Ponoć w tym stylowym mieszaniu nic nie musi nas ograniczać: swoboda twórcza, jeśli chodzi o łączenie mebli z danym typem wnętrza, to coś, co dla vintage jest najbardziej pożądaną i wyróżniającą styl cechą. Łatwo jednak powiedzieć – mieszać. Brak ograniczeń może spowodować odwrotny skutek u niektórych co wrażliwszych estetów, a więc ograniczanie inwencji na rzecz „świętego spokoju” wnętrzarskiego i strachem przed przesadzeniem w którymś momencie z nadmiarem wszystkiego. Ale vintage wbrew pozorom ani trochę taki wyczerpujący eklektyzm nie szkodzi. On "uwielbia" przepych, wręcz zagracenie.
Vintage opiera się na dwóch głównych i zarazem prostych zasadach: albo do nowoczesnego wnętrza wstawia się „staroświeckie” meble, albo stylowe, klasyczne mieszkanie urozmaica się dodatkami i elementami nawiązującymi do współczesnej nam epoki (np. lat 70.). Jednym słowem – jest to swobodne łączenie przeciwieństw, które w fantazyjny sposób tworzą bogate i skupiające uwagę wnętrze. Zostań więc projektantem we własnym domu – oto kilka propozycji vintage'owych stylizacji.
Łazienki w stylu vintage: drewniane, proste panele, nielakierowany, wyglądający na nieodświeżony stolik, biała, klasycystyczna rama drzwi, finezyjna wykładzina w kwiatki i połączenie kafelków (łączących się z białą ścianą za pomocą błękitnej bordiury), wanny, umywalki, a nawet lampki w stylu art déco w nowoczesnym, prostym wnętrzu ze spadzistym dachem. Na ścianach można dodatkowo powiesić wyróżniające się pod względem koloru ramek (jeśli tapeta jest jasna, ramka powinna być w mocnym kolorze).
Oprócz mebli ważne są także kolory – zaleca się, żeby łazienki, pomieszczenia zazwyczaj małe, optycznie powiększać za pomocą jasnych tapet, do których pasować będą ciemniejsze, kontrastujące elementy, nie mogące oczywiście przytłumić wrażenia „zwiększonej przestrzeni”. Biel plus błękit lub zieleń, beż i brąz – oto najczęstsze i najlepiej sprawdzające się połączenia kolorystyczne.
www.bhg.com
To jest dopiero perełka: dla tych, którzy wolą być bardziej nowocześni niż staroświeccy, jest to idealna propozycja. Proste meble w stylu wczesnych lat 70., metaliczny czy też raczej industrialny wygląd piekarnika i okapu, krzesła z lat 50. - i stylizowana na latarnię lampa, wiejskie okno i panele podłogowe imitujące drewno.
To jest dopiero perełka: dla tych, którzy wolą być bardziej nowocześni niż staroświeccy, jest to idealna propozycja. Proste meble w stylu wczesnych lat 70., metaliczny czy też raczej industrialny wygląd piekarnika i okapu, krzesła z lat 50. - i stylizowana na latarnię lampa, wiejskie okno i panele podłogowe imitujące drewno.
flickr.com (Elle Decor)
Wiejski klimat coraz częściej podbija serca mieszczuchom: wysoka kuchnia wykorzystana od stop do głów, czyli od drewnianej, pomalowanej na biało podłogi po sufit, który został jeszcze bardziej, optycznie podwyższony przez jasną bordiurę. Tutaj nawet czajnik "udaje" XIX wiek.
roomenvy.files.wordpress.com
Za tapetę w tym wnętrzu wystarczą kolorowe kotary, które świetnie komponują się z kwiatami w wazonie, dywanem w tym samym stylu, poduszkami i talerzem stojącym na komodzie. Na ścianie ciekawie obramowane obrazy i zegar, wiszące na długich łańcuszkach.
idealhomemagazine.co.uk
W tej sypialni nowoczesne wnętrze (proste ramy okienne i niezdobione lustro, białe ściany, współczesne łóżko) urozmaica mozaikowa wykładzina położona na podłogę z desek, kominek, drobiazgi na bambusowym stoliku, wiklinowe krzesła i fotel. Niby mało, a oryginalny klimat "unosi się" w powietrzu.
flickr.com (Elle Decor)
Staroświeckie, "nieoheblowane" wnętrze i barowe meble á la różowe lata 70. "Czar disco" przenika się z klimatem wiejskiego domu, ściany i podłoga wyłożone są niemalowanymi deskami, obok plastikowego stolika stoi drewniana komoda w stylu art déco, obrazek na ścianie to obramowany plakat.
photobucket.com
Londyńska herbaciarnia Le Chanedlier zachwyca nie tylko podawanym tam narodowym napojem Brytyjczyków, ale przede wszystkim przepysznym wnętrzem. Stylizowane na początkowe lata XX wieku jest tutaj wszystko, każdy mebel czy dodatek sprawia, że mimowolnie przenosimy się w czasy dekadentów.
lechandelier.co.uk
Magdalena Mania
Magdalena Mania