Wybieramy perfekcyjną poduszkę

Odpowiednio dobrana poduszka może być, zaraz po materacu, najważniejszym elementem naszego łóżka. Przed jej zakupem warto się dobrze zastanowić i wybrać taką, która z pełną satysfakcją posłuży nam na długi czas.

Odpowiednio dobrana poduszka może być, zaraz po materacu, najważniejszym elementem naszego łóżka. Przed jej zakupem warto się dobrze zastanowić i wybrać taką, która z pełną satysfakcją posłuży nam na długi czas.

Wybieramy perfekcyjną poduszkę

Fot. Depositphotos

Kupno nowej poduszki może być prawdziwym wyzwaniem, szczególnie jeśli w stosunku do poprzedniej mamy złe wspomnienia nieprzespanych nocy i bolącego karku. Na całe szczęście na rynku znajduje się prawdziwe bogactwo modeli i wypełnień poduszek, które zaspokajają nawet najbardziej wymagających śpiochów.

Aby poduszka zapewniła nam wygodny i zdrowy sen przy jej zakupie warto zwrócić uwagę na:

Priorytetowe znaczenie ma wielkość i kształt poduszki. Powinny być one odpowiednio dopasowana do naszego ciała. Przykładowo standardowe poduszki 70 x 70 cm podpierają nie tylko odcinek szyjny, lecz również odcinek piersiowy, co niepotrzebnie utrudnia nam komfortowe ułożenie oraz prosty kręgosłup. Kształt poduszki powinien być uzależniony od tego, w jakiej pozycji śpimy oraz czy dolegają nam ewentualne schorzenia kręgosłupa.

Warto wybierać poduszki w kształcie wydłużonego prostokąta, najkorzystniej o wymiarach 30x50cm lub te minimalnie większe.

Zwrócmy uwagę na wypełnienie. Warto poświęcić tej kwestii dłuższą chwilę. Wśród tradycyjnych poduszek znajdują się te wypełnione puchem, miękkie, lekkie i przyjemne. Niestety, nie nadają się dla alergików, a i pranie może być mocno kłopotliwe. Możemy wybrać najpopularniejsze modele z pianki termoelastycznej (koniecznie wysokiej jakości, ponieważ tylko taka idealnie podpieraja kark i głowę podczas snu) lub też włókien polistrowych (lub sylikonowych), które są antyalergiczne, najczęsciej z atestami, choć za odpowiedni model na lata zapłacimy od 100 zł wzwyż.

Wśród elitarnych wypełnień poduszek znajdziemy również jedwab, wełnę, len, orkisz, grykę a nawet bambus. Najnowszym hitem są poduszki wypełnione wodą.

Pamiętaj, jeśli spisz:

Na boku - wybierz poduszkę nieco twardszą, anatomiczną, która skutecznie ustabilizuje i podeprze twoje ciało w trakcie snu. Nie może być ani za mała ani za duża. Ma ona za zadanie stabilnie utrzymywać głowę, tak by nie zwisała, a w pełni się na niej opierała.

Na wznak - dla tych, którzy wolą spać na plecach, zalecamy wyższą, średnio miękką poduszkę. Ma ona za zadanie utrzymać kręgosłup w naturalnej pozycji i stanowić nieobciążające podparcie dla kręgosłupa.

Na brzuchu - to jedna z najmniej korzystnych pozycji (uciska niepotrzebnie klatkę piersiową, a paniom deformuje piersi). Przy takiej jednak pozycji, obowiązkowo wybieramy miękką i niską poduszkę, wypełnioną jedwabiem lub mikrowłóknem, która dostosowuje się do ciężaru ciała.

Nowoczesne poduszki posiadają funkcje "zapamiętywania" kształtu ciała. Mogą być antyalergiczne, hipoalergiczne, z dodatkiem aloesu czy lawendy, a nawet zwalczające chrapanie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)