Styl prowansalski

Jeśli styl prowansalski jest Ci bliski, stawiasz na domowe ciepło i sielski klimat, to właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótką ściągę o tym pełnym uroku stylu.
/ 04.07.2011 10:29

Jeśli styl prowansalski jest Ci bliski, stawiasz na domowe ciepło i sielski klimat, to właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótką ściągę o tym pełnym uroku stylu.

Choć nie możemy sobie zafundować domku zbudowanego z wapienia czy piaskowca, to warto wiedzieć, że właśnie z tych lokalnych materiałów powstają domy w Prowansji. W odróżenieniu od stylu rustykalnego, drewno stosowane jest z umiarem, ze względu na strach przed pożarami.

Kolory stylu prowansalskiego to barwy przyrody: pastelowy żółty, lawendowy fiolet, niebieski, odcienie naturalnych kamieni. W kamieniołomach w Roussillon wydobywa się ochrę - minerał występuje tutaj w kilkunastu odcieniach: od kremowego, poprzez żółty, pomarańczowy aż do fioletowego. W takich kolorach mogą być ściany wnętrz, dodatkowo przecierane i pokrywane wapnem. Ich struktura jest raczej chropowata, przypominająca nierówno położony tynk. Charakterystyczne dla tego stylu są także ceramiczne płytki na ścianach.

Podłogi w tym stylu są zwykle kamienne. W południowej Francji doskonale sprawdzają się także kamienne blaty, dzięki którym w pomieszczeniu jest chłodniej.

Typowe meble Prowansji (zwłaszcza kuchenne) okalane są charakterystycznymi murkami. Najczęściej wykonane są z kutego żelaza albo z drewna drzew owocowych. Mogą być delikatnie zdobione motywamy roślinnymi lub rzeźbione. Jeśli malowane, to na jasnożółto, beżowo, szaro albo biało. Fronty mebli są drewniane ewentualnie zastąpione zasłonkami z kretonu.

Tkaniny w ciepłych kolorach często mają geometryczne lub kwiatowe wzory. Bardzo popularne są także "boutis", czyli bawełniane, pikowane narzuty, wypychane watą, haftowane. Te często ręcznie szyte cuda wspaniale wpisały się także w angielski, skandynawski i amerykański styl.

Akcesoria typowe dla Prowansji to kute półeczki i ozdoby, szklane słoje na makarony, haftowane obrazki w drewnianych ramkach, emaliowane durszlaki i fajansowe dodatki. Charakterystycznymi detalami są także ceramiczne lub mosieżne uchwyty do wieszania garnków, patelni i kubków.
Ciepły, domowy klimat wprowadzą również takie dodatki jak słoiczki z przyprawami, wiklinowe koszyki, kolorowe karafki, pęki suszonych ziół czy woreczki z lawendą.

Styl prowansalski to przeciwieństwo stylu glamour. Nie znajdziecie tutaj przesadnej elegancji i zbędnego efekciarstwa. Wbrew pozorom ten surowy i prosty styl pełen jest uroku i rodzinnego klimatu. W następnej odłosnie podpowiemy jak te elementy wkomponować w swoim mieszkaniu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/15.05.2013 10:12
zaczyna się robić ciekawie :)