotki, scindapsusy czy cibory .W tym celu korzonki rośliny (na pół godziny) zanurzamy w wodzie w temperaturze pokojowej. Nie zapomnijmy o opłukaniu korzeni do czysta.                                                                                            Fot. hydroponicsnutrients.com

Wskazówki:

 • Pojemnik wewnętrzny może być wykonany z tworzywa sztucznego. Musi mieć otwory przepuszczające wodę i pozwalające przerastać korzeniom rośliny i również na tyle małe, aby nie wysypywał się przez nie granulat, w którym umieścimy roślinę. Kształt pojemnika, również nie jest bez znaczenia. Najlepsze pojemniki zewnętrzne to naczynia kuliste lub cylindryczne .W naczyniach o takim kształcie znajduje się odpowiednia ilość miejsca dla rozrastających się korzeni rośliny (wyrastających poza pojemnik wewnętrzny) oraz pożywki rozpuszczonej w wodzie. Dobrze jest również jeżeli pojemnik zewnętrzny jest wyposażony w otwór umożliwiający uzupełnianie wody. Jeżeli nasz pojemnik takiego otworu nie posiada, wodę będziemy uzupełniać poprzez wskaźnik poziomu wody lub ewentualnie, wlewając bezpośrednio na materiał wypełniający.
 • Po umieszczeniu pojemnika wewnętrznego w pojemniku zewnętrznym, pojemnik wewnętrzny nie powinien dotykać dna. Musi być zatem nieco płytszy niż pojemnik zewnętrzny.

   

 • Podłoże, którym wypełnimy pojemnik wewnętrzny, musi zapewnić mocne osadzenie rośliny w doniczce i umożliwić dostęp powietrza do korzeni rośliny. Jeśli nie chcemy zastosować keramzytu, zakupmy specjalny granulatu wypełniający do uprawy hydroponicznej, dzięki czemu zwiększymy szanse na powodzenie uprawy.

  Jak hodować rośliny bez ziemi?

 • Aby roślina rosła, poza wodą, musimy zapewnić jej odpowiednie ilości innych składników odżywczych. Najlepiej zastosować specjalne tabletki, zawierające granulowany nawóz rozpuszczalny.
 • Po raz pierwszy, odżywkę umieszczamy po około 2 do 3 tygodniach od posadzenia ukorzenionych roślin. Jeżeli sadziliśmy sadzonki nie ukorzenione, nawóz stosujemy, gdy pojawią się pierwsze korzonki. Pożywkę należy w całości wymieniać co około 6 tygodni.                            Fot. rgbstock.com
 • Należy pamiętać o dbaniu o pojemniki, szczególnie przy stosowaniu odżywki . W tym celu naczynie wewnętrzne wyjmujemy z zewnętrznego i kilkakrotnie przepłukujemy wodą materiał wypełniający naczynie wewnętrzne. Oczyszczamy również naczynie zewnętrzne, jeżeli osadził się na nim osad. Osad usuwamy szczoteczką, a następnie naczynie płuczemy gorącą wodą. Nową pożywkę wlewamy bezpośrednio do naczynia zewnętrznego (lub na jego dnie umieszczamy tabletkę nawozową) i do czasu wymiany pożywki na nową do roztworu dolewamy jedynie czystą wodę, aby zapewnić odpowiedni jej poziom.

Plusy:

 • W związku z faktem, iż roślina znajduje się z specjalnym nasiąkniętym podłożu oszczędzany na podlewaniu, a więc dłuższy wyjazd obejdzie się bez interwencji rodziny w celu "podlania kwiatków" i ich ewentualnego przelania lub przesuszenia.
 • Hydroponika jest praktycznie sterylną uprawą i w związku z tym jest doskonała do pomieszczeń, w których musi być utrzymany wysoki poziom czystości, np. w biurach czy przychodniach.
 • Ogródek hydroponiczny nie wymaga specjalnego podłoża do uprawy roślin, a dawkowanie odżywek jest łatwiejsze niż w przypadku uprawy doniczkowej.
 • Takie roślinki robią wrażenie i przyciągają oko. Są niezwykle egzotyczne i efektowne.

Wady:

 • Przy takim rodzaju uprawy musimy się liczyć z kosztami, zakupu specjalnych pojemników do uprawy roślin w wodzie, specjalnego podłoża i nawozów, a także roślin odpowiednio przygotowanych, aby nadawały się do takiej formy uprawy.

  Jak hodować rośliny bez ziemi?

   

Szybki kurs sadzenia rośliny Hydroponicznej:

 • Na dno przykładowo szklanego wazonu wsypujemy dokładnie umyte kamyczki lub keramzyt.
 • Następnie wsypujemy otoczaki na grubość warstwy to 4-5 cm.
 • Kolejną warstwę stanowi węgiel drzewny, który ma za zadanie ochronić wodę przed zakwaszeniem.
 • Na węgiel drzewny wsypujemy drobne kamyki  mniej więcej do 2/3 wysokości szklanego wazonu i wlewamy pojemnika wodę (1/3 wysokości) wraz z odżywką do roślin hydroponicznych.
 • W tak przygotowanym podłożu umieszczamy korzenie roślinki i zasypujemy je pozostałymi kamykami i gotowe.                                                                                  Fot. thefullwiki.org
 • Cieszymy się z pięknej i orginalnej ozdoby naszego mieszkania!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
ciekawie :)))