Wiosna na oknie

Pora zrzucić firany i zasłony. Czas na lekkie, pogodne dekoracje.
/ 24.04.2006 11:08
Polecamy rolety i żaluzje. Do środka wpuszczą tylko tyle słońca, ile zechcesz. Potrzebują mniej miejsca. Dopasują się do każdego stylu. A właściwie dobrane podkreślą charakter wnętrza, poprawią proporcje okien i pokoju.

1. Wnętrze w stylu: wytrawnie i słodkoWspółczesna architektura. Luksusowe wyposażenie. Dużo bieli (ściany), kolor karmelu (parkiet), orzechowy brąz (meble). Połączone z buduarowym zestawieniem: turkus, róż, soczysta zieleń (poduszki ). Akcenty srebrne i złote. Tu pasują: plisowana żaluzja z białej tkaniny we wzór w kolorze turkusowym (nawiązanie do barwy kanapy). Styl, kolor i wzór to interpretacja tradycyjnych żakardów na pufie i poduszkach. Zasłonięta żaluzja przypomina modną tapetę. I stwarza ciepłą atmosferę.

2. Wnętrze w stylu: w zgodzie z naturąEkologiczne materiały. Ascetyczny wystrój. Neutralna kolorystyka: biel, czerń, szarości. Dużo jasnego drewna, w ciepłym odcieniu. Tu pasują: drewniana lub aluminiowa żaluzja z lamelkami (poziome listwy) lakierowanymi na kremowy kolor imitujący jesion (nawiązanie do drewnianego stołka). Szerokie, pasujące do dużych okien lamelki mają 5 cm. To zdecydowanie dodaje im charakteru.

3. Wnętrze w stylu skandynawskimStonowane, pastelowe barwy. Biel. Dużo naturalnego, jasnego drewna. Tu pasują: rolety materiałowe w szarym kolorze z nadrukiem. To kolor podobny do zabudowy pod oknami. Szarość harmonizuje z drewnem bukowym i aluminium, podkreśla kształt prostokątnych okien. Zabudowa grzejników i zasłonięte roletami okna tworzą pionowe pasy i sprawiają, że wnętrze wydaje się wyższe i bardziej przestronne. Można zamontować rolety dłuższe – zasłonięte ukryją też grzejniki. Zabudowa nie będzie konieczna.

4. Wnętrze w stylu: niech żyją lata 70Żywe barwy i czerń na tle bieli. Tu pasują: żaluzje poziome, lakierowane w jaskrawoczerwonym kolorze.
Żaluzje kojarzą się z latami 70.; niedostępny w tamtych czasach kolor lakieru dodaje wnętrzu świeżości. Zamknięte tworzą jednolitą barwną płaszczyznę. Na tym tle dobrze wyglądają i czarne, i kolorowe meble oraz dodatki z tworzyw sztucznych, lakierowanej sklejki.

5. Wnętrze w stylu: tu kiedyś była fabrykaSurowe szarości betonu i stali. Wysoka, otwarta przestrzeń. Tu pasują: żaluzje plisowane. Z delikatnej półprzezroczystej tkaniny (wyraźnie widać szprosy okien). Izolują od tego, co na zewnątrz, ale są też neutralne (nie ingerują agresywnie w charakter wnętrza). Przefiltrowane przez żaluzje światło łagodzi surowość wnętrza. Tak jak parkiet i wzorzysty dywan dodają niezbędnego ciepła.

6. Wnętrze w stylu: na luzie i kobiecoNa tle bieli mocne kolory: granat (kanapa), turkus i różw kilku odcieniach (dodatki). Tu pasują: żaluzje plisowane. Jasnoróżowe i lekkie. Wnoszą pogodny, romantyczny nastrój. Są kobiece (kobiecość to nie zawsze kwiatki i falbanki).

7. Wnętrze w stylu: design w mieszczańskich dekoracjachKremowe ściany, starannie odrestaurowane stiuki i stara stolarka malowana na biało. Klasyczne wzornictwo (meble, dodatki).
Tu pasują: rolety rzymskie. Miękko pofałdowana kremowa tkanina rolet w srebrzysty wzór nawiązuje do pięknej architektury. Bogaty wystrój kontrastuje z prostymi nowoczesnymi meblami. Kontrast korzystnie podkreśla walory dawnej architekturyi nowoczesnych mebli.

Tekst Maria Tyniec
Zdjęcia serwis prasowy