Jak wybrać najlepszą umywalkę do łazienki?

Umywalki do łazienki można kupić w cenie od 50 zł do – może nie uwierzysz – kilkunastu tysięcy zł! Nie każda, nawet ta najdroższa, sprawdzi się w każdej łazience. Poznaj różnice i wybierz odpowiedni model dla siebie.
Barbara Lasota / 3 tygodnie temu
Umywalki do łazienki fot. Adobe Stock

Umywalki do łazienki oferują specjalistyczne sklepy z wyposażeniem łazienek i różne markety budowlane. W jednym ze sklepów internetowych można wybierać spośród 3000 (!) modeli umywalek. W supermarketach bywa ich po kilkaset. Dominują modele białe. Najpopularniejsze marki to: Koło, Cersanit, Roca, Deante, Grohe, Ravak. Villeroy & Boch, Duravit, Oltens. Przy wyborze trzeba zwracać uwagę na wymiary, sposób montażu, ale też na stylistykę. Bo umywalki mają wpływ na estetykę łazienki. Razem z lustrem i oświetleniem przy lustrze nawet decydujący.

Szklane umywalki -sposób na ożywienie łazienki

Umywalki do łazienki – rodzaje, sposób montażu

 • Mocowane do ściany w sposób tradycyjny. Takie umywalki spotyka się najczęściej. Mówimy o nich: umywalki wiszące. Syfon albo jest osłonięty tzw. półpostumentem lub postumentem stojącym na podłodze, albo kupuje się specjalny ozdobny syfon, np.chromowany. Ten rodzaj umywalek pasuje do łazienek tradycyjnych i nowoczesnych, w zależności od kształtu miski. Wadą jest problem z zagospodarowaniem miejsca pod umywalką.
 • Mocowane na meblach (szafkach) lub, rzadziej, na stelażach. To obecnie popularne modele. Umywalki sprzedaje się w komplecie z szafką, ustawia przy ścianie i najczęściej dodatkowo mocuje do niej. Wygląda to schludnie, estetycznie, w szafce jest miejsce, by schować zapas detergentów lub kosmetyków. Takie umywalki do łazienki mają najczęściej prostokątny kształt.
 • Umywalki blatowe. Dzielą się na dwa rodzaje. Jedne to tzw. umywalki nablatowe czyli stawiane na blacie, a drugie wpuszczane w blat i podblatowe. Niektórzy ten rodzaj umywalek uważają za najbardziej ekskluzywny, najodpowiedniejszy do elegancko urządzonych łazienek, z wykorzystaniem dobrej jakości materiałów. Jednak nie w każdej łazience jest miejsce na blat z taką umywalką.

Dobierz jej wielkość do łazienki

W małej łazience nie tylko nie ma miejsca na dużą umywalkę. Wyglądałaby ona po prostu źle, nieproporcjonalnie. Z kolei w dużym saloniku kąpielowym mała umywalka łazienkowa też robiłaby złe wrażenie. Tak więc wielkość umywalki trzeba dopasować do wielkości łazienki. Jeśli miejsca jest naprawdę bardzo mało, wtedy można kupić narożną lub bardzo wąską.  Najmniejsze łazienki mają szerokość ok. 28 cm. Lepsza taka, niż żadna, ale wygody przy myciu rąk czy zębów nie zapewnia.
Wygodne modele to takie, które mają szerokość 50 cm lub więcej. Umywalka nie może być zbyt płytka, bo wtedy woda rozpryskuje się wokół niej. Zwróć więc uwagę także na głębokość.
Jeśli łazienka jest duża, można zamontować także podwójną umywalkę.

Ważna lokalizacja

Już w chwili zakupu umywalki do łazienki warto wiedzieć, gdzie będzie zamontowana. Bo wtedy lepiej dobierzesz ją do posiadanego miejsca. Trzeba bowiem uwzględnić swobodę ruchów. Oto kilka ważnych zasad, o których dobrze wiedzieć.

 • Odległość przedniego rantu umywalki od ściany montażowej, powinna wynosić około 40 cm.
 • Odległość umywalki od  ścian bocznych – dobrze jeśli wynosi co najmniej 20 cm.
 • Przed umywalką powinno być co najmniej 70 cm wolnej przestrzeni.

Z jakiego materiału, jaki kolor

Wszystko zależy od twoich preferencji i stylu łazienki. Oto podział umywalek łazienkowych ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane i ich krótka charakterystyka.

 • Ceramiczne. Najwięcej jest umywalek łazienkowych ceramicznych. Są odporne na zarysowania, rzadko ulegają stłuczeniu. Myje się je łatwo. Większość to modele białe.Poza klasycznymi modelami,w tej grupie są umywalki nablatowe w formie mis, produkowane przez Ceramikę Bolesławiec i ozdobne umywalki marokańskie.
 • Z konglomeratu. Surowcem jest zmielony kamień naturalny i żywice akrylowe. Ciekawe wzorniczo,odporne i twarde. Łatwe do utrzymania w czystości.
 • Z kamienia. Mogą być marmurowe, z dolomitu, granitu,onyksu, piaskowca. To ekskluzywne umywalki łazienkowe, odporne na stłuczenia i zarysowania. Trzeba je częściej czyścić niż ceramiczne.
 • Z metalu. Wykonywane są ze stali lub wykończone miedzią. Odporne, łatwe do utrzymania w czystości.
 • Szklane. Robione są ze szkła hartowanego, a więc przy normalnym użytkowaniu nie pękną. Mogą być ciekawie barwione. Trzeba je częściej myć niż ceramiczne.
 • Z drewna. Są wykonywane z drewna twardego, odpornego na wodę, często egzotycznego i odpowiednio zabezpieczone impregnatami. Zdają egzamin. Trzeba systematycznie je czyścić.

Z otworem czy bez?

To ważne pytanie przy zakupie umywalki łazienkowej. Jeśli zamierzasz zamontować baterię umywalkową tzw. sztorcową, czyli na umywalce, to trzeba kupić model z otworem. Jeśli bateria ma być w ścianie - otwór nie jest potrzebny.

Element serii ceramiki

Znani producenci umywalek tworzą zestawy (serie) ceramiki: umywalka łazienkowa, sedes, bidet w tym samym stylu. To ułatwia urządzenie łazienki spójnej stylistycznie. Warto zdecydować się na jedną serię.

Ceny umywalek łazienkowych

Najtańsze kosztują poniżej 100 zł. Jednak im bardziej chcesz mieć ekskluzywną, tym cena będzie wyższa. Średniej klasy umywalka to koszt 300 – 800 zł. Ale są też w cenie kilku tysięcy zł i więcej.

Polecamy także:
Nietypowe umywalki do łazienki
Stylowe umywalki nablatowe z oferty firmy Roca
Ciekawe pomysły na łazienkę IKEA
Szafka łazienkowa z umywalką - wygodny zestaw do wielu łazienek

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 tygodnie temu
Jaka najlepsza? Taka, która pasuje!