W kratkę fot. Olek Iwaszkiewicz

W kratkę

Podoba ci się ogród Guerlaina? Ty też możesz ułożyć szachownicę z roślin. Oto krzewy, które idealnie się do tego nadają: są niskie i lubią strzyżenie.
/ 24.07.2007 12:55
W kratkę fot. Olek Iwaszkiewicz


Kratownica ze sztachet, 3,05 zł/szt., Castorama. Tło z ziemi do kwiatów, 5,49 zł/20 litrów, Praktiker. Sekator, 28, 20 zł, nóż 18,78  zł, Castorama; nożczki krawieckie, 5 zł, nożyce z długimi raczkami, 5 zł stragan „Wszystko po 5 zł”, bazar „Olimpia”.

1. Bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens)
Strzyżenie po prostu uwielbia. W historycznych ogrodach był podstawowym krzewem na niskie obwódkowe żywopłoty. Ale można z niego wyciąć każdy kształt. Niestrzyżony bukszpan jest wysokim krzewem z drobnymi błyszczącymi, intensywnie zielonymi liśćmi. Dobrze znosi zacienienie. Największa wada: rośnie dość wolno, podczas  surowych zim może przemarzać, dlatego lepiej sadzić go w zacisznych miejscach.  

2. Berberys Thunberga odm. purpurowa (Berberis thunbergii ‘Atropurpurea’)
Odmiany berberysu różnią się od siebie wysokością, kształtem, kolorem owoców i zabarwieniem liści.  Ale wszystkie gatunki dobrze znoszą strzyżenie. Purpurowy berberys Thunberga to jedna z najładniejszych odmian. Krzew  jest niski, a gęste i drobne liście przez cały okres wegetacji są intensywnie czerwone. To prosty sposób, by mieć czerwony żywopłot.

3. Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)
Krzew bardzo gęsty i niski. Jego liście (złożone z trzech do pięciu mniejszych listków) porastają delikatne włoski, przez co roślina wydaje się srebrzysta. Kwiatki, najczęściej żółte, kwitną długo. Dobrą cechą jest zaokrąglony pokrój rośliny, dzięki któremu pięciornik idealnie nadaje się na żywopłoty nieformowane. By stworzyć owalny szeroki pas, wystarczy posadzić krzewy obok siebie, a potem tylko nieznacznie je przycinać, usuwając  jednocześnie przekwitnięte kwiaty.

4. Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis)
Krzew bardzo dekoracyjny. Irga jest niewysoka (do 50 cm), ma błyszczące listki, drobne kwiatki, jaskrawoczerwone owoce. Nawet w formie naturalnej ma idealny pokrój do żywopłotu, bo jej gałęzie układają się płasko, nie rosną pionowo w górę.

5. Lawenda wąskolistna (Lawendula angustifolia)
Rośnie najwyżej do wysokości 60 cm, więc znakomicie nadaje się na niskie żywopłoty. Jest najlepsza na obwódki w ogrodach bylinowych lub ziołowych ze względu na piękny zapach i właściwości lecznicze. Do tego ma bardzo oryginalne niebieskawe zabarwienie i dekoracyjne kwiaty. Niestety, nie jest całkowicie odporna na mrozy. Ale gdy przemarznie, wystarczy ją tylko przyciąć, szybko odbije.  

8. Tamaryszek pieciopręcikowy (Tamarix pentandra)
Bardzo oryginalny krzew o delikatnej budowie. Cieniutkie gałązki wyglądają jak rózgi, listki jak drobne igiełki. Kwiaty są malutkie, w czasie kwitnienia okrywają pędy różową mgiełką. Krzew należy co roku przycinać, w przeciwnym razie starsze gałęzie wyginają się do ziemi. Tamaryszek jako roślina  przyzwyczajona do cięcia bardzo dobrze nadaje się na żywopłot.   

9. Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)
Bardzo popularny krzew. Wysoki (do 5 m), ma podłużne listki, białe wiechy kwiatów i grona czarnych owoców. Wartość dekoracyjna samotnego krzewu jest raczej niewielka, za to w roli żywopłotu prezentuje się bardzo okazale. Wprawdzie cięty gorzej kwitnie i owocuje, ale to niewielka strata. Za to żywopłoty z ligustra mogą mieć każdą wysokość: od niskich po kilkumetrowe.


Tekst i stylizacja Marta Suchodolska