Wnętrze w stylu retro

Lubisz czarno białe filmy? Podoba Ci się dostojny barok? Jeśli tak, to styl retro jest właśnie dla Ciebie. Podpowiemy Ci jak szybko i niedrogo stworzyć nostalgiczny wystrój nawiązujący do minionych epok.
/ 22.06.2010 11:58

Lubisz czarno-białe filmy? Podoba Ci się dostojny barok? Jeśli tak, to styl retro jest właśnie dla Ciebie. Podpowiemy Ci jak szybko i niedrogo stworzyć nostalgiczny wystrój nawiązujący do minionych epok.

Styl retro nadaje wnętrzu niepowtarzalnego i szczególnego klimatu. Kojarzy się z romantyczną atmosferą oraz wracania do tego co stare. Obecnie jest to jeden z najmodniejszych trendów w projektowaniu wnętrz. Dzisiejsze retro jest nowoczesne, nie wyklucza awangardowych rozwiązań i w niczym nie przypomina przeładowanych antykami aranżacji. Świetnie wygląda w minimalistycznych pomieszczeniach, w których wyróżniają się jedynie dokoracje.

-Retro w projektowaniu domów i mieszkań  przejawia się najczęściej w trafnie dobranych dodatkach w starym stylu, które nadają wnętrzu wyrazu. Przedmioty i meble kupione na targach staroci lub w sklepach z antykami w połączeniu z nowoczesnym wykończeniem pomagają stworzyć klimat z dawnych lat  – tłumaczy Anna Ostapowicz, stylistka klimatydomu.pl. Nie musimy inwestować dużych pieniędzy w remont, nawet niewielkim kosztem możemy stworzyć stylizację retro. Wystarczy postawić na jeden mocny akcent, na przykład barokowe dekoracje ścienne i kanapę obitą, miękką tkaniną, znalezioną na pchlim targu aby wnętrze nabrało charakteru.

Ze względu na klimat, styl retro doskonale pasuje do starych kamienic, ale można go również łączyć  ze współczesną, chłodną, minimalistyczną architekturą na zasadzie kontrastu. Z zimnym tłem zestawiajmy ciepłe dodatki. Możliwości są nieograniczone, wszystko zależy od naszej kreatywności i upodobań. Za inspirację mogą posłużyć  zarówno kolorowe lata 50te, jak i dostojny barok.

Do wyboru mamy szereg dodatków i dekoracji takich jak lustra w złotych ramach, kryształowe żyrandole, lampy z abażurami, drewniane stoliki na wygiętych nogach. Materiały wykończeniowe to przede wszystkim wzorzyste tapety i dywany, dekoracje ścienne, drewniane podłogi, kontrastujące płytki – wszystko zależy od tego, która epoka posłuży nam za inspirację.

Jeśli chcemy stworzyć wnętrze w ponadczasowym stylu, klasyczne, a za razem awangardowe postawmy na retro. Unikając przesady i nadmiaru dodatków uzyskamy wysmakowany efekt eleganckiej klasyki.

fot. klimatydomu.pl