Wybieramy oświetlenie do nowoczesnych loftów

Lofty - jeszcze do niedawna magazyny czy hale starych fabryk - dziś zaadoptowane, stają się oryginalnymi i modnymi mieszkaniami o wysokim standardzie. Te otwarte, duże przestrzenie, aby w pełni oddawały niepowtarzalny industrialny klimat, wymagają właściwej aranżacji, a w szczególności odpowiednio dostosowanego oświetlenia.
/ 27.03.2013 07:37

Lofty - jeszcze do niedawna magazyny czy hale starych fabryk - dziś zaadoptowane, stają się oryginalnymi i modnymi mieszkaniami o wysokim standardzie. Te otwarte, duże przestrzenie, aby w pełni oddawały niepowtarzalny industrialny klimat, wymagają właściwej aranżacji, a w szczególności odpowiednio dostosowanego oświetlenia.

Wybieramy oświetlenie do nowoczesnych loftów

Światło z przeszłości
Oświetlenie loftów stawia przed ich użytkownikami duże wyzwanie. Nie jest bowiem łatwo dostosować stylistykę opraw świetlnych do charakteru postindustrialnego wnętrza, ze względu na jego dużą przestrzeń i pozostałe po dawnym użytkowaniu elementy konstrukcyjne. Aby uzyskać jak najlepsze efekty warto wybrać lampy utrzymane w modernistycznej, surowej estetyce i dopasować je do danej aranżacji pomieszczenia. ”W specyficzny klimat loftów doskonale wpiszą się oprawy świetlne stylizowane na wzór fabrycznych emaliowanych lamp, używanych dawniej w halach produkcyjnych. Przykład stanowią lampy z kolekcji LOFT, HIGHT-BAY, czy CONCRETE marki Nowodvorski Lighting, które zostały stworzone specjalnie do tego typu pomieszczeń. Charakter ascetycznie urządzonych wnętrz doskonale podkreślą wiszące lampy zamontowane na długich łańcuchach lub zawieszone bezpośrednio na kablach.

W taką stylistykę warto również wkomponować lampy podłogowe z kloszem zawieszonym na wysokim, wygiętym u góry stelażu, które jeszcze bardziej upodabniają oprawy świetlne do przemysłowych latarni, rozświetlających hale i magazyny.” – mówi ekspert marki Nowodvorski Lighting. Lampy oprócz odpowiednich kształtów powinny również swoją kolorystyką współgrać z surowością i prostotą postindustrialnego wnętrza. „We wnętrzach takich jak lofty niezwykle ważne są kolory elementów wykończenia. Oprawy oświetleniowe powinny występować w chłodnych barwach: odcieniach szarości, bieli, a także brązu i czerni. Uniwersalna gama barw pozwoli w łatwy sposób skomponować lampy zarówno z ciemnymi, jak też jasnymi kolorami ścian i przedmiotów wyposażenia.” – dodaje ekspert.

Wybieramy oświetlenie do nowoczesnych loftów

 

Niewidoczne ściany
Wnętrza w stylu industrialnym to duże otwarte i półotwarte przestrzenie, potrzebują zatem odpowiedniej ilości światła. Ponieważ wnętrza takich rozmiarów nie posiadają ścianek działowych powinniśmy za pomocą różnego rodzaju lamp wydzielić poszczególne strefy użytkowe i zaakcentować ich niewidzialne granice.

„W realizacji takiego zadania z pewnością pomogą kolekcje lamp wyposażone w różnego rodzaju oprawy oświetleniowe, zarówno zwisy, lampy podłogowe, jak też kinkiety i lampki biurkowe - bogactwo form zapewni bowiem realizację oryginalnych projektów. Długie wiszące lampy doskonale pasują do charakterystycznych dla loftów wysokich sufitów. Będą się zatem dobrze prezentować zawieszone na różnych wysokościach, dzięki czemu bez problemu oświetlimy stół lub wyspę w kuchni, wyznaczając tym samym część jadalną. W strefie wypoczynkowej natomiast powinniśmy zastosować lampy podłogowe oraz kinkiety,umieszczając je koło fotela lub kanapy stworzymy przytulny, kameralny kącik do relaksu.

Wybieramy oświetlenie do nowoczesnych loftów

 

W miejscu do nauki i pracy możemy wykorzystać utrzymane w industrialnej stylistyce lampki biurkowe, zapewniające dogodną atmosferę do wykonywania wszelkich zadań.” – podkreśla ekspert marki Nowodvorski Lighting. Typową scenerię postindustrialnych wnętrz tworzą ściany z nietynkowanej cegły, betonowe powierzchnie, a także widoczne instalacje, kable i rury.
By podkreślić surowy charakter tych miejsc możemy wyeksponować te fabryczne detale, montując w kilku miejscach mniejsze punkty świetlne.

„Budując specyficzną atmosferę poprzemysłowych mieszkań, poza długimi zwisami i lampami podłogowymi powinniśmy zastosować kilka dodatkowych źródeł światła. Kinkiety zamontowane na ścianach pomogą podkreślić fakturę wykorzystanych materiałów i zaakcentować surową formę dodatków. Doskonale sprawdzą się także w przestronnych korytarzach i klatkach schodowych, podkreślając ascetyczną stylistykę oraz tajemniczy klimat loftu.”

Ogromne przestrzenie loftów, stwarzają niezwykłe możliwości aranżacyjne. Szczególną rolę w tych postindustrialnych wnętrzach odgrywa odpowiednio dobrane oświetlenie, które kreuje niewidzialne granice dużych pomieszczeń, a także podkreśla ascetyczny charakter wykorzystanych materiałów i dodatków. Warto wobec tego zastosować się do kilku prostych wskazówek, aby zbudować w mieszkaniu niepowtarzalny klimat.

Źródło:Nowodvorski Lighting

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/08.05.2013 08:23
warto przeczytać, przydatne wskazówki!