szafki z szufladami fot. Adobe Stock

Szafki kuchenne - 7 ważnych rad, które pomogą ci dokonać wyboru

Wiele z nas w kuchni spędza sporo czasu, dlatego wymiary mebli, zwłaszcza szafek, ich wyposażenie i rozmieszczenie jest niezwykle ważne dla naszej wygody. Co warto wziąć przy wyborze szafek i ich rozmieszczaniu?
Małgorzata Świgoń / 28.11.2018 15:30
szafki z szufladami fot. Adobe Stock

W kuchni korzystamy z szafek stojących i wiszących. Stojące są na ogół pokryte jednolitym blatem, który służy nam do przygotowywania posiłków.

Cechy wygodnych szafek do kuchni

  1. Szerokość szafek kuchennych jest zmienna. Zwykle składa się na nią wielokrotność 10 i 15 cm, czyli większość z nich zawiera elementy o szerokości 30,40,50,60,80 i 90 cm.
  2. Odległość między dolną krawędzią szafek wiszących na ścianie, a blatem szafek stojących powinna wynosić przynajmniej 45 cm, abyśmy pochylając się nad blatem nie uderzali się w głowę.
  3. Najwyższa półka w kuchennej szafce wiszącej na ścianie, do której możemy jeszcze w miarę wygodnie sięgnąć powinna być na wysokości 170-190 cm (w zależności od naszego wzrostu), najniższa zaś 15 cm nad podłogą.
  4. Głębokość szafek wiszących nie powinna przekraczać 28-30 cm. Odpowiada ona rozmiarom naczyń i nie przeszkadza pracującej przy blacie osobie.
  5. Zrezygnuj z półek w kuchennych szafkach stojących oraz wysokich – typu słupek. Znacznie wygodniejsze są szuflady lub systemy cargo, czyli wysuwane metalowe platformy. Ułatwiają one wyjmowanie i wkładanie nawet głęboko umieszczonych produktów i naczyń.
  6. Dobierz odpowiednie wyposażenie szafek. To ono w dużej mierze decyduje o wygodzie. Jest ono szczególnie ważne w małej kuchni, w której trudniej utrzymać porządek. 
  7. Dolne szafki (stojące) wyposaż w szuflady. Są one znacznie wygodniejsze. Wybierz do nich mechanizm wysuwania - tandembox, który umożliwia  całkowite wysuwanie szuflady. Szuflady zamocowane na tej konstrukcji mogą udźwignąć nawet 80 kilogramów.

Najwygodniejsze szafki dopasowane do twojego pomieszczenia i potrzeb zrobisz na wymiar.

                                                                                     

Czytaj też:
Awangarda w kuchni - najlepsze inspiracje od Black Red White!
Płytki kuchenne Opoczno - ponadczasowa elegancja i jakość!